Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

WMO: steeds meer kans op overschrijden grens van opwarming aarde

WMO: steeds meer kans op overschrijden grens van opwarming aarde

GENÈVE (ANP) - De aarde kan in de jaren voor 2027 al minstens een jaar 1,5 graden Celsius warmer zijn dan voor het industriële tijdperk. De kans daarop is 48 procent, heeft de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) in een jaarlijkse klimaatupdate berekend. Dat toont aan dat de overschrijdingskans steeds meer toeneemt. In de voorgaande vijf jaar was de kans 10 procent dat een van die jaren de grens van 1,5 graden zou bereiken.

In 2015 spraken wereldleiders in het Klimaatakkoord van Parijs af dat de opwarming van de aarde beperkt moet blijven tot 2 graden Celsius, en bij voorkeur tot 1,5. De temperatuur op aarde is gemiddeld al 1,1 graden warmer. Een warmere aarde zorgt voor grote problemen, benadrukt de WMO, zoals een stijgende zeespiegel, smeltende gletsjers en extremer weer.

De WMO is de koepelorganisatie van de Verenigde Naties, gespecialiseerd in weer, klimaat en water. Dat 1,5 graden is vastgesteld als grens is "geen willekeurige statistiek", benadrukt secretaris-generaal Petteri Taalas van de WMO. "Het is eerder een indicator van het punt waarop klimaateffecten steeds schadelijker zullen worden voor mensen en zelfs de hele planeet."

Drempel

Als een jaar de gemiddelde temperatuur meer dan 1,5 graden stijgt, betekent dat niet direct dat de drempel van het Klimaatakkoord van Parijs voor altijd is overschreden, legt Leon Hermanson uit. "Maar het onthult wel dat we steeds dichter bij een situatie komen waarin 1,5 graden voor een langere periode zou kunnen worden overschreden." Hij leidde het onderzoek en is aangesloten bij het weerinstituut van het Verenigd Koninkrijk. Volgens de WMO is de kans dat het vijfjaarlijkse gemiddelde ook de grens van 1,5 graden overschrijdt nu slechts 10 procent.

In februari stelde het VN-klimaatpanel IPCC in een rapport dat ook een tijdelijke opwarming van de aarde boven 1,5 graden voor ernstige risico's kan zorgen. "Afhankelijk van de omvang en de duur van de overschrijding kan ze zorgen voor effecten waarbij weer extra broeikasgassen vrijkomen." Zo kan de opwarming leiden tot meer natuurbranden, bomen die doodgaan door de hitte of smeltend permafrost. "Sommige van die effecten zijn onomkeerbaar", aldus de klimaatwetenschappers.

Overigens is volgens de WMO de kans dat ergens tussen 2022 en 2026 het warmste jaar ooit wordt gemeten 93 procent. Vooralsnog heeft 2016 dat record in handen. Ook is de kans 93 procent dat het vijfjaarlijkse gemiddelde hoger uitkomt dan de afgelopen vijf jaar.

Meer uit Buitenland

Dodental overstromingen Texas loopt op tot ruim zestig

HOUSTON (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in het midden van de Amerikaanse staat Texas is opgelopen tot zeker 67, onder wie 21 kinderen. Veruit de meeste slachtoffers vielen in de regio Kerr County, waar onder meer een zomerkamp voor meisjes werd weggevaagd door een vloedgolf.

13 minuten geleden
Tientallen gewonden door bijenaanval in Franse plaats Aurillac

AURILLAC (ANP) - Een zwerm bijen heeft mensen aangevallen in de Franse plaats Aurillac, in de regio Auvergne-Rhône-Alpes. Vierentwintig mensen werden gestoken en drie van hen verkeren in kritieke toestand. Dat melden Franse media waaronder de krant La Dépêche.

2 uur geleden
Dood van vijf meisjes overstroomd zomerkamp Texas bevestigd

HOUSTON (ANP) - Van vijf meisjes in een zomerkamp in de Amerikaanse staat Texas dat door een vloedgolf werd getroffen, is inmiddels de dood bevestigd. Nog steeds worden kampeerders vermist na de overstroming van Camp Mystic, een christelijk vakantiekamp voor meisjes in Hunt in Kerr County. Volgens NBC gaat het om elf meisjes en een begeleider.

3 uur geleden
Zwemgebieden in de Seine in Parijs weer dicht door regen

PARIJS (ANP/AFP) - De drie plekken in de Seine in Parijs waar zaterdag voor het eerst in ruim een eeuw gezwommen mocht worden, zijn een dag later weer tijdelijk gesloten. Net als in de decennia ervoor was het water te vervuild.

4 uur geleden
Opnieuw aanhoudingsbevel tegen Zuid-Koreaanse oud-president Yoon

SEOUL (ANP/AFP) - Openbaar aanklagers hebben opnieuw een arrestatiebevel uitgevaardigd voor de Zuid-Koreaanse oud-president Yoon Suk-yeol. Het bevel heeft te maken met zijn rechtszaak rond machtsmisbruik en het belemmeren van overheidswerkzaamheden, heeft aanklager Park Ji-young bekendgemaakt.

7 uur geleden
Rusland en Oekraïne melden ieder meer dan honderd droneaanvallen

MOSKOU/KYIV (ANP/DPA) - Rusland en Oekraïne zeggen allebei doelwit te zijn geweest van aanvallen met meer dan honderd drones. Oekraïne meldt meerdere slachtoffers. Het Russische ministerie van Defensie meldt zoals gebruikelijk niets over slachtoffers of schade.

7 uur geleden
Hezbollah zegt zich niet onder druk van Israël over te geven

BEIROET (ANP/AFP) - Hezbollah is niet van plan om zich onder druk van Israël over te geven, zegt de leider van de organisatie Naim Qassem. Israël zet Hezbollah onder druk om te ontwapenen. "Deze dreiging zal ons niet tot overgave dwingen", aldus de leider in een videoboodschap voor duizenden aanhangers die zich hadden verzameld in de zuidelijke buitenwijken van Beiroet.

7 uur geleden