Woensdag nieuw voorstel coalitie over onderwijsbezuinigingen
DEN HAAG (ANP) - De coalitiepartijen verwachten woensdag een nieuw voorstel te kunnen doen over de onderwijsbezuinigingen aan het 'monsterverbond' van oppositiepartijen, meldde Geert Wilders na een overleg met de partijleiders van VVD, NSC en BBB. "Maar ik ga u niet zeggen wat daar in staat, dat is niet onderhandelen", aldus de PVV-leider. De coalitie zet nog "de puntjes op de i" van het voorstel en legt dit daarna voor aan het verbond van D66, CDA, ChristenUnie, SGP en JA21.
"Ik denk dat we morgen een serieus voorstel hebben en ik hoop echt dat de oppositie dat ook vindt", zei Wilders.
De coalitie onderhandelt nu al een week met het oppositieverbond. Dat eist om 1,3 miljard van de 2 miljard euro aan bezuinigingen op het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap terug te draaien. Zo niet, dan dreigen de partijen tegen de begroting te stemmen en sneuvelt deze in de Eerste Kamer.
Financiële dekking
De coalitiepartijen deden maandag een voorstel om 363 miljoen euro aan bezuinigingen terug te draaien, maar daar waren de oppositiepartijen niet tevreden mee. In dat voorstel is de coalitie vooral de christelijke oppositiepartijen tegemoetgekomen, lieten ingewijden doorschemeren. D66-leider Rob Jetten noemde het bod eerder op dinsdag "niet reëel". Voor de steun in de Eerste Kamer hebben de coalitiepartijen aan CDA, ChristenUnie en SGP genoeg.
Met het nieuwe voorstel hoopt Wilders evenwel "al die partijen" van het verbond te overtuigen om "over de streep te komen en de begroting te steunen".
Bij het bod van maandag had de coalitie nog niet vermeld hoe dit zou worden betaald. Met deze financiële dekking is de coalitie "een heel end" volgens Wilders. "Ook daar moeten we de puntjes op de i zetten, maar dat gaat volgens mij wel lukken." Maar de PVV-leider is nog niet van plan om de minister van Financiën Eelco Heinen woensdag uit te nodigen bij het gesprek.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil opheldering van het kabinet over berichtgeving dat het kanon op Zr. Ms. Evertsen niet werkt. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat meedoen aan een missie in het oosten van de Middellandse Zee om Cyprus en het NAVO-grondgebied te beschermen.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Als mensen aan een chatbot vragen op welke partij ze moeten stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen, krijgen ze vrijwel nooit het advies om op een lokale partij te stemmen. Dat concludeert de Autoriteit Persoonsgegevens. Die is niet alleen de toezichthouder voor privacy, maar ook voor kunstmatige intelligentie (AI).
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Anders dan het kabinet en coalitiepartners VVD en CDA heeft D66 er "geen enkel begrip" voor dat de Verenigde Staten Israël "zonder plan" een oorlog zijn begonnen tegen Iran. Dat zei fractievoorzitter Jan Paternotte in een Kamerdebat over het conflict in het Midden-Oosten. "Wat we van de Amerikaanse regering horen is elke dag iets anders", zei hij.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD staat achter het kabinetsbeleid om geen expliciete steun uit te spreken voor de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. Maar de liberalen staan wel "aan de kant van de Amerikanen en de Israëli's", verzekerde fractievoorzitter Ruben Brekelmans in een Kamerdebat over de oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet aandringen op een gesprek tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten over de oorlog die het laatstgenoemde land met Israël voert tegen Iran, vindt CDA-leider Henri Bontenbal. Dat zal moeten gaan over een exitstrategie uit de oorlog, wat de doelstellingen zijn en hoe perspectief kan worden geboden aan de Iraanse bevolking.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet niet betrokken worden bij de oorlog in Iran, aldus Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) in een Kamerdebat over het conflict. "Loop niet achter Netanyahu en Trump aan."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - DENK, SP en Partij voor de Dieren vinden dat het kabinet een "rode lijn" moet trekken tegen de VS en Israël vanwege de oorlog die de landen zijn begonnen tegen Iran. Stephan van Baarle van DENK opende het Kamerdebat over de oorlog door te stellen dat de Amerikaanse president Donald Trump het "internationaal recht bij het grofvuil" heeft gezet. Hij vindt de reactie van Nederland en uit de Tweede Kamer "echt schrikbarend".
4 uur geleden