Wolters Kluwer zet AEX op stevige winst na koopadvies
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak wist donderdag stevig te herstellen, mede dankzij een flinke koerswinst van Wolters Kluwer. De informatieleverancier profiteerde van een koopadvies door Exane BNP Paribas. De analisten van de Franse zakenbank zien Wolters Kluwer als een potentiële winnaar op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Het aandeel klom 3,5 procent en was daarmee de sterkste stijger bij de hoofdfondsen.
De goedkeuring van de Amerikaanse schuldendeal zorgde eveneens voor opluchting bij beleggers. Ondanks enig verzet binnen de Republikeinse Partij werd het akkoord over de verhoging van het schuldenplafond van de overheid aangenomen door het Huis van Afgevaardigden. Het gevaar dat de Amerikaanse overheid niet meer aan haar schuldverplichtingen zou kunnen voldoen lijkt daarmee zo goed als zeker geweken.
Ook kwamen er nieuwe inflatiecijfers van de eurozone. Daaruit bleek dat alleen in Nederland de inflatie in mei verder is toegenomen. In het hele eurogebied koelde de inflatie af tot 6,1 procent, van 7 procent in april. Ondanks de afkoeling ligt de inflatie in de eurozone nog altijd ruim boven de doelstelling van 2 procent van de Europese Centrale Bank (ECB).
Europese beurzen
De AEX noteerde rond het middaguur 1 procent hoger op 756,11 punten. De MidKap klom 0,3 procent tot 907,22 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 1,1 procent.
Naast Wolters Kluwer deed ArcelorMittal goede zaken met een plus van dik 2 procent. De staalmaker profiteerde van positief nieuws over de Chinese industrie. Fusiebedrijf DSM-Firmenich voerde de schaarse dalers aan met een min van 1,3 procent. Aegon won 0,8 procent. De verzekeraar heeft de verkoop van zijn activiteiten in Polen en Roemenië aan zijn Oostenrijkse branchegenoot Vienna Insurance Group (VIG) afgerond.
Schoenenmerk Dr. Martens
Bij de kleinere bedrijven zakte Pharming 1 procent. De biotechnoloog verkoopt zijn zogeheten Priority Review Voucher (PRV) voor zeldzame kinderziekten aan de Zwitserse farmaceut Novartis voor 21,1 miljoen dollar.
In Londen kelderde Dr. Martens 9 procent na tegenvallende resultaten van het Britse schoenenmerk. Rémy Cointreau daalde 0,1 procent in Parijs. Het Franse drankenconcern boekte afgelopen boekjaar meer winst dan verwacht, maar bereidt zich wel voor op mindere verkopen in de Amerikaanse markt.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0698 dollar waard, tegen 1,0665 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,3 procent goedkoper op 67,88 dollar. Brentolie kostte 0,2 procent minder op 72,44 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC+ is bezorgd over de kostbare aanvallen op energiefaciliteiten in het Midden-Oosten en de vrijwel volledige blokkade van de Straat van Hormuz voor de scheepvaart door Iran. Dat staat in een verklaring van de OPEC+ die is ingezien door persbureau Reuters. De OPEC+ vergadert zondag over de productie.
5 uur geledenKOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Het staatsolieconcern van Koeweit zegt dat een Iraanse drone-aanval zware schade heeft aangericht aan oliefaciliteiten in de Golfstaat. Volgens Kuwait Petroleum Corporation is er brand ontstaan bij olie-infrastructuur door de aanval.
7 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, gaan hun productie verder verhogen te midden van de oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Volgens afgevaardigden van de OPEC+ tegen persbureau Bloomberg gaat het productievolume in mei met 206.000 vaten per dag omhoog. Zondagmiddag is er overleg van de OPEC+.
9 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De veertig grootste beursgenoteerde bedrijven van Duitsland in de DAX-index op de aandelenbeurs in Frankfurt gaan dit jaar een recordbedrag aan dividend uitkeren aan de aandeelhouders. Dat meldt advies- en accountantskantoor EY in een onderzoek. In totaal gaat het om een bedrag van 55,3 miljard euro, een stijging van bijna 6 procent vergeleken met vorig jaar.
10 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere luchthavens in Italië waarschuwen luchtvaartmaatschappijen voor beperkingen bij de bevoorrading van vliegtuigbrandstof door de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat om de luchthavens van Bologna, Milaan Linate, Treviso en Venetië. De voorraad aan kerosine op die vliegvelden is beperkt.
12 uur geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van Vietnam is in het afgelopen kwartaal vertraagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Nationaal Bureau voor de Statistiek van Vietnam zaterdag. Door het conflict zijn de energieprijzen gestegen en de voorraden krapper geworden.
1 dag geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.
1 dag geleden