Woningverkopen flink gestegen, vooral jongeren kopen meer huizen
APELDOORN (ANP) - In het tweede kwartaal van dit jaar zijn veel meer woningen verkocht dan in dezelfde periode vorig jaar. Het Kadaster registreerde bijna 48.000 verkochte huizen, 7,7 procent meer dan in het tweede kwartaal van vorig jaar, meldt de organisatie. De gemiddelde koopsom steeg met 8,5 procent tot 441.000 euro.
Maandag werd al bekend dat de prijzen van bestaande koopwoningen in juni met gemiddeld 9,7 procent zijn gestegen, de grootste stijging in bijna twee jaar.
Vooral jongeren onder de 35 jaar kochten meer woningen in het afgelopen kwartaal. Het ging om een stijging van 9,4 procent. De groep jongere kopers bestaat voor twee derde uit starters en voor een derde uit doorstromers. "Doorstromers profiteren vaak van overwaarde door gestegen huizenprijzen. Voor starters is het woningaanbod toegenomen", aldus het Kadaster.
Appartementen
Vooral appartementen wisselden vaak van eigenaar. "Het aantal gekochte appartementen ligt bijna weer op het hoogtepunt van 2021. De toename komt vooral doordat investeerders steeds meer verhuurappartementen uitponden, dat wil zeggen verkopen, aan eigenaren die er zelf in gaan wonen", meldt de instantie. Door ongunstige belastingregels van voormalige woonminister Hugo de Jonge hebben veel beleggers hun huurwoningen verkocht omdat het verhuren niet meer rendabel is. Hierdoor is het aanbod voor kopers gegroeid.
In Blaricum, Bloemendaal en Laren was de gemiddelde koopsom hoger dan 1 miljoen euro afgelopen kwartaal. Sinds begin 2020 is de gemiddelde koopsom hier wel minder hard gestegen dan de landelijke stijging van bijna 37 procent.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - KPN eist dat Ziggo stopt met het gebruik van de term glasvezel en variaties daarop in de marketing. Daarover heeft het bedrijf een rechtszaak aangespannen, die woensdag plaatsvindt in Den Haag. Ziggo spreekt op de website van een "glasvezel-kabel" en die term zet consumenten op het verkeerde been, aldus KPN. Het is nog niet bekend wanneer de uitspraak komt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASMI, Besi en ASML stegen vrijdag op het Damrak, na de flinke verliezen van de chipbedrijven donderdag. Die gingen toen omlaag op de aandelenbeurs in Amsterdam na de kwartaalcijfers van Nvidia.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Odido wil niet zeggen of bij de gestolen data gevoelige gegevens zijn gepubliceerd van slachtoffers van huiselijk geweld of stalking. RTL Nieuws meldde vrijdag in de gestolen gegevens gevoelige informatie te hebben gevonden van meerdere mensen die worden gestalkt of bedreigd.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft 110 miljard dollar (93 miljard euro) opgehaald bij een nieuwe financieringsronde. Het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT wordt nu gewaardeerd op 840 miljard dollar. OpenAI kan het geld goed gebruiken om te investeren in meer chips en datacenters.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Beleggers waren opgelucht dat de streamingdienst afziet van een verhoogd overnamebod op Warner Bros. Discovery. Het bestuur van Warner stelde dat het nieuwste overnamebod van concurrent Paramount Skydance "superieur" was aan het bestaande fusieakkoord met Netflix. De streamingdienst had het recht om het bod van Paramount te evenaren, maar besloot dat niet te doen. Het aandeel Netflix werd daarop 8,9 procent hoger gezet.
4 uur geledenBRUSSEL/PARIJS (ANP/AFP) - Het is voor Frankrijk een "onaangename verrassing" dat de Europese Commissie vrijdag heeft besloten het Mercosur-handelsakkoord voorlopig al in werking te laten treden. Dat zei de Franse president Emmanuel Macron.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrente is in de laatste week van februari voor de zevende week op rij gedaald, meldt De Hypotheekshop. De versnelling die vorige week werd ingezet, hield daarmee onverminderd aan. Daardoor kwam het belangrijkste tarief van een hypotheek van tien jaar met Nationale Hypotheek Garantie (NHG) uit op 3,7 procent. Dat is de laagste stand sinds begin december.
7 uur geleden