WODC: journalisten zien niks in taakstrafverbod voor geweldplegers
DEN HAAG (ANP) - Journalisten lijken weinig te zien in een taakstrafverbod voor geweld tegen journalisten, meldt het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) op basis van een onderzoek van de Erasmus Universiteit. Het verbod dwingt rechters om daders op zijn minst een onvoorwaardelijke celstraf op te leggen. De strafmaat zou volgens onderzoekers naar verwachting sowieso weinig effect hebben omdat het agressieve gedrag vaak een impulsieve aard lijkt te hebben.
Eerder werd een motie hiervoor al afgeraden door toenmalig minister van Justitie en Veiligheid Grapperhaus en vervolgens niet aangenomen door de Tweede Kamer. Wel werd toen besloten voor dit onderzoek, om de aard en omvang van het probleem en de optie van het taakstrafverbod voor agressie tegen journalisten in kaart te brengen.
Sommige journalisten van de in totaal 28 die voor het onderzoek werden geïnterviewd wezen erop dat hoger straffen waarschijnlijk niet werkt, maar dat het verhogen van de pakkans en snellere afhandeling wel effectief kunnen zijn.
Capaciteitsproblemen
Waar veel geïnterviewde journalisten zich niet te veel willen bemoeien met de discussie over de strafmaat, vinden ze dat het OM en de politie te vaak niet handelen naar afspraken die ze gemaakt hebben om de veiligheid van journalisten te waarborgen, komt naar voren uit het onderzoek. Redenen die journalisten daarvoor noemen zijn: ‘’capaciteitsproblemen in de strafrechtsketen, geen weet van het protocol en een vijandige houding ten opzichte van journalisten door sommige politieagenten.’’ Hierdoor voelen ze zich niet serieus genomen.
Daarnaast gaven journalisten in het onderzoek aan dat ze met name vanuit de politiek een sterker standpunt willen zien als journalisten (verbaal) worden aangevallen. Ook als dit gebeurt door mede-politici.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Parool is "blij en trots" met alle aandacht die de paginagrote advertentie van Harry Styles in de zaterdagkrant genereert. Dat laat hoofdredacteur Michiel Couzy zondag weten aan het ANP. Hij overweegt extra exemplaren van de papieren zaterdageditie bij te laten drukken. In een handgeschreven advertentie bedankte de Britse ster de stad voor de gastvrijheid tijdens zijn tien concerten in de Johan Cruijff ArenA.
53 minuten geledenARNHEM (ANP) - De mannen die zaterdag werden aangehouden voor de verstoring van de openbare orde rond het optreden van rapper Ye in de GelreDome in Arnhem zijn weer vrij na afgelopen avond verhoord te zijn. Dat meldt een woordvoerder van de politie. Het ging om een 22-jarige man uit Schiedam en een 24-jarige man uit Lelystad. Het Openbaar Ministerie gaat over de verdere afhandeling van hun zaak.
53 minuten geledenGIETEN (ANP) - In de nachtnoodopvang in Gieten in Drenthe hebben in de nacht van zaterdag op zondag 27 asielzoekers overnacht. Dat meldt het Rode Kruis. In de nacht daarvoor sliepen er 25 mensen. In de opvang in sporthal De Goorns is plaats voor 150 mensen.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Ye heeft zich tijdens zijn eerste van twee shows in de GelreDome in Arnhem volledig op de muziek gefocust. De Amerikaanse rapper had vanaf zijn metershoge podium in de vorm van een enorme wereldbol nauwelijks interactie met het publiek en eventuele provocerende uitspraken bleven uit.
11 uur geledenEPE (ANP) - Een zoekactie naar een vermiste man in het noorden van de Veluwe is zaterdagavond afgebroken omdat er wolven in het gebied zijn. Reddingsorganisatie SAR Nederland meldt dat het verder zoeken "te onveilig voor mens en dier" zou worden.
11 uur geledenARNHEM (ANP) - Rapper Ye heeft zaterdagavond onder luid gejuich van tienduizenden bezoekers het eerste optreden van zijn twee shows in de GelreDome afgetrapt. Aan het optreden in Arnhem ging een wekenlange discussie vooraf, waarbij verschillende partijen zich uitspraken tegen de komst van de Amerikaanse rapper.
14 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) gaat maandag opnieuw demonstreren bij het tweede concert van rapper Ye in de GelreDome. Dat liet directeur Naomi Mestrum weten na afloop van het protest van zaterdag bij het stadion in Arnhem. De demonstratie van maandag zal volgens haar iets kleinschaliger zijn en zich vooral richten op het bewustmaken van het jonge publiek over de "kwalijke uitspraken" van de Amerikaanse artiest.
14 uur geleden