'Woningtekort loopt de komende jaren verder op'
UTRECHT (ANP) - De woningnood wordt de komende jaren alleen maar groter. Dit jaar wordt een tekort voorzien van zo'n 285.000 woningen, meldt vastgoedadviseur Capital Value op basis van onderzoek in samenwerking met ABF Research.
Toch is het huidige woningtekort wat lager dan eerder werd verwacht. Dat komt doordat de bevolking minder snel is gegroeid door de coronapandemie. Volgens het onderzoek stijgt het tekort volgens de huidige prognoses in 2023 naar 355.000 woningen. Pas vanaf 2027 wordt een echte daling voorzien.
Dat komt doordat het bouwen van woningen gemiddeld bijna twee jaar duurt en voor grotere projecten drie jaar. Daarnaast zijn de afgelopen jaren minder bouwvergunningen afgegeven dan er nodig waren. Dat is een gevolg van de coronacrisis en de PFAS- en stikstofcrisis. De grootste woningtekorten zijn te vinden in de grote steden en voor starters en ouderen.
De vastgoedadviseur merkt wel op dat beleggers en woningcorporaties een record aan kapitaal beschikbaar hebben. "Als er beter wordt samengewerkt en vergunningenprocedures kunnen worden versneld, kunnen zij de komende jaren gezamenlijk meer dan 35.000 betaalbare huurwoningen per jaar bouwen", schrijft Capital Value.
Het aantal nieuwe vergunningen zou volgens de onderzoekers kunnen worden opgeschroefd naar zeker 80.000 per jaar. Vorig jaar werden er volgens de laatste prognoses zo'n 62.000 bouwvergunningen afgegeven. Het kabinet heeft als doelstelling om elk jaar 75.000 nieuwe woningen te realiseren.
Meer uit Financieel
MOUNTAIN VIEW (ANP) - Alphabet, het moederbedrijf van Google, gaat naar verwachting ongeveer 20 miljard dollar ophalen met de uitgifte van obligaties. De belangstelling van beleggers was zo groot dat er voor meer dan 100 miljard dollar werd ingeschreven, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. Zo'n enorme belangstelling voor een bedrijfslening komt zelden voor.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De spoorstaking die vakbonden voor drie dagen in Spanje hadden afgekondigd, is na één dag voorbij. De regering en bonden hebben een akkoord bereikt over aanvullende veiligheids- en onderhoudsmaatregelen op het spoorwegennet.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De president van de Franse centrale bank François Villeroy de Galhau treedt in juni af, ruim een jaar voor het aflopen van zijn termijn. Hij staat sinds 2015 aan het roer.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Poolse postkluisjesbedrijf InPost stond maandag in de schijnwerpers op het Damrak na een overnamebod van een consortium onder leiding van investeerder Advent en pakketvervoerder FedEx. Met die deal is een bedrag gemoeid van 7,8 miljard euro. InPost, een AEX-fonds, eindigde 13,5 procent hoger.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkels hebben vooralsnog geen last van een tekort aan baby- en kindervoeding in de schappen. Het Franse voedingsmiddelenconcern Danone riep vrijdag een aantal partijen in Nederland terug. Het ging om producten van Nutrilon, bekend van poeders om babymelk mee te maken.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol waarschuwt voor lange wachtrijen en drukte rond de uitgang van de bagageclaimhal vanwege de actie van douaniers dinsdag op de luchthaven. Douaniers houden tussen 12.00 uur en 13.30 uur extra controles onder binnenkomende passagiers nadat ze hun ruimbagage hebben opgehaald.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag licht lager begonnen aan de nieuwe week. Beleggers deden het rustig aan na het stevige herstel op vrijdag, waarbij de Dow-Jonesindex een nieuw recordniveau wist te bereiken. Ook wordt uitgekeken naar het Amerikaanse banenrapport. De publicatie daarvan werd vorige week uitgesteld door de kortstondige sluiting van de Amerikaanse overheid. Het rapport komt nu woensdag. Aan het einde van de week komen ook nieuwe inflatiegegevens naar buiten. Beide cijfers spelen een belangrijk rol bij het rentebesluit van de Federal Reserve.
6 uur geleden