Woonbond mengt zich in rechtszaak maximale huurprijs tegen Staat
DEN HAAG (ANP) - De Woonbond, een belangenvereniging van huurders, mag meedoen in een rechtszaak van een groep particuliere verhuurders tegen de Staat. Dat bepaalde de rechtbank in Den Haag woensdag. De huisbazen, verenigd in de Stichting Fair Huur voor Verhuurders, zijn het niet eens met een maatregel van het kabinet om prijsstijgingen in de huursector te beperken. De Woonbond wil in deze zaak als derde partij opkomen voor huurders en vindt de maatregel juist "een noodzakelijke ingreep".
Het gaat om een maatregel die twee jaar geleden is ingevoerd en betrekking heeft op de WOZ-waarde van een woning. Dat is de geschatte marktwaarde van een huis, vastgesteld door de gemeente. De WOZ-waarde is een van de factoren die bepalen hoeveel punten een huurwoning krijgt en op basis van die punten wordt de huurprijs bepaald. Tot 1 mei 2022 was er geen maximum aan de mate waarin verhuurders de WOZ-waarde mochten laten meetellen voor de huurprijs. Nu mag de WOZ-waarde nog voor hooguit 33 procent meetellen.
Fair Huur stelt dat verhuurders door deze maatregel, de zogeheten WOZ-cap, niet meer voldoende kunnen investeren in woningen om die bijvoorbeeld te verduurzamen. Maar volgens de Woonbond zorgt de WOZ-cap er juist voor dat huurders worden beschermd "tegen prijzen die gezien de kwaliteit van de woning niet te rechtvaardigen zijn".
Volgens Marcel Trip van de Woonbond is het dan ook een "goede zaak" dat de Woonbond door de rechter is toegelaten. "Dit is namelijk niet alleen een geschil tussen verhuurders en de Staat, dit gaat ook huurders en woningzoekenden aan. Zij zijn gebaat bij een sterkere bescherming tegen woekerprijzen", legt hij uit. Sterker nog, de WOZ-cap is volgens hem "niet meer dan een heel kleine correctie". Trip: "De Staat zou volgens de Woonbond nog veel verdergaande maatregelen moeten nemen."
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaat zijn groeiverwachtingen voor de wereldwijde economie verlagen vanwege de Iranoorlog. Topvrouw Kristalina Georgieva van het IMF ziet gevaar in een wereldeconomie die slecht is toegerust om op schokken te reageren, heeft ze dinsdag gezegd in een interview met persbureau Bloomberg.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan verder met het uitwerken van verduurzamingsafspraken met Tata Steel. De gezamenlijke intentieverklaring die afgelopen najaar werd getekend, krijgt van de meeste partijen in de Tweede Kamer op zijn minst het voordeel van de twijfel. Wel dringen veel Kamerfracties erop aan dat in de definitieve deal veel hardere afspraken komen over met name de beoogde gezondheids- en klimaatwinst.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine veranderingen gesloten. Beleggers waren terughoudend in aanloop naar de deadline die de Amerikaanse president Donald Trump Iran heeft gesteld om een deal te sluiten. De deadline verloopt om 02.00 uur Nederlandse tijd.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De productie van ruwe olie door het oliekartel OPEC liet vorige maand de grootste daling in zeker vier decennia zien door de exportverstoringen die de oorlog in het Midden-Oosten heeft veroorzaakt. Persbureau Bloomberg meldt na onderzoek dat de productie in maart met bijna 7,6 miljoen vaten per dag is afgenomen tot 22 miljoen vaten per dag.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van het Internationaal Energieagentschap (IEA), het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank spreken elkaar maandag over de gevolgen van de Iranoorlog. Dat meldt het hoofd van het IEA, Fatih Birol, dinsdag op X.
5 uur geledenSAO PAULO (ANP/RTR) - Brazilië heeft de Chinese elektrische autofabrikant BYD op een lijst geplaatst van werkgevers die hun werknemers onder slavernijachtige omstandigheden aan het werk hebben gezet. Dat gebeurde na een schandaal in 2024 waarbij Chinese werknemers slachtoffer zouden zijn geweest van mensenhandel en misleidende contracten. De lijst van het Braziliaanse ministerie van Arbeid kan de reputatie van de autofabrikant flink schaden.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) eindigde dinsdag bovenaan de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. Investeringsfonds Pershing Square Holdings van miljardair Bill Ackman deed een overnamebod op het muziekconcern van platenlabels met bekende artiesten als Taylor Swift en Billie Eilish. Ondanks de koerswinst van UMG (plus 11,4 procent) sloot de AEX licht lager.
7 uur geleden