Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Woningbouwzaken krijgen langer voorrang bij Raad van State

Woningbouwzaken krijgen langer voorrang bij Raad van State

DEN HAAG (ANP) - Om het huizentekort tegen te gaan, blijft de Raad van State woningbouwzaken met voorrang behandelen. De hoogste bestuursrechter doet dat al sinds de zomer van 2024 en meldt in zijn jaarverslag hiermee door te gaan tot in elk geval de zomer van 2027. Deze tijdelijke maatregel heeft ervoor gezorgd dat 470 woningbouwprojecten sneller van start konden gaan. Die zijn samen goed voor 96.000 huizen.

De meeste grote woningbouwzaken zijn inmiddels afgerond volgens de raad. Daarom heeft de bestuursrechter nu ruimte om andere en ook oudere zaken op te pakken. "Ook de partijen in die zaken hebben behoefte aan duidelijkheid."

De eerste anderhalf jaar hebben met name grote zaken die goed waren voor duizenden woningen voorrang gekregen. Het afgelopen jaar waren vooral de wat kleinere projecten van tussen de twintig en honderd woningen aan de beurt. Woningbouwzaken duren nu gemiddeld ongeveer een jaar. "Dat is aanzienlijk sneller dan de doorlooptijd in andere omgevingszaken", schrijft de raad.

Beroepsprocedures

Aanvankelijk was het plan om woningbouwzaken maar één jaar voorrang te geven. "Het is nog steeds een maatschappelijk belangrijke kwestie waaraan wij graag ons steentje bijdragen", motiveert Rosa Uylenburg (voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak) de keuze om dit nu voor de tweede keer te verlengen. Hierdoor hebben andere omgevingszaken, bijvoorbeeld over hotels en industrieterreinen, een langere doorlooptijd.

In de politiek wordt met enige regelmaat geopperd om mogelijkheden te schrappen om beroepsprocedures te beginnen. Dat zou inderdaad tijd schelen, beaamt Uylenburg tijdens een persbriefing. "Minder beroep is minder werk. Dus heel kort gezegd: ja. Maar ik maak me daar wel echt zorgen over." Ze vreest dat dat ten koste gaat van de rechtsbescherming.

Voorrang

Een voorbeeld van een uitspraak die voorrang kreeg, is een woningbouwproject op het terrein van het voormalige militaire vliegveld Vliegkamp Valkenburg in Zuid-Holland. De gemeente Wassenaar en Stichting Duinbehoud hadden bezwaren bij het bestemmingsplan. De Raad van State ging hierin mee en droeg de gemeenteraad van Katwijk op om tekortkomingen te herstellen. Bij deze versnelde uitspraak waren 5600 woningen gemoeid.

Andere voorbeelden van projecten waarover versneld een uitspraak is gedaan, zijn de Merwedekanaalzone in Utrecht (4250 woningen) en het gebied rond het Nijmeegse station Goffert (1250 woningen). Soms kregen ook kleinere projecten voorrang omdat deze belangrijk waren voor een regio.

Meer uit Binnenland

UWV kan dit najaar beginnen met herstel fouten bij WIA-uitkering

DEN HAAG (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV begint dit najaar met het uitkeren van vergoedingen aan mensen bij wie fouten zijn gemaakt bij het vaststellen van hun arbeidsongeschiktheidsuitkering (WIA). Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) heeft de vergoedingsregeling formeel ondertekend, waardoor die per 1 september van kracht wordt.

43 minuten geleden
Ruim twintig bekeuringen in Rotterdamse wijk met gebiedsverbod

ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft de afgelopen nacht aan ruim twintig mensen een bekeuring uitgedeeld in de wijk De Esch. Zij hielden zich niet aan het nachtelijke gebiedsverbod dat sinds donderdag van kracht is.

1 uur geleden
Tientallen sekswerkers op Wallen uitgebuit, vermoedt politie

AMSTERDAM (ANP) - Tientallen vrouwen zijn waarschijnlijk door een Roemeense bende gedwongen om als prostituee te werken op de Wallen in Amsterdam. Na een grote actie tegen mensenhandel eerder deze maand hebben rechercheurs met enkele slachtoffers gesproken, maar de politie vermoedt dat er meer gedupeerden zijn.

2 uur geleden
Grote stroomaanvraag provincies voor woningbouw afgewezen

DEN HAAG (ANP) - De netbeheerders hebben een collectieve stroomaanvraag van de provincies Utrecht en Zuid-Holland afgewezen. Beide provincies vroegen begin dit jaar capaciteit op het elektriciteitsnet aan voor de vele tienduizenden woningen die hun gemeenten in de komende jaren willen bouwen, vooruitlopend op nieuwe regels die op 1 juli zijn ingegaan. Volgens de netbeheerders voldeden de verzoeken echter niet aan de criteria.

3 uur geleden
Vlak voor ingaan nieuwe regels piek in aanvragen netaansluiting

DEN HAAG (ANP) - De netbeheerders hebben afgelopen maand vijf keer zoveel aanvragen voor een aansluiting op het elektriciteitsnet gekregen als in dezelfde periode vorig jaar. Op 1 juli zijn nieuwe regels ingegaan voor het verdelen van de schaarse netcapaciteit. Kleinverbruikers, zoals huishoudens en kleine bedrijven, krijgen sindsdien niet meer automatisch een aansluiting.

3 uur geleden
Vanaf zaterdag geen scheepvaart op Twentekanaal om droogte

EEFDE (ANP) - De sluizen bij het Gelderse dorp Eefde die toegang geven tot het Twentekanaal blijven vanaf zaterdag dicht voor scheepvaart. Dat heeft de Rijksoverheid besloten om te voorkomen dat er door de aanhoudende droogte onherstelbare schade ontstaat aan waterkeringen, de bodem en natuur rond het kanaal. De sluizen sluiten op zaterdag 25 juli om 12.00 uur voor onbepaalde tijd. Naast de maatregel voor de scheepvaart mogen ook boeren tijdelijk hun gewassen niet meer besproeien met water uit het kanaal, een zogenaamd onttrekkingsverbod.

4 uur geleden
Bijna 2 miljoen euro opgehaald via giro 5125 voor hulp Venezuela

DEN HAAG (ANP) - Via giro 5125 is bijna 2 miljoen euro opgehaald voor de slachtoffers van de aardbevingen in Venezuela, maakte de hulporganisatie vrijdag bekend. Het gironummer werd een maand geleden geopend, kort nadat het land werd opgeschrikt door twee aardbevingen.

5 uur geleden