WUR: droogte maakt hittegolven heter, maar ook minder dodelijk
WAGENINGEN (ANP) - Droogte zorgt voor hetere hittegolven, maar door een lagere luchtvochtigheid zijn deze minder dodelijk. Onderzoekers van de Wageningen Universiteit schrijven over dit effect in een onderzoek naar hittegolven tussen 1981 en 2015. Bij hogere luchtvochtigheid is het moeilijker voor een lichaam om te transpireren, waardoor er meer kans is op oververhitting.
Het is een lichte afname van de dodelijkheid van een hittegolf, stellen de onderzoekers in het wetenschappelijke tijdschrift Science Advances. Droge bodems in de ochtend verminderen de hittestress in de middag het meest, wat vooral te merken was bij grotere hittegolven in 2006 en 2015 in Noord-Amerika, aldus de wetenschappers. Zij analyseerden de meetgegevens die 35 jaar lang verkregen zijn door het oplaten van weerballonnen vanaf luchthavens en weerinstituten wereldwijd.
Naar aanleiding van deze bevindingen, wijzen de onderzoekers erop dat geïrrigeerde landbouw, waarbij op gewassen worden besproeid met water, dodelijke hittestress kan versterken. Dit soort maatregelen zijn wellicht nodig voor natuurbehoud of landbouwproductie, maar volgens het onderzoek kan het averechts werken als het gaat om de dodelijke gevolgen van een hittegolf.
Klimaatverandering
Aan het onderzoek deden wetenschappers van verschillende organisaties en universiteiten mee. De auteurs zeggen dat het vooral belangrijk is om de oorzaak van droogte en hitte tegen te gaan, ofwel: klimaatverandering. Daarnaast stellen ze dat er in de landbouwsector bijvoorbeeld planten ingezet kunnen worden die beter tegen een droger en heter klimaat kunnen. Genetische modificatie kan hierbij een belangrijk hulpmiddel zijn.
Eerder onderzoek laat zien dat de vaker voorkomende hittegolven het dodental heeft verhoogd. Hittegolven in Europa tussen 1970 en 2012 zorgden bijvoorbeeld voor meer dan 120.000 gerapporteerde doden. Dat is 85 procent van alle sterfgevallen als gevolg van een klimaatramp.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Stadsherstel Amsterdam heeft nog geen zicht op de schade aan de Vondelkerk na de verwoestende brand tijdens de nieuwjaarsnacht. Vrijdag worden in overleg met de brandweer en politie dronebeelden gemaakt om zo meer duidelijkheid te krijgen over de omvang. "Het is nog te gevaarlijk om de kerk in te gaan", zegt een woordvoerster van de organisatie die sinds 1996 eigenaar van de kerk is.
31 minuten geledenNIJMEGEN (ANP) - De verdachte van het dodelijke vuurwerkongeluk in Nijmegen tijdens oud en nieuw is een 44-jarige man uit Nijmegen. Dat laat een woordvoerder van de politie vrijdagmiddag weten. De man is donderdagmiddag vrijgelaten, al moet hij beschikbaar blijven tijdens het onderzoek. Wat de relatie is tussen de verdachte en het slachtoffer wil de politie niet zeggen.
47 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - De drie Nederlandse brandwondencentra kunnen in totaal zes gewonden van de cafébrand in Zwitserland opvangen. Dat laat het Martini Ziekenhuis in Groningen weten naar aanleiding van een bericht van de NOS.
1 uur geledenPUTTE (ANP) - Een groep jongeren heeft tijdens de jaarwisseling brandgesticht in een woning in het Noord-Brabantse Putte, door de ramen kapot te maken en vervolgens vuurwerk naar binnen te gooien. Een man (40), de vriend van de bewoonster, wilde samen met zijn vriendin de groep stoppen en werd mishandeld.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI meldt dat komende nacht en zaterdag zwaardere sneeuwbuien op enkele plekken voor een sneeuwlaag van 5 tot 10 centimeter kunnen zorgen. Op meerdere plaatsen kan 3 tot 5 centimeter komen te liggen. Het weerinstituut heeft waarschuwingscode geel verlengd tot zondag 11.00 uur.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verschillende omwonenden van de Vondelkerk in Amsterdam zijn inzamelingsacties gestart na de verwoestende brand in de nieuwjaarsnacht. Op meerdere crowdfundingsites zijn doneeracties begonnen om geld op te halen om de kerk te herstellen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De twee tieners van 16 en 18 jaar die donderdagavond zijn doodgeschoten in Amsterdam Nieuw-West woonden allebei in een opvanglocatie voor asielzoekers van het COA. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van Het Parool. Wat de aanleiding was voor de schietpartij, weet de politie nog niet.
3 uur geleden