Wrakingsverzoek Taghi afgewezen, proces Marengo kan verder
SCHIPHOL (ANP) - Het wrakingsverzoek van de advocaten van Marengo-hoofdverdachte Ridouan Taghi is vrijdag afgewezen. De strafzaak tegen hem kan dus doorgaan, er zijn geen nieuwe rechters nodig om de zaak over te nemen. Volgens de wrakingskamer hadden de advocaten geen grond voor de wraking, dat kan namelijk in principe niet bij rechterlijke tussenbeslissingen waar de verdediging het niet mee eens is.
De nieuwe advocaten van Taghi hadden begin deze maand het gerechtshof Amsterdam gewraakt omdat zij meenden dat de rechters de schijn van vooringenomenheid hebben gewekt. Zij wilden namelijk meer tijd dan ze van het hof kregen om de omvangrijke strafzaak voor te bereiden. De wrakingskamer ziet dat "de nodige inspanning wordt gevergd" van de advocaten om het "volumineuze dossier" tot zich te nemen. Maar omdat ze zelf in hun pleitnota zeiden dat het "schier onmogelijk" is, ziet de wrakingskamer ruimte: "Het kán dus wel."
De advocaten Vito Shukrula en Carlo Crince le Roy namen eind vorig jaar de verdediging van Taghi op zich en vroegen zestien maanden voorbereidingstijd. Die hebben zij nodig om het enorme dossier van ruim 80.000 pagina's te bestuderen. De advocaten lieten direct weten dat als ze veel minder tijd zouden krijgen, ze de verdediging weer zouden neerleggen. Ze gaan nu met hun cliënt bespreken of en hoe ze verder kunnen, zeiden ze na afloop van de afgewezen wraking.
Veertien verdachten
De rechtbank veroordeelde Taghi en twee medeverdachten begin vorig jaar tot een levenslange gevangenisstraf. De strafzaak Marengo telt in totaal veertien verdachten en gaat over meerdere moorden. De zaak is momenteel in de voorbereidende fase van het hoger beroep. Begin februari staan nieuwe zittingen gepland. Het is de bedoeling de zaak vanaf eind dit jaar inhoudelijk te behandelen.
Taghi (47) zat sinds half juli zonder rechtsbijstand nadat zijn toenmalige raadsman Michael Ruperti de verdediging had neergelegd. Hij had in 2023 met twee collega's de verdediging van Taghi op zich genomen na de arrestatie van diens advocaat Inez Weski.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
13 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
3 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
4 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
4 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
4 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
4 uur geleden