Woonbond: huurder is onder Rutte slecht af
DEN HAAG (ANP) - Door het huurbeleid onder de kabinetten van premier Mark Rutte zijn huurders flink achteruit gegaan. Dat zegt directeur Zeno Winkels van de Woonbond in een interview met het AD. "De huurder is onder Rutte slecht af", aldus Winkels.
Zo is de wachtlijst voor een sociale huurwoning de afgelopen jaren flink toegenomen, zijn huurprijzen gestegen en huurders fors meer kwijt aan woonlasten dan kopers. Ondertussen zijn er ruim 100.000 minder sociale huurhuizen in Nederland. Volgens de Woonbond blijkt dat uit een eigen analyse naar het huurbeleid van de afgelopen kabinetten. Winkels: "Het kabinetsbeleid was de afgelopen tien jaar gericht op een kleinere corporatiesector en meer commerciële verhuur. Daarvan zijn huurders de dupe geworden."
CBS-cijfers laten zien dat huurders in 2009 nog zo’n 34 procent van hun inkomen aan woonlasten kwijt waren. In 2018 was dat ruim 38 procent. Voor huizeneigenaren daalde die ‘woonquote’ juist. Tussen 2010 en 2019 zijn de huurprijzen fors gestegen: bij sociale huur zo’n 26 procent en bij commerciële huur 44 procent.
"Onder Rutte is het mogelijk geworden om in de vrije sector een tijdelijk huurcontract van twee jaar te geven’’, zegt Winkels. "Elke twee jaar kan een verhuurder iemand anders in zijn huis zetten, en daarbij zelf de nieuwe huurprijs betalen. Daardoor zijn er nu woekerprijzen, waardoor mensen met een middeninkomen helemaal geen huurhuis kunnen krijgen.’’
De Woonbond wil dat het puntenstelsel waarmee de hoogte van de huur voor een sociale huurwoning wordt bepaald ook voor de vrije sector gaat gelden om hoge huren te voorkomen. Ook moet de inkomensgrens voor sociale huur omhoog.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Bij een flatgebouw aan de Osdorper Ban in Amsterdam Nieuw-West heeft een explosie plaatsgevonden, waarna een grote brand uitbrak. Daarbij zijn meerdere gewonden gevallen, bevestigt een woordvoerder van de veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland.
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In een flatgebouw aan de Osdorper Ban in Amsterdam Nieuw-West is een grote brand uitgebroken na een explosie. Dat meldt de veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland.
1 uur geledenVOGELWAARDE (ANP) - Een 19-jarige man uit Hulst is aangehouden na een dodelijk verkeersongeval dat donderdagmiddag plaatsvond op de N290 bij het Zeeuwse Vogelwaarde. Dat meldt de politie, die het heeft over een "zeer heftig verkeersongeval". Bij het ongeval vielen vier dodelijke slachtoffers.
7 uur geledenVOGELWAARDE (ANP) - Nog een slachtoffer is overleden na een aanrijding tussen een auto en een groepje fietsers donderdag op de N290 nabij Vogelwaarde in Zeeuws-Vlaanderen. Over de identiteit van de dode maakt de politie nog niets bekend. Eerder stierven twee kinderen en een volwassene door de aanrijding.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst wil het vernieuwde btw-systeem zelf gaan beheren en onderhouden. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Belastingen, D66) in een Kamerbrief. Het Amerikaanse softwarebedrijf Fast Enterprises gaat het nieuwe systeem nog steeds leveren, maar de servers komen onder meer in eigen datacentra.
8 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - Naar aanleiding van het verkeersongeluk waarbij donderdagmiddag drie kinderen en een volwassene overleden, zegt de Zeeuwse gemeente Terneuzen "ontzettend geschrokken te zijn" en mee te leven met alle betrokkenen en hun dierbaren.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De documentaireserie De Afhaalchinees: Thuisbezorgd van Omroep Zwart heeft dit jaar de Zilveren Nipkowschijf gewonnen. Regisseur Kelly-Qian van Binsbergen nam de belangrijkste Nederlandse juryprijs voor televisie in ontvangst in Het Ketelhuis in Amsterdam. De Afhaalchinees: Thuisbezorgd is het vervolg op De Afhaalchinees uit 2023 en gaat over de gevolgen van adoptie.
9 uur geleden