'Wonderbelegger' Max R. krijgt 26 maanden gevangenisstraf
ZWOLLE (ANP) - 'Wonderbelegger' Max R. moet 26 maanden de gevangenis in, waarvan 10 maanden voorwaardelijk, omdat hij geld belegde zonder daarvoor een vergunning te hebben. Dit heeft de rechtbank in Zwolle maandag bepaald.
R. moest voor de rechter komen omdat hij tussen 2018 en 2023 meer dan 25 miljoen euro van 164 mensen belegde via zijn bedrijf zonder vergunning. Tijdens de behandeling van de zaak twee weken geleden erkende hij geen vergunning te hebben en een deel van het geld van beleggers voor zichzelf te hebben gebruikt. Bijvoorbeeld voor het kopen van een huis van zo'n 7,5 miljoen euro.
De rechtbank heeft hem ook een beroepsverbod opgelegd. Ook heeft R. volgens de rechtbank twee documenten vervalst en gebruikt. Die papieren zou hij hebben gebruikt om mensen te laten geloven dat hij een groot beleggingsvermogen had, maar de rechtbank zegt dat met de beleggingen alleen maar verlies is geleden.
Ponzifraude
Ook toen de beleggingen niet rendabel waren heeft hij beleggers aangetrokken en deed hij alsof de resultaten positief waren, aldus de rechtbank. Die ziet zijn handelen als "een klassiek voorbeeld van ponzifraude". Daarbij wordt beleggers een hoog rendement beloofd, maar bestaat de winst in werkelijkheid uit de inleg van nieuwe deelnemers. Mark Nuvelstijn, medeoprichter en topman van cryptoplatform Bitvavo, is een van de gedupeerden. Hij belegde via R. zo'n 7 miljoen euro.
Tijdens de zitting twee weken geleden heeft R. meerdere keren spijt betuigd tegenover de gedupeerden en zei hij dat het "heel fout" was om geld van beleggers voor zichzelf te gebruiken. Daarbij stelde hij dat hij niet meer wist hoeveel geld hij binnenkreeg en hoeveel hij uitgaf. De rechtbank neemt het hem "zeer kwalijk" dat hij geld van beleggers gebruikte voor zichzelf, maar is er niet van overtuigd dat hij vooraf mensen wilde misleiden en geld wilde "wegsluizen". Ook stelde R. dat hij eerst niet wist dat hij een vergunning voor zijn diensten moest hebben en dat hij daar pas achter kwam toen hij die niet meer kon krijgen.
De uitspraak is gelijk aan de eis van het Openbaar Ministerie (OM). Het OM zei tijdens de zitting dat R. "het vertrouwen heeft geschaad" in aanbieders van beleggingsdiensten. "De economische schade bij de tientallen gedupeerden loopt in de miljoenen en R. biedt onvoldoende verhaal", meldde het OM daarbij.
Meer uit Financieel
SINGAPORE (ANP) - De olieprijzen zijn donderdagochtend flink omhooggegaan na nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran. Daarnaast zei de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) dat een Amerikaanse luchtmachtbasis is aangevallen. Daarmee lijkt een einde aan de oorlog in het Midden-Oosten weer verder uit beeld.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - TikTok brengt TikTok Shop naar Nederland. Vanaf 15 juni kunnen Nederlandse gebruikers van het socialemediaplatform producten die in filmpjes worden aangeprezen direct kopen, zonder dat ze daarvoor de app hoeven te verlaten. De Consumentenbond laat weten kritisch te zijn.
31 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU wil haar belangrijke industriële sectoren beter beschermen tegen een "existentiële" bedreiging van Chinese import. Dat zegt Stéphane Séjourné, de vicevoorzitter van de Europese Commissie en Eurocommissaris voor Welvaart en Industriële Strategie, in de Financial Times.
35 minuten geledenDOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
7 uur geledenDOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Aandelen van Meta Platforms waren woensdag in trek onder beleggers op Wall Street. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram is begonnen met de verkoop van de eerste consumentenabonnementen voor zijn Meta AI-chatbot. Dat wordt gezien als een belangrijke stap in het opbouwen van een businessmodel dat de honderden miljarden dollars aan investeringen in kunstmatige intelligentie moet compenseren.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oprichter Ed Bindels van Apple-keten Amac doet een stap terug. Hij is niet langer topman van de Nederlandse verkoper van Apple-producten, maar gaat bij het bedrijf verder als voorzitter van de raad van commissarissen. Volgens Amac was de topfunctie voor Bindels niet meer te combineren met zijn werkzaamheden bij de door hem opgezette horecagelegenheid Liemès en het recent geopende Apple Museum.
9 uur geleden