Wolters Kluwer zet AEX op stevige winst na koopadvies
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak wist donderdag stevig te herstellen, mede dankzij een flinke koerswinst van Wolters Kluwer. De informatieleverancier profiteerde van een koopadvies door Exane BNP Paribas. De analisten van de Franse zakenbank zien Wolters Kluwer als een potentiële winnaar op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Het aandeel klom 3,5 procent en was daarmee de sterkste stijger bij de hoofdfondsen.
De goedkeuring van de Amerikaanse schuldendeal zorgde eveneens voor opluchting bij beleggers. Ondanks enig verzet binnen de Republikeinse Partij werd het akkoord over de verhoging van het schuldenplafond van de overheid aangenomen door het Huis van Afgevaardigden. Het gevaar dat de Amerikaanse overheid niet meer aan haar schuldverplichtingen zou kunnen voldoen lijkt daarmee zo goed als zeker geweken.
Ook kwamen er nieuwe inflatiecijfers van de eurozone. Daaruit bleek dat alleen in Nederland de inflatie in mei verder is toegenomen. In het hele eurogebied koelde de inflatie af tot 6,1 procent, van 7 procent in april. Ondanks de afkoeling ligt de inflatie in de eurozone nog altijd ruim boven de doelstelling van 2 procent van de Europese Centrale Bank (ECB).
Europese beurzen
De AEX noteerde rond het middaguur 1 procent hoger op 756,11 punten. De MidKap klom 0,3 procent tot 907,22 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 1,1 procent.
Naast Wolters Kluwer deed ArcelorMittal goede zaken met een plus van dik 2 procent. De staalmaker profiteerde van positief nieuws over de Chinese industrie. Fusiebedrijf DSM-Firmenich voerde de schaarse dalers aan met een min van 1,3 procent. Aegon won 0,8 procent. De verzekeraar heeft de verkoop van zijn activiteiten in Polen en Roemenië aan zijn Oostenrijkse branchegenoot Vienna Insurance Group (VIG) afgerond.
Schoenenmerk Dr. Martens
Bij de kleinere bedrijven zakte Pharming 1 procent. De biotechnoloog verkoopt zijn zogeheten Priority Review Voucher (PRV) voor zeldzame kinderziekten aan de Zwitserse farmaceut Novartis voor 21,1 miljoen dollar.
In Londen kelderde Dr. Martens 9 procent na tegenvallende resultaten van het Britse schoenenmerk. Rémy Cointreau daalde 0,1 procent in Parijs. Het Franse drankenconcern boekte afgelopen boekjaar meer winst dan verwacht, maar bereidt zich wel voor op mindere verkopen in de Amerikaanse markt.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0698 dollar waard, tegen 1,0665 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,3 procent goedkoper op 67,88 dollar. Brentolie kostte 0,2 procent minder op 72,44 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BAGDAD (ANP) - Irak heeft de exploitanten van vijf grote olievelden gevraagd de productie weer op te voeren naar het niveau van voor de oorlog in het Midden-Oosten. Dat gebeurde nadat de Verenigde Staten en Iran een akkoord bereikten dat moet leiden tot de volledige heropening van de Straat van Hormuz.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische regering zoekt vanaf maandag officieel een investeerder voor haar belang in staatsbank Belfius, het voormalige Dexia België. Dat schrijft De Tijd op basis van bronnen. Eind vorig jaar stemde de Belgische regering in met de verkoop van een belang van 20 procent van de bank, die sinds 2011 volledig in handen is van de overheid.
14 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - De Chinese munt, die volgens critici kunstmatig laag wordt gehouden door Beijing, kost de Duitse economie jaarlijks miljarden euro's aan economische groei. Dat komt naar voren in een studie van het Duitse Economisch Instituut (IW), uitgevoerd in opdracht van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken.
14 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Sportautofabrikant Porsche is bezig de gesprekken af te ronden over extra kostenbesparingen, nu het bedrijf uit Stuttgart zich voorbereidt op een periode met een lagere productie. Het concern verwacht voor de zomervakantie in juli een akkoord te bereiken met werknemersvertegenwoordigers over de bezuinigingen, zei topman Michael Leiters tegen de Frankfurter Allgemeine Zeitung.
17 uur geledenSZEGED (ANP) - De Chinese fabrikant van elektrische auto's BYD verwerpt beschuldigingen dat het bedrijf milieuregels in Hongarije heeft overtreden tijdens de bouw van zijn eerste fabriek in de Europese Unie. De Hongaarse politie onderzoekt meldingen dat BYD vervuilde grond van de bouwplaats in de zuidelijke stad Szeged zou hebben afgevoerd naar een andere locatie.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook medewerkers van gezondheidswinkelketen Holland & Barrett doen zondag mee aan een staking in de retailsector, meldt FNV. Vrijdag werd al bekend dat medewerkers van tientallen winkels van slijterijketen Gall & Gall en drogisterijketens Kruidvat en Etos gaan staken.
18 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei in Frankrijk zwakt dit jaar af doordat huishoudens worden geraakt door de hoge olieprijzen, verwacht het Franse statistiekbureau Insee. Naar verwachting groeit het bruto binnenlands product (bbp) in 2026 met slechts 0,7 procent, na een groei van 0,9 procent in 2025.
19 uur geleden