'Wonderbelegger' Max R. krijgt 26 maanden gevangenisstraf
ZWOLLE (ANP) - 'Wonderbelegger' Max R. moet 26 maanden de gevangenis in, waarvan 10 maanden voorwaardelijk, omdat hij geld belegde zonder daarvoor een vergunning te hebben. Dit heeft de rechtbank in Zwolle maandag bepaald.
R. moest voor de rechter komen omdat hij tussen 2018 en 2023 meer dan 25 miljoen euro van 164 mensen belegde via zijn bedrijf zonder vergunning. Tijdens de behandeling van de zaak twee weken geleden erkende hij geen vergunning te hebben en een deel van het geld van beleggers voor zichzelf te hebben gebruikt. Bijvoorbeeld voor het kopen van een huis van zo'n 7,5 miljoen euro.
De rechtbank heeft hem ook een beroepsverbod opgelegd. Ook heeft R. volgens de rechtbank twee documenten vervalst en gebruikt. Die papieren zou hij hebben gebruikt om mensen te laten geloven dat hij een groot beleggingsvermogen had, maar de rechtbank zegt dat met de beleggingen alleen maar verlies is geleden.
Ponzifraude
Ook toen de beleggingen niet rendabel waren heeft hij beleggers aangetrokken en deed hij alsof de resultaten positief waren, aldus de rechtbank. Die ziet zijn handelen als "een klassiek voorbeeld van ponzifraude". Daarbij wordt beleggers een hoog rendement beloofd, maar bestaat de winst in werkelijkheid uit de inleg van nieuwe deelnemers. Mark Nuvelstijn, medeoprichter en topman van cryptoplatform Bitvavo, is een van de gedupeerden. Hij belegde via R. zo'n 7 miljoen euro.
Tijdens de zitting twee weken geleden heeft R. meerdere keren spijt betuigd tegenover de gedupeerden en zei hij dat het "heel fout" was om geld van beleggers voor zichzelf te gebruiken. Daarbij stelde hij dat hij niet meer wist hoeveel geld hij binnenkreeg en hoeveel hij uitgaf. De rechtbank neemt het hem "zeer kwalijk" dat hij geld van beleggers gebruikte voor zichzelf, maar is er niet van overtuigd dat hij vooraf mensen wilde misleiden en geld wilde "wegsluizen". Ook stelde R. dat hij eerst niet wist dat hij een vergunning voor zijn diensten moest hebben en dat hij daar pas achter kwam toen hij die niet meer kon krijgen.
De uitspraak is gelijk aan de eis van het Openbaar Ministerie (OM). Het OM zei tijdens de zitting dat R. "het vertrouwen heeft geschaad" in aanbieders van beleggingsdiensten. "De economische schade bij de tientallen gedupeerden loopt in de miljoenen en R. biedt onvoldoende verhaal", meldde het OM daarbij.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
3 uur geledenLEIDEN (ANP) - De Leidse biotechnoloog Pharming heeft toestemming gekregen om zijn tweede medicijn ook in de Europese Unie op de markt te brengen. Volgens het beursgenoteerde bedrijf is Joenja in het landenblok de eerste goedgekeurde behandeling voor APDS, een zeldzame aandoening van het immuunsysteem.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - De EU en Mexico hebben afgesproken hun afzetmarkten voor elkaar te verruimen door importtarieven verder af te schaffen. Daarvoor zijn de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, voorzitter van de EU-leiders António Costa en de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum vrijdag bijeen voor een voorlopige verklaring in Mexico-Stad.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog "voorbarig" zijn.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Warsh is ingezworen als het nieuwe hoofd van de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank. President Donald Trump benadrukte bij de ceremonie dat de nieuwe Fed-voorzitter "volledig onafhankelijk" is in zijn nieuwe functie. Daarmee leek Trump de financiële markten gerust te willen stellen, aangezien hij als president veel kritiek heeft gehad op het Fed-beleid van de terugtredende Fed-baas Jerome Powell.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw hoger gesloten. Daarmee werd het slotrecord van een dag eerder weer aangescherpt. Volgens analisten stemde hoop op het einde van de Iran-oorlog beleggers positief. Net als eerder deze week waren de chipbedrijven de grote winnaars.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst begonnen. Beleggers bleven optimistisch over een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio verklaarde enige beweging te zien bij Iran in de vredesbesprekingen, maar gaf niet aan op welke vlakken Iran bereid is tot concessies. De twee landen verschillen nog altijd van mening over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz.
10 uur geleden