Woningdelers en studenten winnen bijna altijd huurconflict
DEN HAAG (ANP) - Het loont om naar de Huurcommissie te stappen bij twijfels over een te hoge huur of te veel servicekosten. Bijna alle huurders van onzelfstandige woningen, zoals studenten of mensen die een woning delen, krijgen gelijk na een conflict met hun verhuurder. Dat blijkt uit cijfers van de Huurcommissie die ANP opvroeg.
Het aantal zaken schommelt per jaar, maar sinds 2019 behandelde de Huurcommissie ongeveer 4900 zaken van mensen in onzelfstandige woningen. In ruim acht op de tien zaken kreeg de huurder volledig gelijk. Verhuurders kregen in slechts 10 procent van de gevallen volledig gelijk. Soms had zowel de verhuurder als de huurder gelijk. Een uitspraak van de Huurcommissie is altijd bindend en gebaseerd op wet- en regelgeving.
Vooral woningdelers in studentensteden stappen vaak naar de Huurcommissie, bijna 4300 keer. Een kwart van alle zaken ging over woningen in Utrecht. Ook in Groningen stapten relatief veel bewoners van onzelfstandige woningen naar de Huurcommissie.
Puntensysteem
In ruim een op de drie zaken betaalde de huurder meer huur dan is toegestaan. De Huurcommissie bepaalt aan de hand van een puntensysteem hoeveel een woning of kamer mag kosten. Aan elk puntenaantal is een maximale huurprijs gekoppeld. Hierdoor kan de huurprijs soms flink lager uitvallen. Zo ging in augustus de huurprijs van een kamer in Rotterdam omlaag van ruim 600 euro naar bijna 250 euro per maand.
Bijna de helft van alle zaken over onzelfstandige woonruimten ging over de afrekening van servicekosten. Een huurder van een kamer in Nijmegen kreeg over 2021 een eindafrekening van meer dan 1250 euro. De Huurcommissie besloot afgelopen juni dat dit eigenlijk iets minder dan 340 euro had moeten zijn.
Zorgen bij LSVb
De Landelijke Studentenvakbond (LSVb) maakt zich zorgen over de hoge huren die studenten betalen. "We zien dat veel studenten te veel betalen voor hun studentenkamer en door het tekort aan kamers hebben studenten niet veel keus."
Daarnaast zijn studenten extra kwetsbaar volgens de LSVb: "Studenten zijn uitgezonderd van de nieuwe wet die tijdelijke contracten verbiedt. Dat maakt de stap om naar de Huurcommissie te gaan extra groot. Studenten zijn vaak bang dat ze problemen krijgen met de huisbaas en hun huurcontract niet verlengd wordt." Om de drempel wat minder groot te maken, raadt de LSVb studenten aan om eerst contact op te nemen met een huurteam. Die kan vrijblijvend de situatie beoordelen.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Bij haar werkbezoek aan Ter Apel heeft demissionair asielminister Mona Keijzer (BBB) ondernemers en lokale politici beloften gedaan om problemen aan te pakken rond het asielopvangcentrum. Burgemeester Jaap Velema en wethouder Giny Luth van de gemeente Westerwolde zagen 'Den Haag' de laatste jaren vaker wat beloven, maar de asielproblemen niet opgelost. "'Vertrouwen' heb ik al jaren in de ijskast gezet", aldus Velema, sinds zeven jaar burgemeester. "Je kan wel een toezegging doen; de uitdaging is het ook waar te maken", zegt Luth, al elf jaar wethouder.
13 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie vindt dat de Stint-producenten in 2014 onterecht hebben besloten de noodstopvoorziening van de Stint te halen. De Stints waren sinds de introductie in 2011 voorzien van een noodknop. Drie jaar later besloot de Stint-fabrikant de voorziening te verwijderen.
33 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het is "ondenkbaar" dat het Openbaar Ministerie mensen gaat vervolgen die ongedocumenteerden helpen. Dat heeft demissionair migratieminister David van Weel (VVD) gezegd in een debat met de Tweede Kamer. Hij sprak daarmee zorgen tegen dat niet alleen uitgeprocedeerde vreemdelingen, maar ook andere mensen met justitie te maken krijgen als illegaliteit strafbaar wordt.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De jaarwisseling kan bijzonder zwaar worden voor dieren omdat mensen voor het laatst consumentenvuurwerk mogen afsteken, vreest de Dierenbescherming. De organisatie is bang "dat mensen het er bij die laatste keer nog even flink van zullen nemen". Dit zou kunnen leiden tot "meer dierenleed dan ooit".
44 minuten geledenWILLEMSTAD (ANP) - De oppositie in Curaçao wil dat premier Gilmar 'Pik' Pisas optreedt om het luchtruim boven het land te beschermen. Parlementariër Giselle Mc William, leider van de oppositiepartij MAN-PIN, vindt dat Pisas de Verenigde Staten en Venezuela moet dwingen "om ons luchtruim en grondgebied te respecteren".
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De Stint had al sinds mei 2017 problemen met de gashendel, die door een gebroken terugkeerveer kon blijven hangen. Daardoor kon de elektrische bolderkar blijven doorrijden bij het afremmen. Stint-ontwerper Peter Noorlander bagatelliseerde het probleem door te doen alsof het minder vaak voorkwam, zei de officier van justitie maandag in de Stint-zaak in de rechtbank in Den Bosch.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Marco Borsato maakt een reuzensprong in de Top 2000 nu hij is vrijgesproken van ontucht. De vijf liedjes die het meest zijn gestegen, zijn allemaal van hem, en allemaal gaan ze meer dan duizend plekken omhoog. Zo stijgt het lied Zij van plaats 1566 naar 116.
2 uur geleden