Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Woonprotest in Utrecht rustig verlopen

Woonprotest in Utrecht rustig verlopen

UTRECHT (ANP) - Honderden mensen waren zondagmiddag aanwezig bij een woonprotest in Utrecht. De actie met sprekers op het Jaarbeursplein verliep rustig volgens de gemeente. Naderhand werd er een protestmars door de stad gelopen naar Park Lepelenburg. Daarnaast onthulde een onafhankelijke krakersbeweging de kraak van een pand dichtbij het station.

Naast verschillende sprekers waren veel jongeren en leden van politieke partijen aanwezig. De demonstratie was een "landelijk protest voor woonzekerheid voor iedereen", omschreef de organisatie namens 25 initiatiefnemers de inzet. Sprekers wezen erop dat mensen in Utrecht tot wel elf jaar op een wachtlijst staan, voor ze in aanmerking komen voor een sociale huurwoning. Voor een kwart van de huurders zou de huur bovendien onbetaalbaar zijn. De hoge huren en tijdelijke contracten zouden daarnaast ruim baan bieden aan huisjesmelkers. Verder werd discriminatie op basis van onder meer achternaam, huidskleur of beperking besproken. Daardoor hebben deze mensen, naast de groeiende groep uit de "witte middenklasse", geen (geschikt) dak boven hun hoofd.

De aanwezigen hadden borden bij zich met teksten erop als "10 jaar Rutte, verdubbeling aantal daklozen", "In gelul kan je niet wonen" en "Al werk ik 80 uur per week, nog steeds krijg ik geen hypotheek". "Wonen is een mensenrecht" was een breed gedragen standpunt. De organisatie van het protest riep op de coronamaatregelen in acht te nemen, zoals de anderhalve meter afstand bewaren. Veel mensen droegen mondkapjes.

Kraakpand

Terwijl een deel van de demonstranten de mars naar het park liep, werd door een onafhankelijke kraakbeweging de kraak van een pand aan de Croeselaan onthuld. Die bestaat uit twee woningen die de beweging sinds vrijdagavond bezet. Tientallen mensen verzamelden zich zondag voor het pand. Onduidelijk is nog of en hoe lang de krakers er kunnen blijven.

De gemeente Utrecht liet weten dat het woonprotest over het algemeen in goede orde is verlopen. Wel ontstond er volgens een woordvoerder onrust bij het gekraakte pand. Een aantal actievoerders zocht kort de confrontatie met de politie toen die probeerde te voorkomen dat ook naastgelegen panden werden gekraakt. Na korte tijd is de rust hersteld, liet de gemeente weten. Het Openbaar Ministerie zal de kraak van het pand "op gebruikelijke wijze" afhandelen.

Het woonprotest in Utrecht volgde op eerdere protesten in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en wordt op nog meer plekken verwacht. Een nieuw protest is aangekondigd voor zondag 28 november op de Vismarkt in Groningen.

Meer uit Binnenland

Vier maanden cel voor bedreigen cameraploeg PowNed met mes

AMSTERDAM (ANP) - Een 41-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is veroordeeld tot vier maanden cel voor het bedreigen van een filmploeg van omroep PowNed, meldt het Openbaar Ministerie. Hij bedreigde de cameraploeg op 30 september met een mes in het Amsterdamse Oosterpark.

1 uur geleden
Nederlandse verdachte dood Belgisch kind Dean houdt onschuld vol

GENT (ANP) - De 29-jarige Romy W., de Nederlandse verdachte in de geruchtmakende Belgische strafzaak over de dood van de 4-jarige Dean, heeft in het onderzoek tot dusver haar onschuld volgehouden en gezegd dat zij niets te maken heeft met de dood van de kleuter. Dat bleek donderdag op de eerste dag van het strafproces tegen W. en haar voormalige partner Dave De K. (39).

1 uur geleden
Politie haalt servers van malafide proxydienst offline

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft deze week servers offline gehaald waarop criminelen misbruik konden maken van IP-adressen van burgers en bedrijven, een zogeheten proxydienst. Een speciaal team van de eenheid Noord-Holland deed onderzoek naar een wereldwijd netwerk van bijna 178.000 apparaten die hiervoor zouden worden gebruikt. Honderden daarvan stonden in Nederland.

1 uur geleden
Opnieuw hakenkruizen aangebracht in Nieuw-Lekkerland

NIEUW-LEKKERLAND (ANP) - In Nieuw-Lekkerland zijn opnieuw op enkele plekken bekladdingen met hakenkruizen gevonden, laat een woordvoerder van de gemeente Molenlanden donderdag weten. Dat was eerder deze week ook al het geval.

2 uur geleden
Geschil over kosten opgelost, Van Gogh Museum kan gaan renoveren

AMSTERDAM (ANP) - Het Van Gogh Museum in Amsterdam en het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) zijn het eens geworden over de financiering van de renovatie van het museumgebouw. Daarmee is de langdurige onzekerheid over de toekomst van het museum weggenomen, meldt het Van Gogh Museum.

2 uur geleden
Nasleep geweld Overasselt kost gemeente 'honderdduizenden' euro's

HEUMEN (ANP) - De geweldsuitbarsting in Overasselt op 1 september heeft de gemeente Heumen sindsdien "honderdduizenden euro's" gekost. Volgens een woordvoerder gaat het over directe kosten verbonden aan het incident, zoals het sluiten van woningen en het instellen van cameratoezicht, en om indirecte kosten. De gemeente is hierover in gesprek met het Rijk. "Het geweldsincident in Overasselt is niet alleen een aangelegenheid van de gemeente Heumen. Het gaat om een landelijk ondermijningsprobleem", aldus de woordvoerder.

3 uur geleden
Bekladdingen Amsterdams stadhuis na pro-Palestijnse demonstratie

AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse stadhuis is in de nacht van woensdag op donderdag beklad na een demonstratie. Dat meldt de gemeente. Hoeveel ramen er zijn beklad, weet een woordvoerder niet. De gemeente doet aangifte.

3 uur geleden