WMO: cycloon Freddy verbrak wereldrecord met ruime marge
GENÈVE (ANP) - De verwoestende storm Freddy, die vorig jaar van Australië naar zuidelijk Afrika raasde, heeft het wereldrecord van de langst aanhoudende tropische cycloon verpulverd. Experts van de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) hebben op basis van een uitgebreide analyse officieel vastgesteld dat Freddy 36 dagen lang cycloonkracht had. Dat is ruim 6 dagen langer dan de vorige 'recordhouder', een storm die in 1994 over het noorden van de Stille Oceaan trok en de naam John kreeg.
Freddy legde als cycloon een afstand af van 12.785 kilometer, bijna een derde van de omtrek van de aarde. John kwam enkele honderden kilometers verder.
De tropische storm veroorzaakte tussen 4 februari en 14 maart 2023 veel leed en schade, vooral in Malawi, Madagaskar en Mozambique. In het zwaar getroffen Malawi kwamen meer dan 1200 mensen om het leven en raakten 2100 mensen gewond. De economische schade bedroeg volgens modelberekeningen bijna een half miljard euro.
Dat de WMO pas meer dan een jaar later het record officieel bevestigt, heeft te maken met de uitgebreide analyses die de organisatie daarvoor opstelt. De organisatie noemt de extremen die het bijhoudt "momentopnames van ons huidige klimaat" en voegt eraan toe dat het waarschijnlijk is dat de weersextremen groter worden in het veranderende klimaat.
Meer uit Buitenland
SARAJEVO (ANP/AFP) - Milorad Dodik, oud-president van de Servische deelrepubliek van Bosnië en Herzegovina, heeft de overwinning voor zijn partij opgeëist na de algemene verkiezingen. Dat deed hij nadat de kiesautoriteiten zondag de eerste voorlopige resultaten bekendgemaakt hadden. Die zouden wijzen op een voorsprong voor de kandidaat van de Alliantie van Onafhankelijke Sociaal-Democraten (SNSD), Savo Minic.
1 uur geledenADEN/SANAA (ANP/AFP) - Meer dan zeventig mensen zijn in het afgelopen etmaal om het leven gekomen bij gevechten in en rond de westelijke Jemenitische provincie Taiz. Daar wordt al dagenlang gevochten tussen de Houthi-beweging en regeringstroepen. Dat meldden bronnen van beide kampen aan persbureau AFP.
5 uur geledenBARCELONA (ANP/AFP/DPA) - Bij uitzonderlijk hevige regens in het noordoosten van Spanje zijn volgens de Catalaanse autoriteiten zeker twee doden gevallen. In Tordera, 55 kilometer ten noordoosten van Barcelona, verloor volgens plaatselijke media een man op een camping het leven toen een muur het door de regens begaf en op het slachtoffer neerkwam. In Montornès, in de buurt van Barcelona, is een man omgekomen in een laaggelegen garage die plotseling volliep met water.
8 uur geledenADEN/SANAA (ANP/AFP) - De leider van de internationaal erkende regering van Jemen, Rashad al-Alimi, heeft in een toespraak gezegd dat de regering met een militaire operatie de gebieden gaat heroveren die in handen zijn van de Houthi's.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk blijven maandag, als gevolg van de gewelddadige protesten van de afgelopen week in en rond Franse scholen, vier- tot vijfhonderd middelbare scholen gesloten of gaan in beperkte mate weer open. Het gaat om scholen waar volgens het ministerie van Onderwijs de veiligheid niet gegarandeerd kan worden of om zwaar beschadigde panden.
10 uur geledenCEUTA (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse politie is zondag een grote operatie begonnen om een groot migrantenkamp op een strand in de Noord-Afrikaanse enclave Ceuta te ontruimen.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - De Verenigde Staten moeten aan zeven voorwaarden voldoen voordat Iran de Straat van Hormuz heropent, stelt de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammed Bagher Ghalibaf.
12 uur geleden