Woningbouwers hopen op aanpak stikstofprobleem en meer nieuwbouw
DEN HAAG (ANP) - Branchevereniging WoningBouwersNL hoopt dat het Rijk meer gaat doen om het stikstofprobleem op te lossen, zodat meer woningen gebouwd kunnen worden. Dit zegt directeur Coen van Rooyen van WoningBouwersNL na de uitspraak van de rechtbank in Den Haag woensdag in de zaak die Greenpeace had aangespannen tegen de Staat.
De rechtbank stelde dat de overheid al jaren te weinig doet om de natuur te beschermen tegen stikstofuitstoot. De Staat moet ervoor zorgen dat voor eind 2030 op de helft van de stikstofgevoelige natuur niet meer stikstof neerkomt dan die natuur aankan, zoals in de wet is vastgelegd. "Lever wat je belooft. Hoe harder het Rijk loopt om het stikstofprobleem op te lossen en de stikstofuitstoot bij natuurgebieden omlaag gaat, hoe meer ruimte er is voor woningbouw", zegt Van Rooyen.
Volgens hem moeten vooral de landbouw, de industrie en de luchtvaart, minder stikstof uitstoten. "Er moeten een heleboel sectoren een stapje terug doen om ervoor te zorgen dat we 100.000 woningen per jaar kunnen bijbouwen."
Plannen maken
Schiphol wil niet reageren op de uitspraak. Een woordvoerder van de luchthaven verwijst daarvoor door naar de overheid.
Zonder stikstofvermindering "lossen we het woningtekort niet op, leggen we geen nieuwe weg aan en kunnen we de energietransitie op onze buik schrijven", stelt Arno Visser, de voorzitter van brancheorganisatie Bouwend Nederland. "Hopelijk wordt nu eindelijk iedereen wakker geschud. Dit is de zoveelste stikstofuitspraak, het zoveelste bewijs van onvermogen het stikstofprobleem aan te pakken. Vertragen, afwachten, uitstellen: het probleem wordt alleen maar verergerd."
Het kabinet moet wat hem betreft meer plannen maken om de stikstofuitstoot terug te dringen en die uitvoeren. "Terwijl Nederland al jaren op een stikstofslot zit, gooide dit kabinet plannen in de prullenbak zonder alternatief", aldus Visser.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Bij een pro-Koerdische demonstratie in Amsterdam heeft een opstootje plaatsgevonden. Op het Rokin raakten mensen kort slaags met elkaar, zag een ANP-verslaggever.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Om de Noord-Zuidlijn in Amsterdam door te trekken naar Schiphol en Hoofddorp, is nog 3 tot 6 miljard euro nodig. Dat staat in een overzicht van financiƫle problemen op het gebied van infrastructuur en waterstaat dat het kabinet met de Tweede Kamer heeft gedeeld.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft geen goed woord over voor de handreiking die partijleider Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA vrijdag heeft gedaan naar de beoogde minderheidscoalitie van D66, VVD en CDA. "Er is niets constructiefs aan afbraak, ook niet wanneer die afbraak wordt verpakt als compromis of deelakkoord", sprak hij zaterdag de partijraad van de SP toe.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jan Nico Scholten is afgelopen woensdag op 93-jarige leeftijd overleden, meldt zijn familie zaterdag in een overlijdensbericht in NRC. Hij is burgemeester geweest van verschillende gemeenten, zat in de jaren zeventig en tachtig in de Tweede Kamer en eind jaren negentig in de Eerste Kamer. Hij was lid van de ARP en na de partijfusie van het CDA. In 1983 verliet hij de christendemocratische partij om later de overstap naar de PvdA te maken.
4 uur geledenWAALWIJK (ANP) - In Waalwijk is vrijdagavond een man (25) met de Angolese nationaliteit aangehouden die werd gezocht voor medeplichtigheid aan moord en gewelddadige ordeverstoring in het Verenigd Koninkrijk, meldt de politie. Het zou gaan om de moord op een 16-jarige jongen in Manchester op 5 november 2020.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - De waarschuwing voor gladheid door ijzel voor het noordoosten van het land is verlengd. Oorspronkelijk liep code oranje tot 11.00 uur, maar in Overijssel duurt deze nu tot 12.00 uur, in Drenthe tot 13.00 uur en in Groningen tot 14.00 uur.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Milieustaatssecretaris Thierry Aartsen is verbaasd dat burgemeesters zaterdag in de Stentor klagen over het nieuwe plan voor het afsteken van vuurwerk. Daarin staat dat alleen nog in verenigingsverband vuurwerk mag worden afgestoken, na toestemming van de gemeente. De burgemeesters zijn bang dat het moeilijk te handhaven is en pleiten voor een totaalverbod op vuurwerk.
5 uur geleden