Wrakingsverzoek in opruiingszaak Willem Engel afgewezen
DEN HAAG (ANP) - Willem Engel krijgt geen nieuwe rechters in zijn hoger beroep waarin hij terechtstaat voor opruiing. De activist vond het hof vooringenomen, daarom had hij de raadsheren in Den Haag tijdens een regiezitting op 12 oktober gewraakt. De zogenoemde wrakingskamer ziet echter geen aanwijzingen dat de rechters vooringenomen zijn en heeft het verzoek woensdag afgewezen.
Engel was het niet eens met de beslissing van het hof dat de voorbereidende zitting niet integraal op video mocht worden opgenomen. Naast dit punt betoogde hij dat het Openbaar Ministerie het recht niet heeft hem te vervolgen, omdat er fouten zouden staan in de tenlastelegging. De aanklacht bestaat volgens hem uit knip-en-plakwerk uit Twitterberichten. Dat het hof hier later tijdens het proces over beslist, was voor Engel eveneens reden om het hof te wraken.
Dergelijke beslissingen van het hof kunnen nimmer een reden zijn om rechters te vervangen, stelt de wrakingskamer. Engel wraakt rechters vaker. Dat deed hij in zaken van zijn voormalige actiegroep Viruswaarheid, maar ook in zijn eigen strafzaak. Die wrakingsverzoeken zijn altijd afgewezen.
Engel werd op 20 januari dit jaar door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van een maand voor opruiing. Die zaak ging over een reeks berichten over corona op sociale media. Hij werd grotendeels vrijgesproken en alleen veroordeeld voor een oproep om deel te nemen aan een verboden demonstratie in juni 2020 op het Malieveld in Den Haag.
Het OM én Engel gingen in hoger beroep. Engel noemde de uitspraak destijds "een politiek gekleurd vonnis". Op de beslissing van de wrakingskamer reageert Engel: "De rechtspraak in Nederland is ziek, doodziek." Op X spreekt hij vanuit het buitenland over "het failliet van de zittende magistratuur".
Meer uit Binnenland
DELFT (ANP) - In het centrum van Delft woedt donderdagochtend vroeg brand, in een pand aan de Oost-Indiëplaats. Een persoon die mogelijk rook had ingeademd, is door ambulancepersoneel nagekeken, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. Het vuur begon volgens de brandweer in een afvalcontainer op een binnenplaats en sloeg toen over naar het naastgelegen pand.
37 minuten geledenLEIDEN (ANP) - Negen demonstranten zijn woensdagavond aangehouden bij de Universiteit Leiden vanwege lokaalvredebreuk, bevestigt een politiewoordvoerder na berichtgeving van Omroep West. Pro-Palestijnse betogers begonnen daar eerder op de dag een actie in en buiten het Academiegebouw. Toen de demonstranten het pand niet verlieten nadat dat was verzocht, ging de politie rond 20.30 uur over tot aanhoudingen.
8 uur geledenHOOGEVEEN (ANP) - Ruim 1500 fans en andere belangstellenden hebben woensdagmiddag in Theater De Tamboer in Hoogeveen afscheid genomen van de overleden volkszanger René Karst. Dat laat theaterdirecteur Pieter-Bas Rebers weten aan het ANP. Hij zegt onder de indruk te zijn van de hoge opkomst. Voor het podium, waar de kist van de zanger staat, is een groot eerbetoon ontstaan met honderden bloemen en kaartjes.
12 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg heeft geen reactie gehad op haar oproep om informatiepanelen over zwarte soldaten terug te plaatsen op de Amerikaanse begraafplaats in Margraten. Gouverneur Emile Roemer deed dat verzoek onlangs aan de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, nadat duidelijk was geworden dat de borden waren verwijderd uit het bezoekerscentrum. De American Battle Monuments Commission (ABMC), de beheerder van de begraafplaats, liet later weten dat die niet langer in de "herdenkingsmissie" passen en dat er vaker gerouleerd wordt.
12 uur geledenLEIDEN (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten voeren woensdag actie in het Academiegebouw van de Universiteit Leiden. In het gebouw aan het Rapenburg zou politicoloog Hélène Landemore een lezing houden. Haar Cleveringa-oratie is verplaatst naar een ander gebouw een eindje verderop.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken zijn het eens over de koers die de EU moet volgen bij de vredesonderhandelingen over Oekraïne. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) na een ingelast digitaal overleg over Oekraïne tegen het ANP. De EU moet Oekraïne op alle mogelijke manieren blijven ondersteunen en Europa moet een rol blijven spelen bij de onderhandelingen over vrede, zei Van Weel. Ook moet snel een besluit worden genomen over de inzet van Russische bevroren tegoeden.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van cyberaanvallen is steeds vaker te merken in het dagelijkse leven buiten de digitale wereld om, schrijft de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) in het jaarlijkse Cybersecuritybeeld. De incidenten hebben nog niet geleid tot "maatschappelijke ontwrichting of significante impact op de nationale veiligheid", maar die potentie was er wel, volgens de NCTV.
20 uur geleden