Woonbond: energietoeslag bereikt niet iedereen die dit nodig heeft
AMSTERDAM (ANP) - Veel mensen met een laag inkomen en een hoge energierekening maken geen aanspraak op de energietoeslag die gemeenten verstrekt hebben. Daarop wijst belangenorganisatie de Woonbond na honderden meldingen van huurders die door de staat van hun woning grote moeite hebben om op energiekosten te besparen.
Tussen juni vorig jaar en mei dit jaar kwamen er ruim 900 meldingen binnen. Ze gaan voornamelijk over slechte isolatie. Een meerderheid van de melders heeft in zijn of haar woning nog enkel glas, terwijl verzoeken aan de huurbaas om het huis beter te isoleren veelal worden geweigerd of genegeerd. Honderden melders kwamen vanwege het inkomen daarbij net niet in aanmerking voor de eenmalige energietoeslag van 1300 euro. Volgens de Woonbond hadden ze die toeslag wel nodig.
"De onzuinige cv-ketel is meer dan twintig jaar oud, de tochtige ramen zijn voor het laatst in 1982 vervangen. Het is te gek voor woorden dat mijn particuliere verhuurder geen verplichting heeft om te verduurzamen", laat Frouke uit Almelo aan de Woonbond weten. Deze alleenstaande moeder betaalt volgens de organisatie maandelijks meer dan 600 euro aan energie. Ook zij kan geen aanspraak maken op de energietoeslag.
Nieuwe campagne
Het Meldpunt Energiealarm werd eind 2021 al geopend, dus nog voor de flinke energieprijsstijging na de Russische inval in Oekraïne. Destijds kreeg de Woonbond al signalen dat veel huurders in grote problemen zaten door stijgende gas- en elektriciteitsprijzen. In het najaar van 2021 werd er ook al een groot onderzoek van TNO gepubliceerd waaruit bleek dat meer dan een half miljoen huishoudens in zogeheten energiearmoede leefden.
Het rapport van de Woonbond valt samen met een nieuwe campagne van de Landelijke Armoedecoalitie, waarvan naast de bond bijvoorbeeld ook Sociaal Werk Nederland en Alliantie Vrijwillige Schuldhulpverlening deel uitmaken. Het samenwerkingsverband is met een brandbrief gekomen aan het kabinet en de Tweede Kamer. De organisaties willen dat "bestaanszekerheid voor alle burgers" wordt verankerd in de rijksbegroting voor 2024. Om hun pleidooi kracht bij te zetten willen ze in aanloop naar Prinsjesdag wekelijks "gezichten achter de cijfers", zoals Frouke, onder de aandacht brengen. Dit om te laten zien wat grote ontwikkelingen op persoonlijk vlak kunnen betekenen.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Centrale banken wereldwijd werken aan een gezamenlijke steunverklaring voor de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell. Dat meldt een bron aan persbureau Bloomberg. Het zou een signaal van solidariteit aan Powell zijn na de dagvaarding waarmee de regering-Trump volgens de Federal Reserve de onafhankelijkheid van het instituut wil aanvallen.
5 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Rijksambtenaren zijn van plan actie te voeren om hun eisen voor een nieuwe cao kracht bij te zetten, kondigen FNV en CNV aan. De vakbonden stelden minister Frank Rijkaart van Binnenlandse Zaken eerder een ultimatum tot dinsdag, omdat ze ontevreden zijn over de nullijn die het demissionaire kabinet voor deze ambtenaren wil aanhouden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht hoger geopend en zette daarmee de opmars richting het historische niveau van 1000 punten voort. Maandag eindigde de Amsterdamse hoofdindex al op een nieuw slotrecord, onder aanvoering van chiptoeleverancier Besi. Ook op Wall Street scherpten de Dow-Jonesindex en de S&P 500-index de recordstanden verder aan, ondanks zorgen over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.
1 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Taiwan zegt dat er met de Verenigde Staten "brede overeenstemming" is over een handelsdeal. Daarbij gaan de Amerikaanse importheffingen op goederen uit Taiwan omlaag en zou het Taiwanese chipconcern TSMC nog meer gaan investeren in chipproductie in de VS.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Natuurrampen hebben vorig jaar voor 224 miljard dollar aan schade gezorgd, meldt herverzekeraar Munich Re. Omgerekend is dat zo'n 192 miljard euro. Dat is lager dan een jaar eerder, toen de schade als gevolg van natuurrampen 368 miljard dollar bedroeg.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Ørsted mag verder met de bouw van het windpark Revolution Wind voor de kust van Rhode Island, terwijl het wacht op uitspraak in een rechtszaak. Dat heeft een Amerikaanse rechter besloten. De werkzaamheden werden op 22 december stilgelegd door de Amerikaanse regering uit zorgen om de nationale veiligheid. Windmolens kunnen volgens de regering onder meer radarsystemen verstoren.
2 uur geledenTOULOUSE (ANP/BLOOMBERG) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft vorig jaar wereldwijd 793 verkeersvliegtuigen afgeleverd. Dat zijn er meer dan een jaar eerder, toen het ging om 766 afgeleverde toestellen. Airbus wist zijn in december verlaagde doelstelling voor de levering van 790 vliegtuigen net te overtreffen.
2 uur geleden