WUR: droogte maakt hittegolven heter, maar ook minder dodelijk
WAGENINGEN (ANP) - Droogte zorgt voor hetere hittegolven, maar door een lagere luchtvochtigheid zijn deze minder dodelijk. Onderzoekers van de Wageningen Universiteit schrijven over dit effect in een onderzoek naar hittegolven tussen 1981 en 2015. Bij hogere luchtvochtigheid is het moeilijker voor een lichaam om te transpireren, waardoor er meer kans is op oververhitting.
Het is een lichte afname van de dodelijkheid van een hittegolf, stellen de onderzoekers in het wetenschappelijke tijdschrift Science Advances. Droge bodems in de ochtend verminderen de hittestress in de middag het meest, wat vooral te merken was bij grotere hittegolven in 2006 en 2015 in Noord-Amerika, aldus de wetenschappers. Zij analyseerden de meetgegevens die 35 jaar lang verkregen zijn door het oplaten van weerballonnen vanaf luchthavens en weerinstituten wereldwijd.
Naar aanleiding van deze bevindingen, wijzen de onderzoekers erop dat geïrrigeerde landbouw, waarbij op gewassen worden besproeid met water, dodelijke hittestress kan versterken. Dit soort maatregelen zijn wellicht nodig voor natuurbehoud of landbouwproductie, maar volgens het onderzoek kan het averechts werken als het gaat om de dodelijke gevolgen van een hittegolf.
Klimaatverandering
Aan het onderzoek deden wetenschappers van verschillende organisaties en universiteiten mee. De auteurs zeggen dat het vooral belangrijk is om de oorzaak van droogte en hitte tegen te gaan, ofwel: klimaatverandering. Daarnaast stellen ze dat er in de landbouwsector bijvoorbeeld planten ingezet kunnen worden die beter tegen een droger en heter klimaat kunnen. Genetische modificatie kan hierbij een belangrijk hulpmiddel zijn.
Eerder onderzoek laat zien dat de vaker voorkomende hittegolven het dodental heeft verhoogd. Hittegolven in Europa tussen 1970 en 2012 zorgden bijvoorbeeld voor meer dan 120.000 gerapporteerde doden. Dat is 85 procent van alle sterfgevallen als gevolg van een klimaatramp.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft de 66-jarige Abderrahim El M. uit Rotterdam veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf voor het meenemen van staatsgeheime informatie naar huis. De verdachte werkte bij de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). De rechtbank sprak hem vrij van het lekken van de informatie aan de Marokkaanse geheime dienst.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Jetten heeft woensdag gesproken met mensen uit de Iraanse gemeenschap. Hij wilde van hen horen "hoe zij naar de situatie in het land kijken en welke impact dit op henzelf en hun omgeving heeft", laat hij op sociale media weten. Israël en de Verenigde Staten bombarderen Iran sinds eind vorige maand.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De geplande inhoudelijke behandeling van de zaak tegen Raily B., verdacht van het leiden van een criminele organisatie die een moordaanslag op Peter R. de Vries zou hebben voorbereid, is uitgesteld. Dat bepaalde de rechter woensdag tijdens de vierde inleidende zitting.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) staat open voor het idee om gevangenispersoneel meer te betalen dan ander overheidspersoneel. Dat is momenteel niet mogelijk, omdat medewerkers van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) onder de cao vallen voor rijksambtenaren. Na de roep van meerdere Kamerleden om hier verandering in te brengen, is de bewindsvrouw bereid om te onderzoeken of DJI-personeel een aparte cao kan krijgen.
2 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Het overgrote deel van de Nederlandse reizigers dat gestrand was in het Midden-Oosten is thuis. De ANVR schat dat er momenteel nog zo'n vijftig mensen vastzitten in de regio door de oorlog in Iran. De rest is al via een repatriërings- of chartervlucht teruggevlogen naar Nederland.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat de Raad van State de verbreding van de snelwegen rond Utrecht heeft geblokkeerd, is teleurstellend, reageert minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) in een verklaring. "Dit is slecht nieuws voor de bereikbaarheid, woningbouw en economie."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) heeft in de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen ongeveer veertig gevallen ontdekt van politieke partijen die vermoedelijk de regels voor gerichte onlineadvertenties hebben overtreden.
3 uur geleden