Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Woede en onbegrip in Brussel om gestrande natuurherstelwet

Woede en onbegrip in Brussel om gestrande natuurherstelwet

BRUSSEL (ANP) - De vele EU-landen die zich hard maakten voor de Europese natuurherstelwet zijn boos dat die tot nader order is afgevoerd. Niet alleen de uitkomst, maar ook de toedracht ergert meerdere Europese milieuministers. De Ierse minister spreekt van een "absolute schande".

De wet, die de rappe achteruitgang van de Europese natuur moet stoppen, is vlak voor de eindstreep gestrand. Ook nadat de Tweede Kamer het kabinet had gedwongen tegen te stemmen leek de veelbesproken wet het lang nipt te halen. Maar op de valreep liep Hongarije over naar de tegenstanders, die daardoor met genoeg zijn voor een blokkade. Voorzitter België zag er daarop wijselijk vanaf de wet maandag in Brussel in stemming te brengen.

Dat is beroerd nieuws voor de natuur en het klimaat, peperde een groot deel van de negentien ministers die de wet steunden de tegenstanders maandag in. De Europese Unie zou de rest van de wereld ook moeilijk kunnen aansporen om de kaalslag in de natuur te stoppen als zijzelf daarvan geen werk maakt.

Natuurherstelwet

Maar de late coup tegen de natuurherstelwet is ook dodelijk voor de Brusselse compromissenfabriek, waarschuwen landen als Spanje, Denemarken en Ierland. Het is al de derde keer in korte tijd dat de regeringen van de EU-landen terugkomen van een akkoord met het Europees Parlement over milieu- en klimaatmaatregelen. Europarlementariërs kijken wel uit om de volgende keer nog eens pijnlijke concessies te doen, vrezen ze.

De verantwoordelijk ministers van Duitsland, Tsjechië, Bulgarije en een flink aantal andere lidstaten willen het er nog niet bij laten zitten. "Ik roep iedereen met bedenkingen op zich nog eens te beraden", zegt de Duitse Steffi Lemke. Ze denkt nog steeds dat lidstaten met zorgen over de wet gerustgesteld kunnen worden met een 'inlegvel' met verzekeringen.

Rusten

De ministers laten de zaak waarschijnlijk maar beter rusten tot de Europese verkiezingen, denkt klimaatminister Rob Jetten. Tot die tijd is het "niet heel gemakkelijk" om eruit te komen. "Ik denk dat veel lidstaten willen zien wat de samenstelling wordt van het nieuwe Europees Parlement."

België gaat niettemin de komende tijd met iedereen praten in de hoop weer beweging te krijgen in de wet, belooft de Brusselse minister Alain Maron namens de EU-voorzitter van dienst. "De weg loopt hier niet dood."

Meer uit Financieel

CSG haalt miljarden op met grootste defensiebeursgang ooit

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) heeft in de afgelopen dagen 3,3 miljard euro opgehaald met de verkoop van aandelen aan institutionele investeerders uit Nederland en daarbuiten. De aandelen werden verkocht voorafgaand aan de beursintroductie in Amsterdam. Vrijdag gaat de handel in het aandeel op het Damrak van start.

18 minuten geleden
Bioplasticfabrikant Avantium stelt opening fabriek Delfzijl uit

AMSTERDAM (ANP) - De fabrikant van bioplastics, Avantium, verwacht zijn fabriek in Delfzijl later te kunnen openen dan was gepland. Het bedrijf laat weten dat tijdens de bouw van het leidingwerk kwaliteitsproblemen zijn ontdekt. Daardoor is een veiligheidsrisico ontstaan.

20 minuten geleden
Maleisië heft beperkingen tegen Grok op na veiligheidsmaatregelen

KUALA LUMPUR (ANP/RTR) - Maleisië heeft de toegang tot chatbot Grok hersteld, nadat het socialemediaplatform X veiligheidsmaatregelen had getroffen. Dat meldt de communicatietoezichthouder van het land.

56 minuten geleden
TikTok rondt joint venture in VS af om verbod te voorkomen

WASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse tak van de video-app TikTok is officieel overgedragen aan de nieuw opgerichte joint venture TikTok USDS. De vorige eigenaar, de in Beijing gevestigde ByteDance-groep, behoudt een belang van iets minder dan 20 procent in TikTok USDS, aldus het bedrijf in een verklaring.

2 uur geleden
EIB-directeur: bouw krijgt probleem als personeelstekort blijft

AMSTERDAM (ANP) - De bouwsector heeft de komende vijf jaar 94.000 nieuwe mensen nodig, anders wordt het een "serieus probleem" om alle opdrachten te realiseren en dreigen vertragingen. Dit heeft directeur Taco van Hoek van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) gezegd in gesprek met het ANP. De geplande personeelsuitbreiding bij Defensie kan het de bouw nog lastiger maken.

2 uur geleden
Achmea ziet toename conflicten bij koop en verkoop van woningen

ZEIST (ANP) - Het aantal juridische conflicten over de koop en verkoop van woningen neemt toe, ziet verzekeraar Achmea. Die trend wordt door de verzekeraar toegeschreven aan de krapte op de woningmarkt. Achmea Rechtsbijstand ontving vorig jaar 3600 meldingen van geschillen tussen kopers en verkopers, een toename van ruim 14 procent.

7 uur geleden
VERBETERING: Achmea ziet toename conflicten bij koop en verkoop van woningen

ZEIST (ANP) - Het aantal juridische conflicten over de koop en verkoop van woningen neemt toe, ziet verzekeraar Achmea. Die trend wordt door de verzekeraar toegeschreven aan de krapte op de woningmarkt. Achmea Rechtsbijstand ontving vorig jaar 3600 meldingen van geschillen tussen kopers en verkopers, een toename van ruim 14 procent.

8 uur geleden