Wrakingsverzoek in opruiingszaak Willem Engel afgewezen
DEN HAAG (ANP) - Willem Engel krijgt geen nieuwe rechters in zijn hoger beroep waarin hij terechtstaat voor opruiing. De activist vond het hof vooringenomen, daarom had hij de raadsheren in Den Haag tijdens een regiezitting op 12 oktober gewraakt. De zogenoemde wrakingskamer ziet echter geen aanwijzingen dat de rechters vooringenomen zijn en heeft het verzoek woensdag afgewezen.
Engel was het niet eens met de beslissing van het hof dat de voorbereidende zitting niet integraal op video mocht worden opgenomen. Naast dit punt betoogde hij dat het Openbaar Ministerie het recht niet heeft hem te vervolgen, omdat er fouten zouden staan in de tenlastelegging. De aanklacht bestaat volgens hem uit knip-en-plakwerk uit Twitterberichten. Dat het hof hier later tijdens het proces over beslist, was voor Engel eveneens reden om het hof te wraken.
Dergelijke beslissingen van het hof kunnen nimmer een reden zijn om rechters te vervangen, stelt de wrakingskamer. Engel wraakt rechters vaker. Dat deed hij in zaken van zijn voormalige actiegroep Viruswaarheid, maar ook in zijn eigen strafzaak. Die wrakingsverzoeken zijn altijd afgewezen.
Engel werd op 20 januari dit jaar door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van een maand voor opruiing. Die zaak ging over een reeks berichten over corona op sociale media. Hij werd grotendeels vrijgesproken en alleen veroordeeld voor een oproep om deel te nemen aan een verboden demonstratie in juni 2020 op het Malieveld in Den Haag.
Het OM én Engel gingen in hoger beroep. Engel noemde de uitspraak destijds "een politiek gekleurd vonnis". Op de beslissing van de wrakingskamer reageert Engel: "De rechtspraak in Nederland is ziek, doodziek." Op X spreekt hij vanuit het buitenland over "het failliet van de zittende magistratuur".
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - AVROTROS heeft de serie Hila voorbij de Taliban van presentatrice Hila Noorzai offline gehaald. Aanleiding is de arrestatie van een vrouw die in de reeks te zien is, bevestigt een woordvoerder van de omroep zondag na berichtgeving door verschillende media.
3 minuten geledenHOUTEN (ANP) - Het weer op Blue Monday verloopt dit jaar een stuk minder deprimerend dan de naam doet vermoeden, aldus de verwachting van Weeronline. In de ochtend kan regionaal nog nevel of mist voorkomen, maar daarna verloopt de dag in bijna het hele land zonnig, meldt de weerdienst.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - In het midden van het land waarschuwt het KNMI in de nacht van zaterdag op zondag voor plaatselijke dichte mist. Voor de provincies Gelderland, Flevoland en Noord-Holland heeft het weerinstituut code geel afgegeven.
7 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Het dodelijke ongeval waarbij zaterdagochtend in Paramaribo vier buspassagiers omkwamen, is veroorzaakt door een Nederlander, meldt de Surinaamse politie. De 36-jarige verdachte had geen geldig rijbewijs. Hij is aangehouden en zit in een politiecel.
11 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Popprijs 2025 gaat naar Suzan & Freek. Het tweetal kreeg de prestigieuze juryprijs zaterdagavond uitgereikt op het festival Eurosonic Noorderslag (ESNS) in Groningen.
13 uur geledenWIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.
21 uur geledenUTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.
22 uur geleden