Wolters Kluwer en RELX bij stijgers op voorzichtig Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX behoorden dinsdag tot de stijgers op de Amsterdamse beurs. De kenners van de Amerikaanse bank JPMorgan verhoogden de koersdoelen voor de twee informatieleveranciers. RELX steeg 0,8 procent en Wolters Kluwer won 0,4 procent. De stemming op de Europese beursvloeren bleef verder terughoudend, na de inauguratie van Donald Trump. Beleggers wachten vooral op meer duidelijkheid over het beleid van de nieuwe Amerikaanse president.
Maandag zorgden berichten dat Trump niet direct na zijn aantreden nieuwe importtarieven zou gaan invoeren op producten uit andere landen, nog voor enige opluchting op de beurzen. Na zijn inauguratie liet Trump echter weten vanaf 1 februari 25 procent aan invoerrechten te willen heffen op goederen uit buurlanden Canada en Mexico.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 918,23 punten. De MidKap zakte 0,3 procent tot 843,02 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren 0,1 procent. Londen won 0,1 procent.
Chipbedrijven
Trump dreigde eerder ook met Amerikaanse importheffingen op alle buitenlandse goederen, maar verklaarde dat hij nog niet klaar is om een dergelijke universele heffing in te voeren. De president wil eerst onderzoeken hoe eerlijk de handel is tussen de VS en andere landen, met speciale aandacht voor China, Canada en Mexico.
Naast RELX en Wolters Kluwer lieten de chipbedrijven ASMI en Besi kleine winsten zien van 0,5 en 0,3 procent. Staalconcern ArcelorMittal en bierbrouwer Heineken waren de grootste dalers in de AEX, met verliezen tot 2 procent.
Pharming
Pharming daalde 0,7 procent. De biotechnoloog draagt Fabrice Chouraqui voor als opvolger van topman Sijmen de Vries. De Vries treedt terug als topman van het bedrijf op het moment van de benoeming van Chouraqui. Daarvoor wordt een aandeelhoudersvergadering georganiseerd. De Vries, die Pharming zestien jaar heeft geleid, blijft tot eind dit jaar strategisch adviseur van de nieuwe topman.
De olieprijzen gingen omlaag, na de aankondiging van Trump om een nationale energienoodtoestand uit te roepen om de olie- en gaswinning in de VS aanzienlijk uit te breiden. Ook trekken de VS zich terug uit het Klimaatakkoord van Parijs. Een vat Amerikaanse olie daalde 1,2 procent in prijs tot 76,98 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent minder op 79,84 dollar per vat. De euro was 1,0368 dollar waard, tegen 1,0401 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Sportwagenfabrikant Ferrari heeft met de presentatie van zijn eerste volledig elektrische model weinig lof geoogst onder beleggers. Analisten en influencers op sociale media reageerden overwegend negatief op de onthulling van het ontwerp voor de Ferrari Luce, waarna aandelen van het bedrijf in Milaan ruim 8 procent lager sloten.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM vliegt voor een langere periode niet naar Dubai en Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Naar Dubai wordt tot en met 2 augustus niet gevlogen. Dat was eerder 28 juni.
3 uur geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Textielsuper Zeeman vertrekt uit Portugal en Oostenrijk en sluit dit jaar 51 winkels in Frankrijk, Spanje en Duitsland. Dit maakt deel uit van ingrepen die het winkelbestand van de Nederlandse budgetketen moeten "rationaliseren", schrijft het bedrijf in zijn jaarverslag.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na het lange weekend in de Verenigde Staten. Beleggers op Wall Street bleven optimistisch over een naderend einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Zo zei de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat er grotendeels overeenstemming is over een vredesakkoord met Iran.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten zet de financiële stabiliteit in Nederland verder onder druk. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) en het Centraal Planbureau (CPB) waarschuwen dinsdag in rapporten voor toenemende risico's, terwijl De Nederlandsche Bank (DNB) bedreigingen signaleert door de aanhoudende geopolitieke en economische turbulentie in combinatie met de opmars van AI.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kans op cyberaanvallen in Nederland is toegenomen door nieuwe vormen van kunstmatige intelligentie. AI-gedreven cyberaanvallen zouden zomaar tot uitval van betalingsverkeer kunnen leiden als banken en andere instellingen hun digitale beveiliging niet snel verbeteren, waarschuwt De Nederlandsche Bank (DNB).
6 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Albert Manifold, voorzitter van het Britse olie- en gasconcern BP, is per direct ontslagen. De raad van bestuur van het bedrijf heeft hem vanwege "ernstige zorgen" uit zijn functie ontheven. De zorgen hebben betrekking op goed bestuur, toezicht en gedrag. BP brengt daarbij geen verdere details naar buiten.
7 uur geleden