'Wonderbelegger' Max R. krijgt 26 maanden gevangenisstraf
ZWOLLE (ANP) - 'Wonderbelegger' Max R. moet 26 maanden de gevangenis in, waarvan 10 maanden voorwaardelijk, omdat hij geld belegde zonder daarvoor een vergunning te hebben. Dit heeft de rechtbank in Zwolle maandag bepaald.
R. moest voor de rechter komen omdat hij tussen 2018 en 2023 meer dan 25 miljoen euro van 164 mensen belegde via zijn bedrijf zonder vergunning. Tijdens de behandeling van de zaak twee weken geleden erkende hij geen vergunning te hebben en een deel van het geld van beleggers voor zichzelf te hebben gebruikt. Bijvoorbeeld voor het kopen van een huis van zo'n 7,5 miljoen euro.
De rechtbank heeft hem ook een beroepsverbod opgelegd. Ook heeft R. volgens de rechtbank twee documenten vervalst en gebruikt. Die papieren zou hij hebben gebruikt om mensen te laten geloven dat hij een groot beleggingsvermogen had, maar de rechtbank zegt dat met de beleggingen alleen maar verlies is geleden.
Ponzifraude
Ook toen de beleggingen niet rendabel waren heeft hij beleggers aangetrokken en deed hij alsof de resultaten positief waren, aldus de rechtbank. Die ziet zijn handelen als "een klassiek voorbeeld van ponzifraude". Daarbij wordt beleggers een hoog rendement beloofd, maar bestaat de winst in werkelijkheid uit de inleg van nieuwe deelnemers. Mark Nuvelstijn, medeoprichter en topman van cryptoplatform Bitvavo, is een van de gedupeerden. Hij belegde via R. zo'n 7 miljoen euro.
Tijdens de zitting twee weken geleden heeft R. meerdere keren spijt betuigd tegenover de gedupeerden en zei hij dat het "heel fout" was om geld van beleggers voor zichzelf te gebruiken. Daarbij stelde hij dat hij niet meer wist hoeveel geld hij binnenkreeg en hoeveel hij uitgaf. De rechtbank neemt het hem "zeer kwalijk" dat hij geld van beleggers gebruikte voor zichzelf, maar is er niet van overtuigd dat hij vooraf mensen wilde misleiden en geld wilde "wegsluizen". Ook stelde R. dat hij eerst niet wist dat hij een vergunning voor zijn diensten moest hebben en dat hij daar pas achter kwam toen hij die niet meer kon krijgen.
De uitspraak is gelijk aan de eis van het Openbaar Ministerie (OM). Het OM zei tijdens de zitting dat R. "het vertrouwen heeft geschaad" in aanbieders van beleggingsdiensten. "De economische schade bij de tientallen gedupeerden loopt in de miljoenen en R. biedt onvoldoende verhaal", meldde het OM daarbij.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Libië zoekt tientallen miljarden dollars aan kapitaal om zijn olie-industrie te ontwikkelen. Dat zegt de topman van het Libische staatsolieconcern in een interview met zakenkrant Financial Times. Libië heeft de grootste bewezen olievoorraden van Afrika, maar het land gaat gebukt onder politieke instabiliteit waardoor investeringen door grote oliemaatschappijen achterblijven.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag vrijwel vlak begonnen. Beleggers bleven voorzichtig door de oorlog in het Midden-Oosten. Een snelle oplossing van het conflict is verder uit zicht geraakt na het aflopen van het staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. De Amerikaanse president Donald Trump zei dat hij geen interesse heeft in een verlenging van het bestand met Teheran, dat formeel maandag afliep.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Google heeft voor 10 miljoen dollar een grote hoeveelheid data gekocht van de failliete Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines. Met de gegevens wil het bedrijf zijn systemen voor kunstmatige intelligentie trainen, staat in faillissementsdocumenten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zou belemmerende regels op de woningmarkt moeten terugdraaien om ervoor te zorgen dat beleggers en verhuurders weer gaan investeren. De ambitie van het kabinet-Jetten om jaarlijks 100.000 woningen te bouwen blijft anders onhaalbaar. Daarvoor waarschuwt een coalitie, bestaande uit onder meer branchevereniging van woningcorporaties Aedes, Bouwend Nederland, de koepelorganisatie voor projectontwikkelaars NEPROM en het Interprovinciaal Overleg (IPO), in een dinsdag verschenen rapport.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse overheid moet bereid zijn meer te betalen voor de ontwikkeling van innovatieve geneesmiddelen. Hiervoor pleit ABN AMRO in een analyse. Het strenge Nederlandse vergoedingsbeleid voor nieuwe middelen zorgt ervoor dat patiënten in ons land steeds langer moeten wachten op nieuwe medicijnen en dat Nederland terrein verliest in de ontwikkeling ervan, stelt de bank.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen op Wall Street stonden maandag onder druk door groeiende zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten. Het staakt-het-vuren tussen de VS en Iran loopt maandag officieel af. Iran sluit gesprekken over een verlenging van het akkoord uit. Ondertussen zei president Donald Trump maandag tegen Fox News dat de VS Oman zouden platbombarderen als het land de Amerikaanse plannen in het conflict met Iran rond de Straat van Hormuz zou dwarsbomen. De groeiende spanningen zorgden voor een stijging van de olieprijzen.
12 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chipconcern Nvidia gaat tot 105 miljard dollar (91 miljard euro) uittrekken voor de bouw van een enorm nieuw datacentercomplex in de Amerikaanse staat Ohio. Het complex wordt gehuurd door OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT. Daarmee slaan twee van de belangrijkste spelers achter de explosieve groei van AI opnieuw de handen ineen.
13 uur geleden