Woonbond: huurder is onder Rutte slecht af
DEN HAAG (ANP) - Door het huurbeleid onder de kabinetten van premier Mark Rutte zijn huurders flink achteruit gegaan. Dat zegt directeur Zeno Winkels van de Woonbond in een interview met het AD. "De huurder is onder Rutte slecht af", aldus Winkels.
Zo is de wachtlijst voor een sociale huurwoning de afgelopen jaren flink toegenomen, zijn huurprijzen gestegen en huurders fors meer kwijt aan woonlasten dan kopers. Ondertussen zijn er ruim 100.000 minder sociale huurhuizen in Nederland. Volgens de Woonbond blijkt dat uit een eigen analyse naar het huurbeleid van de afgelopen kabinetten. Winkels: "Het kabinetsbeleid was de afgelopen tien jaar gericht op een kleinere corporatiesector en meer commerciële verhuur. Daarvan zijn huurders de dupe geworden."
CBS-cijfers laten zien dat huurders in 2009 nog zo’n 34 procent van hun inkomen aan woonlasten kwijt waren. In 2018 was dat ruim 38 procent. Voor huizeneigenaren daalde die ‘woonquote’ juist. Tussen 2010 en 2019 zijn de huurprijzen fors gestegen: bij sociale huur zo’n 26 procent en bij commerciële huur 44 procent.
"Onder Rutte is het mogelijk geworden om in de vrije sector een tijdelijk huurcontract van twee jaar te geven’’, zegt Winkels. "Elke twee jaar kan een verhuurder iemand anders in zijn huis zetten, en daarbij zelf de nieuwe huurprijs betalen. Daardoor zijn er nu woekerprijzen, waardoor mensen met een middeninkomen helemaal geen huurhuis kunnen krijgen.’’
De Woonbond wil dat het puntenstelsel waarmee de hoogte van de huur voor een sociale huurwoning wordt bepaald ook voor de vrije sector gaat gelden om hoge huren te voorkomen. Ook moet de inkomensgrens voor sociale huur omhoog.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Zo'n 1,8 miljoen mensen hebben afgelopen weekend de Open Monumentendag bezocht. Dat zijn ongeveer evenveel bezoekers als vorig jaar. Tijdens de veertigste editie openden door het hele land 6000 monumenten hun deuren en waren er ongeveer 1250 activiteiten te bezoeken.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Overheidsorganisaties verkennen of het mogelijk is om dwangsommen af te schaffen. Dat blijkt uit een e-mail van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) die werd vrijgegeven op verzoek van dagblad Trouw.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Freek Staps neemt afscheid als hoofdredacteur bij het ANP. Hij verlaat het persbureau rond de jaarwisseling omdat hij "ruimte wil maken voor nieuw leiderschap voor de redactie, verse ideeën en nieuwe energie".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De herkomst van biomassa die in Nederlandse energiecentrales wordt verbrand, wordt inzet van een rechtszaak tegen de Nederlandse Staat. Comité Schone Lucht (CSL) kondigt aan via de rechter strenger toezicht te gaan eisen. De milieuorganisatie wil met de zaak bereiken dat de staat "niet langer biomassa als duurzaam behandelt of subsidieert wanneer de herkomst en duurzaamheid van het gebruikte hout onvoldoende onafhankelijk zijn vastgesteld".
3 uur geledenHAARLEM (ANP) - De politie heeft twee verdachten aangehouden na een aanrijding op de Plataanstraat in Haarlem. Daar werd zondagavond rond 18.45 uur een kind aangereden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vier mensen die getroffen zijn door het busongeluk in Zwitserland zijn zondag teruggekeerd naar Nederland, meldt Eurocross. "Dit zijn er minder dan in eerste instantie verwacht", aldus de alarmcentrale. "Vele omstandigheden kunnen ervoor zorgen dat een repatriëring uiteindelijk vertraagd kan worden. Dit kan zijn om bijvoorbeeld praktische of medische redenen."
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Actrice Keja Klaasje Kwestro heeft zondagavond de Theo d'Or gewonnen voor meest indrukwekkende acteerprestatie voor haar rol in de theatershow F*CK LOLITA. Ook theateractrice Samantha Cherish Wielkens en Jacobien Elffers & De Superdrum kregen een Theo d'Or, melden het Nederlands Theater Festival en de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties (VSCD).
12 uur geleden