Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Woonbond: huurder is onder Rutte slecht af

Woonbond: huurder is onder Rutte slecht af

DEN HAAG (ANP) - Door het huurbeleid onder de kabinetten van premier Mark Rutte zijn huurders flink achteruit gegaan. Dat zegt directeur Zeno Winkels van de Woonbond in een interview met het AD. "De huurder is onder Rutte slecht af", aldus Winkels.

Zo is de wachtlijst voor een sociale huurwoning de afgelopen jaren flink toegenomen, zijn huurprijzen gestegen en huurders fors meer kwijt aan woonlasten dan kopers. Ondertussen zijn er ruim 100.000 minder sociale huurhuizen in Nederland. Volgens de Woonbond blijkt dat uit een eigen analyse naar het huurbeleid van de afgelopen kabinetten. Winkels: "Het kabinetsbeleid was de afgelopen tien jaar gericht op een kleinere corporatiesector en meer commerciële verhuur. Daarvan zijn huurders de dupe geworden."

CBS-cijfers laten zien dat huurders in 2009 nog zo’n 34 procent van hun inkomen aan woonlasten kwijt waren. In 2018 was dat ruim 38 procent. Voor huizeneigenaren daalde die ‘woonquote’ juist. Tussen 2010 en 2019 zijn de huurprijzen fors gestegen: bij sociale huur zo’n 26 procent en bij commerciële huur 44 procent.

"Onder Rutte is het mogelijk geworden om in de vrije sector een tijdelijk huurcontract van twee jaar te geven’’, zegt Winkels. "Elke twee jaar kan een verhuurder iemand anders in zijn huis zetten, en daarbij zelf de nieuwe huurprijs betalen. Daardoor zijn er nu woekerprijzen, waardoor mensen met een middeninkomen helemaal geen huurhuis kunnen krijgen.’’

De Woonbond wil dat het puntenstelsel waarmee de hoogte van de huur voor een sociale huurwoning wordt bepaald ook voor de vrije sector gaat gelden om hoge huren te voorkomen. Ook moet de inkomensgrens voor sociale huur omhoog.

Meer uit Binnenland

ME treedt op in Schilderswijk bij ongeregeldheden na WK-wedstrijd

DEN HAAG (ANP) - Bij ongeregeldheden in de Haagse Schilderswijk heeft de ME dinsdagochtend ingegrepen. Het waterkanon is ingezet om een groep supporters van de Vaillantlaan te krijgen, een doorgaande weg, ziet een ANP-verslaggever. Ze blokkeerden daar de weg.

1 uur geleden
Minder immigratie in 2025, vooral door asiel- en kennismigranten

DEN HAAG (ANP) - In 2025 kwamen bijna 309.000 immigranten naar Nederland, 8000 minder dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De daling kwam vooral door een afname van het aantal asiel- en kennismigranten van buiten de Europese Unie.

1 uur geleden
Feest in Amsterdam na winst Marokko op Nederland op WK

AMSTERDAM (ANP) - Op en rond het Plein '40-'45 in Amsterdam Nieuw-West wordt feestgevierd nadat Marokko het Nederlands elftal na strafschoppen uitschakelde op het WK voetbal. Er wordt onder meer vuurwerk afgestoken en automobilisten rijden toeterend rond, ziet een verslaggever. Sommigen hebben de Marokkaanse vlag uit het autoraam hangen.

2 uur geleden
Honderden mensen vieren winst Marokko in Haagse Schilderswijk

DEN HAAG (ANP) - Een paar honderd supporters van Marokko verzamelen zich dinsdagochtend in de Schilderswijk in Den Haag om de winst te vieren op het Nederlands elftal. De Marokkanen wonnen in Mexico na strafschoppen en zijn daarmee door naar de laatste zestien op het WK.

2 uur geleden
Zeven op de tien kankerpatiënten leven vijf jaar na diagnose nog

DEN HAAG (ANP) - De gemiddelde overleving van mensen met kanker vijf jaar na de diagnose is gestegen naar 70 procent, tegen 51 procent dertig jaar geleden. De grootste vooruitgang is zichtbaar bij patiënten met kanker in stadium III, het op een na minst gunstige stadium. Dat meldt het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) op basis van cijfers uit de periode 2020-2024.

4 uur geleden
SCP: betere afstemming nodig voor werkende mantelzorgers

DEN HAAG (ANP) - Werkende mantelzorgers die langdurig of intensief voor een naaste zorgen, lopen vast door de combinatie van werk, zorgtaken en ingewikkelde regels voor professionele ondersteuning. Dat stellen het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) en de Vrije Universiteit Amsterdam. Volgens hen is een betere afstemming tussen werkgevers, zorgorganisaties en de overheid nodig om overbelasting van deze groep te voorkomen.

6 uur geleden
Treinverkeer tussen Rotterdam en zuiden nog dagen ontregeld

ROTTERDAM (ANP) - De brand in een kabelgoot naast het spoor in Rotterdam-Zuid heeft grotere gevolgen dan eerder ingeschat. Spoorbeheerder ProRail verwacht nu dat pas donderdagavond weer treinen kunnen rijden tussen Rotterdam en het zuiden. Dat geldt zowel voor het treinverkeer richting Breda, dat normaal gesproken over de hogesnelheidslijn rijdt, als voor de treinen naar Dordrecht.

11 uur geleden