WOZ-waarde gemiddeld 9 procent gestegen
DEN HAAG (ANP) - De WOZ-waarde van woningen is vorig jaar gemiddeld 9 procent gestegen. Dat meldt de Vereniging Eigen Huis (VEH) op basis van cijfers van de Waarderingskamer, die toezicht houdt op de vastgestelde waarden door gemeenten. Gemeenten baseren hun belasting op huizen op de WOZ-waarde. Deze heffingen stijgen dit jaar in doorsnee niet zo hard mee.
Gemeenten stellen ieder jaar vast wat de waarde is van een huis. Doordat de huizenprijzen al jaren hard oplopen, stijgen ook deze zogeheten WOZ-waarden mee. Maar de extreme prijsstijgingen van het afgelopen jaar zijn nog niet meegerekend. Gemeenten kijken voor de WOZ namelijk naar de geschatte waarde van een woning een jaar eerder.
Voor de belastingen is een woning dit jaar gemiddeld 316.000 euro waard. Dat was een jaar eerder nog 290.000 euro.
Stijging ozb
De onroerendezaakbelasting (ozb) die huiseigenaren jaarlijks over de waarde van hun huis betalen, stijgt met gemiddeld 2,5 procent, berekende VEH. Dat deze heffing niet zo hard steeg als de WOZ-waarde komt doordat sommige gemeenten het belastingpercentage verlaagden, om woningeigenaren te ontzien. Per gemeente kan het ozb-tarief sterk variëren.
In de eerste maanden van het jaar krijgen huishoudens de jaarlijkse aanslag gemeentelijke woonlasten. Hierop staat de nieuwe WOZ-waarde van de woning. De WOZ-waarde voor 2022 is gebaseerd op de waarde van de woning op 1 januari 2021. Mogelijk is een nieuwe verplichte meetmethode dit jaar ook van invloed op de WOZ-waarde. Gemeenten moeten alle schattingen namelijk vaststellen op basis van het woningoppervlakte. Eerder mochten ze zich ook baseren op de inhoud van een woning.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
5 uur geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.
8 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
9 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
12 uur geleden