Woonminister De Jonge sluit bouwen op terpen en palen niet uit
DEN HAAG (ANP) - Voor het einde van het jaar komen er aanvullende criteria voor de bouw van woningen die klimaatveranderingen moeten aankunnen; ook wel klimaatadaptief bouwen genoemd. Dat heeft woonminister Hugo de Jonge gezegd. Als woningen onder zeeniveau worden gebouwd of in de buurt van rivieren die buiten hun oevers kunnen treden, moet ervoor worden gezorgd dat bewoners "droge voeten" blijven houden. De Jonge denkt daarbij onder meer aan het bouwen op palen of op terpen.
"Nieuwe woningen moeten we daar neerzetten opdat we de volgende generatie niet opzadelen met een enorme kostenpost of enorme schade", zei De Jonge voorafgaand aan de ministerraad. Er moet bij de bouw rekening worden gehouden met de gevolgen van klimaatverandering, zoals de stijging van de zeespiegel en extreme regenval waardoor rivieren buiten hun oevers treden. De locatiekeuze moet een "klimaatadaptieve keuze" zijn, vindt de minister. "Je kunt klimaatadaptief bouwen, ook in een gebied dat kwetsbaar is. We moeten er wel rekening mee houden dat het water de komende tijd meer ruimte nodig heeft."
Een deel van geplande woningbouw moet ook nog eens tegen het licht worden gehouden. In de Zuidplaspolder (Zuid-Holland) zijn 8000 nieuwe woningen gepland. Het gebied ligt ver onder het zeeniveau. "We moeten opnieuw kijken of de eerder geplande woningen wel haalbaar zijn", zei De Jonge.
De minister is wel huiverig om alle bestaande woonplannen open te breken. Daarvoor is de woningnood te groot. In gebieden waar woningen zijn gepland, maar die onder het zeeniveau liggen of andere potentiƫle waterproblemen kunnen opleveren, moet worden gekeken of de geplande aantallen nog wel haalbaar zijn of aan welke voorwaarden de nieuwbouw moet voldoen, vindt De Jonge.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse landbouwexport is vorig jaar gestegen met 8,4 procent, melden Wageningen Social & Economic Research en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zuivel en eieren bleven de belangrijkste exportproducten, gevolgd door vlees en sierteelt.
29 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Omwonenden die vanwege de explosie en brand in het centrum van Utrecht hun huis hebben moeten verlaten, kunnen in de nacht van donderdag op vrijdag niet terugkeren. Veel van hen zijn opgevangen in hotel Karel V, anderen hebben ervoor gekozen de nacht bij vrienden of familie door te brengen.
1 uur geledenHEERLEN (ANP) - De bestuurder die donderdagavond tegen de gevel van het Zuyderland-ziekenhuis in Heerlen is gereden, is aan zijn verwondingen overleden. De politie meldt na onderzoek dat het ging om een noodlottig ongeval.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Verschillende ondernemers die getroffen zijn door de explosie in de Visscherssteeg in het centrum van Utrecht donderdagmiddag, laten op social media van zich horen. Door de kracht van de ontploffing zijn bij veel panden in de omgeving van de steeg ruiten uit de sponning en pannen van het dak geblazen. De schade is groot.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma begrijpt dat er onder de getroffen omwonenden van de explosie in Utrecht veel zorgen zijn over hun huisdieren. De gemeente probeert in kaart te brengen waar dieren thuis waren op het moment van de explosie, laat ze weten tijdens een persmoment.
4 uur geledenHEERLEN (ANP) - Een personenauto is donderdagavond rond 20.30 uur tegen de gevel van het Zuyderland-ziekenhuis in Heerlen gereden. De bestuurder is daarbij gewond geraakt en wordt nu in het ziekenhuis behandeld. De politie onderzoekt wat er aan de aanrijding voorafging. Over andere gewonden meldt de politie vooralsnog niets.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Donderdagmiddag is er een gaslek geweest in de omgeving van de Visscherssteeg in Utrecht, waar die middag een explosie was. Dat zei burgemeester Sharon Dijksma in een korte toelichting op de gebeurtenissen in de binnenstad. Onduidelijk is of de gaslekkage de oorzaak was van de explosie. "Er is gas geroken", zei ze. "Maar je weet niet waardoor de explosie plaatsvindt."
5 uur geleden