WMO: zeker 5000 Afrikaanse doden in 2022 door klimaatverandering
GENÈVE (ANP) - In Afrika zijn in 2022 zeker 5000 doden gevallen door weer- en klimaatgerelateerde rampen, blijkt uit een rapport van de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO). Waarschijnlijk ligt het werkelijke dodental zelfs veel hoger. De WMO zegt dat Afrika onevenredig hard wordt getroffen door klimaatverandering en dat de rampen steeds erger worden. Zo'n 48 procent van de doden zou zijn omgekomen door droogte, 43 procent door overstromingen. Er werden in totaal 110 miljoen mensen getroffen door de rampen, die voor bijna 8 miljard euro schade zouden hebben veroorzaakt in Afrika.
De temperatuur op het continent stijgt volgens de WMO steeds sneller en de stijging gaat ook sneller dan in de rest van de wereld. Vooral Noord-Afrika warmt snel op, wat in 2022 tot grote bosbranden leidde in Algerije en Tunesië. In Oost-Afrika lijden de mensen vooral onder de droogte. In Somalië raakten bijvoorbeeld 1,2 miljoen mensen ontheemd door het gebrek aan regen.
De WMO wijst erop dat Afrika verantwoordelijk is voor minder dan 10 procent van de wereldwijde uitstoot van broeikasgassen en het minst in staat is om zich aan te passen aan de gevolgen van klimaatverandering. De internationale financiering die daar nu voor beschikbaar is, zou bij lange na niet genoeg zijn. Met meer geld zouden er bijvoorbeeld betere waarschuwingssystemen kunnen komen voor rampen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM/TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft volgens het Israëlische ministerie van Defensie een aanval op Iran uitgevoerd. In Teheran zijn meerdere explosies gemeld door plaatselijke media.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De getuigenis van Bill Clinton voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden vrijdag was "zeer productief". Dat stelt de Republikeinse voorzitter van het comité, James Comer. De commissie ondervroeg de oud-president over zijn banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein.
34 minuten geledenEL ALTO (ANP/RTR/AFP) - Een vliegtuig van de Boliviaanse luchtmacht is vrijdag tijdens de landing neergestort in de stad El Alto, nabij hoofdstad La Paz. Het vliegtuig vervoerde bankbiljetten naar het binnenland, waardoor na de crash chaotische taferelen ontstonden.
35 minuten geledenMANDAN (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechtbank heeft een boete voor Greenpeace gehalveerd naar 345 miljoen dollar (292 miljoen euro). De milieuorganisatie kreeg vorig jaar een megaboete voor betrokkenheid bij protesten tegen de aanleg van een oliepijpleiding in de staat North Dakota.
9 uur geledenMALMÖ (ANP) - De verdachte drone die donderdag door Zweden werd neergehaald, was inderdaad van Russische komaf. Dat bevestigt de Zweedse defensieminister Pål Jonson op X. De drone vloog in de buurt van het Franse vliegdekschip Charles de Gaulle, dat Malmö bezoekt. De minister noemt de inbreuk op het Zweedse luchtruim "ernstig en onverantwoord".
11 uur geledenSTAVANGER (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft een 17-jarige jongen gearresteerd die een aanslag had willen plegen op een NAVO-basis, meldt de Noorse omroep NRK. Hij wordt verdacht van een jihadistisch motief, omdat hij eerder zijn steun heeft uitgesproken voor terreurgroep Islamitische Staat.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat er mogelijk een "vriendelijke overname" van Cuba komt. Hij verduidelijkte niet wat hij daarmee bedoelt, maar dat zou mogelijk betekenen dat de Cubaanse regering moet instemmen met een machtsoverdracht aan de Verenigde Staten.
12 uur geleden