Woonminister De Jonge sluit bouwen op terpen en palen niet uit
DEN HAAG (ANP) - Voor het einde van het jaar komen er aanvullende criteria voor de bouw van woningen die klimaatveranderingen moeten aankunnen; ook wel klimaatadaptief bouwen genoemd. Dat heeft woonminister Hugo de Jonge gezegd. Als woningen onder zeeniveau worden gebouwd of in de buurt van rivieren die buiten hun oevers kunnen treden, moet ervoor worden gezorgd dat bewoners "droge voeten" blijven houden. De Jonge denkt daarbij onder meer aan het bouwen op palen of op terpen.
"Nieuwe woningen moeten we daar neerzetten opdat we de volgende generatie niet opzadelen met een enorme kostenpost of enorme schade", zei De Jonge voorafgaand aan de ministerraad. Er moet bij de bouw rekening worden gehouden met de gevolgen van klimaatverandering, zoals de stijging van de zeespiegel en extreme regenval waardoor rivieren buiten hun oevers treden. De locatiekeuze moet een "klimaatadaptieve keuze" zijn, vindt de minister. "Je kunt klimaatadaptief bouwen, ook in een gebied dat kwetsbaar is. We moeten er wel rekening mee houden dat het water de komende tijd meer ruimte nodig heeft."
Een deel van geplande woningbouw moet ook nog eens tegen het licht worden gehouden. In de Zuidplaspolder (Zuid-Holland) zijn 8000 nieuwe woningen gepland. Het gebied ligt ver onder het zeeniveau. "We moeten opnieuw kijken of de eerder geplande woningen wel haalbaar zijn", zei De Jonge.
De minister is wel huiverig om alle bestaande woonplannen open te breken. Daarvoor is de woningnood te groot. In gebieden waar woningen zijn gepland, maar die onder het zeeniveau liggen of andere potentiële waterproblemen kunnen opleveren, moet worden gekeken of de geplande aantallen nog wel haalbaar zijn of aan welke voorwaarden de nieuwbouw moet voldoen, vindt De Jonge.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Turkije heeft een 50-jarige Nederlander uitgeleverd aan Nederland, meldt het Openbaar Ministerie. Justitieminister David van Weel meldt op X dat het om Harry L. gaat, de broer van Bolle Jos. Hij wordt volgens het OM vervolgd voor het witwassen van "een aanzienlijke hoeveelheid geld, goud en horloges". De verdachte is onder begeleiding van de Koninklijke Marechaussee aangekomen op Rotterdam The Hague Airport en aangehouden.
2 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - De rechtbank in Middelburg heeft dinsdag een 40-jarige voetbaltrainer uit Vlissingen veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar voor het jarenlang heimelijk filmen van ruim vijfhonderd jonge jongens in de kleedkamers van verschillende voetbalclubs. De rechtbank acht hem ook schuldig aan ontucht met een minderjarige jongen.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een levenslange celstraf geëist tegen vier verdachten in het hoger beroep van het grote liquidatieproces Marengo. De zaak draait onder meer om zes onderwereldmoorden.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij uit de hand gelopen demonstraties tegen de komst van asielzoekers in Vriezenveen en Wijk bij Duurstede zijn maandagavond drie mensen aangehouden. Dat meldt de politie dinsdag. In het Overijsselse Vriezenveen ging het om twee personen, in Wijk bij Duurstede om een arrestatie.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Japanse keizer Naruhito brengt over twee weken een bezoek aan Delft, Leiden, Utrecht en Amstelveen. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dinsdag het programma bekendgemaakt.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Justitie in België wil drie verdachten vervolgen voor het plannen van een ontvoering van de toenmalige Belgische minister van Justitie Vincent Van Quickenborne in 2022. Een woordvoerster van het federaal parket in Brussel bevestigt berichtgeving daarover van Belgische media. De kranten schrijven dat het Nederlanders betreft.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse ambassade in Nederland raadt voetbalfans die voor het WK naar de Verenigde Staten afreizen aan extra reistijd in te plannen en ervoor te zorgen dat alle papieren op orde zijn. Er wordt extra drukte op vliegvelden verwacht, vooral bij de douane. Om alles in goede banen te laten lopen, zet het land extra personeel in, net als snellere verwerkingssystemen.
10 uur geleden