Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Woonprotest in Utrecht rustig verlopen

Woonprotest in Utrecht rustig verlopen

UTRECHT (ANP) - Honderden mensen waren zondagmiddag aanwezig bij een woonprotest in Utrecht. De actie met sprekers op het Jaarbeursplein verliep rustig volgens de gemeente. Naderhand werd er een protestmars door de stad gelopen naar Park Lepelenburg. Daarnaast onthulde een onafhankelijke krakersbeweging de kraak van een pand dichtbij het station.

Naast verschillende sprekers waren veel jongeren en leden van politieke partijen aanwezig. De demonstratie was een "landelijk protest voor woonzekerheid voor iedereen", omschreef de organisatie namens 25 initiatiefnemers de inzet. Sprekers wezen erop dat mensen in Utrecht tot wel elf jaar op een wachtlijst staan, voor ze in aanmerking komen voor een sociale huurwoning. Voor een kwart van de huurders zou de huur bovendien onbetaalbaar zijn. De hoge huren en tijdelijke contracten zouden daarnaast ruim baan bieden aan huisjesmelkers. Verder werd discriminatie op basis van onder meer achternaam, huidskleur of beperking besproken. Daardoor hebben deze mensen, naast de groeiende groep uit de "witte middenklasse", geen (geschikt) dak boven hun hoofd.

De aanwezigen hadden borden bij zich met teksten erop als "10 jaar Rutte, verdubbeling aantal daklozen", "In gelul kan je niet wonen" en "Al werk ik 80 uur per week, nog steeds krijg ik geen hypotheek". "Wonen is een mensenrecht" was een breed gedragen standpunt. De organisatie van het protest riep op de coronamaatregelen in acht te nemen, zoals de anderhalve meter afstand bewaren. Veel mensen droegen mondkapjes.

Kraakpand

Terwijl een deel van de demonstranten de mars naar het park liep, werd door een onafhankelijke kraakbeweging de kraak van een pand aan de Croeselaan onthuld. Die bestaat uit twee woningen die de beweging sinds vrijdagavond bezet. Tientallen mensen verzamelden zich zondag voor het pand. Onduidelijk is nog of en hoe lang de krakers er kunnen blijven.

De gemeente Utrecht liet weten dat het woonprotest over het algemeen in goede orde is verlopen. Wel ontstond er volgens een woordvoerder onrust bij het gekraakte pand. Een aantal actievoerders zocht kort de confrontatie met de politie toen die probeerde te voorkomen dat ook naastgelegen panden werden gekraakt. Na korte tijd is de rust hersteld, liet de gemeente weten. Het Openbaar Ministerie zal de kraak van het pand "op gebruikelijke wijze" afhandelen.

Het woonprotest in Utrecht volgde op eerdere protesten in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en wordt op nog meer plekken verwacht. Een nieuw protest is aangekondigd voor zondag 28 november op de Vismarkt in Groningen.

Meer uit Binnenland

Reisadvies Israël aangescherpt om spanningen VS-Iran

DEN HAAG (ANP) - Vanwege de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken de reisadviezen voor Israël aangescherpt. Het land heeft nu grotendeels de kleurcode oranje, wat betekent dat het advies is om er alleen naartoe te gaan als het noodzakelijk is. De Palestijnse gebieden waren voor een groot deel al oranje.

7 uur geleden
Ook gegevens van DJI-medewerkers gelekt door zwakte in software

DEN HAAG (ANP) - Persoonlijke gegevens van medewerkers van de Dienst Justitiële Inrichtingen zijn ingezien door hackers. Het gaat onder meer om namen, telefoonnummers en locatiegegevens, schrijven de staatssecretarissen van Justitie en van Binnenlandse Zaken in een brief aan de Tweede Kamer. Om hoeveel mensen het gaat, zeggen ze niet.

7 uur geleden
Meer meldingen bij meldpunt voor dierenleed in 2025

DEN HAAG (ANP) - Meldpunt 144, voor mishandeling en verwaarlozing van dieren, kreeg in 2025 meer meldingen dan in 2024. Met ruim 155.000 meldingen kreeg het meldpunt 10 procent meer telefoontjes dan in 2024.

8 uur geleden
COA: inschatting opvangplekken geeft duidelijkheid

DEN HAAG (ANP) - De vrijdag gepubliceerde inschatting over hoeveel opvangplekken provincies en gemeenten moeten regelen voor asielzoekers geeft "duidelijkheid en richting". Dat zegt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA).

8 uur geleden
Cel- en taakstraffen voor geradicaliseerde TikTok-jongeren

ROTTERDAM (ANP) - De kinderrechter in Rotterdam heeft vrijdag vijf van zeven verdachten met leeftijden vanaf 15 jaar veroordeeld voor onder meer lidmaatschap van Islamitische Staat (IS) en het op TikTok opruien van anderen om terroristische misdrijven te plegen. De rechtbank veroordeelde twee jonge verdachten tot jeugddetentie. Drie kregen taakstraffen opgelegd tot 130 uur, deels voorwaardelijk. De rechtbank sprak de jongeren vrij van het treffen van voorbereidingen om een terroristische aanslag te plegen.

9 uur geleden
Man opnieuw vast voor verdenking drie delicten Malieveldrellen

DEN HAAG (ANP) - Een 26-jarige man uit Amerongen is opnieuw opgepakt, omdat hij verdacht wordt van drie gewelddadige incidenten tijdens de rellen op en rond het Malieveld in Den Haag in september. Gedacht wordt dat hij met een fakkel een politieauto in brand heeft gestoken op de Koekamp, zo'n 'flare' heeft gegooid naar politie op de A12 en openlijk geweld heeft gepleegd op het Plein.

9 uur geleden
Hof veroordeelt 81-jarige tot 18 jaar cel voor moord Kinderdijk

DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft vrijdag de 81-jarige Cor de J. in hoger beroep veroordeeld tot achttien jaar cel voor het doodschieten van een 74-jarige man in Kinderdijk (Zuid-Holland) in 2022. Het slachtoffer werd door het hoofd geschoten in het huis van zijn nieuwe partner en overleed enkele dagen later aan zijn verwondingen.

11 uur geleden