Wopke Hoekstra na aannemen EU-natuurherstelwet: 'We hebben haast'
LUXEMBURG (ANP) - De Europese Commissie is opgelucht dat de natuurherstelwet is aangenomen na een lastig parcours langs de EU-lidstaten.
Eurocommissaris Wopke Hoekstra (klimaat) heeft over de Europese milieu- en klimaatambities gezegd dat "we haast hebben en geen alternatief". Eurocommissaris Virginijus Sinkevičius (milieu) zei na afloop van de vergadering waar de EU-milieuministers 'ja' hebben gezegd tegen de natuurherstelwet dat "het goed is dat de Green Deal nog steeds bestaat". Sinkevičius vergeleek de laatste etappe van de wet met een voetbalwedstrijd. "We hadden blessuretijd nodig. Ik hoop dat de politieke strijd nu over is."
Het zag er lang naar uit dat de natuurherstelwet zou sneuvelen. Nadat Oostenrijk totaal onverwacht toch had ingestemd met de wet, was een meerderheid van de lidstaten voor.
Green Deal
De laatste maanden staat de Europese groene agenda onder druk. Met het oog op boerenprotesten en de opkomst van rechtse tot extreem-rechtse partijen in Europa heeft de Europese Commissie al wat regels versoepeld. De nieuwe commissie zal misschien grotere nadruk leggen op de haalbaarheid van de maatregelen voor burgers en bedrijven.
Hoekstra sprak uitgebreid over hoe hij de toekomst van de Green Deal ziet. Voor hem moet klimaatbeleid samengaan met drie andere taken. Hij noemde allereerst concurrentiekracht, die ervoor moet zorgen dat "onze industrie opbloeit". Verder moet volgens hem de hele Europese bevolking achter de klimaattransitie staan en er geen nadeel van ondervinden. "Ongeveer 80 procent van de Europese burgers is voor meer klimaatinspanningen. Maar veel van hen zijn ook bezorgd dat de klimaatmaatregelen hun leven en hun werk zullen veranderen."
Rest van de wereld
Ten slotte wil Hoekstra dat de rest van de wereld meer doet tegen de klimaatproblemen. "93 procent van de uitstoot is buiten de Europese Unie. Dus als we dit probleem echt willen oplossen, moeten we dat in ons contact met anderen meer uitdragen". Hoekstra herhaalde dat hij veel ziet in een systeem van het belasten van CO2-uitstoot. "Dat is volgens mij verreweg het doelmatigste middel dat we hebben om met dit probleem om te gaan."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse minister van Financiën Larry Summers neemt aan het einde van het academische jaar ontslag als docent aan de prestigieuze universiteit Harvard. Dat meldt The New York Times. Harvard heeft Summers vertrek bevestigd.
52 minuten geledenREYKJAVIK (ANP/RTR) - IJsland gaat ergens "in de komende maanden" een referendum houden over het hervatten van de toetredingsgesprekken met de Europese Unie, zei premier Kristrún Frostadóttir. Het eiland zou de volksraadpleging eigenlijk pas in 2027 houden, maar volgens internationale media zijn de spanningen in het noordpoolgebied reden om die te vervroegen.
56 minuten geledenLONDEN (ANP) - Lindsay Hoyle, de voorzitter van het Britse Lagerhuis, zegt dat hij naar de politie is gestapt met informatie over oud-minister Peter Mandelson voordat die gearresteerd werd om zijn banden met Jeffrey Epstein. Hij deelde niet om wat voor informatie het ging, maar volgens de BBC en Sky News heeft hij de politie gewaarschuwd dat Mandelson van plan zou zijn om naar de Britse Maagdeneilanden te vluchten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie neemt donderdag een besluit over het toegankelijk maken van abortus voor alle Europese vrouwen. De Commissie is verdeeld en daarmee is de uitkomst van de stemming onzeker.
3 uur geledenTRONDHEIM/TEHERAN (ANP/DPA) - De Iraanse autoriteiten hebben de bekende journaliste Elaheh Mohammadi gearresteerd. Dat meldt de in Noorwegen gevestigde mensenrechtenorganisatie Hengaw op basis van bronnen in Teheran. Justitie in Iran heeft de arrestatie nog niet bevestigd en de reden is onduidelijk.
3 uur geledenCOLOMBO (ANP/AFP) - Een voormalige topman van de geheime dienst van Sri Lanka, generaal Suresh Sallay, is gearresteerd omdat hij wordt verdacht van samenzwering en van medeplichtigheid aan een reeks bomaanslagen in 2019.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Op alle mogelijke niveaus wordt met Hongarije gesproken in een poging de blokkades op te heffen die het land heeft opgeworpen tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland.
5 uur geleden