WMO: cycloon Freddy verbrak wereldrecord met ruime marge
GENÈVE (ANP) - De verwoestende storm Freddy, die vorig jaar van Australië naar zuidelijk Afrika raasde, heeft het wereldrecord van de langst aanhoudende tropische cycloon verpulverd. Experts van de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) hebben op basis van een uitgebreide analyse officieel vastgesteld dat Freddy 36 dagen lang cycloonkracht had. Dat is ruim 6 dagen langer dan de vorige 'recordhouder', een storm die in 1994 over het noorden van de Stille Oceaan trok en de naam John kreeg.
Freddy legde als cycloon een afstand af van 12.785 kilometer, bijna een derde van de omtrek van de aarde. John kwam enkele honderden kilometers verder.
De tropische storm veroorzaakte tussen 4 februari en 14 maart 2023 veel leed en schade, vooral in Malawi, Madagaskar en Mozambique. In het zwaar getroffen Malawi kwamen meer dan 1200 mensen om het leven en raakten 2100 mensen gewond. De economische schade bedroeg volgens modelberekeningen bijna een half miljard euro.
Dat de WMO pas meer dan een jaar later het record officieel bevestigt, heeft te maken met de uitgebreide analyses die de organisatie daarvoor opstelt. De organisatie noemt de extremen die het bijhoudt "momentopnames van ons huidige klimaat" en voegt eraan toe dat het waarschijnlijk is dat de weersextremen groter worden in het veranderende klimaat.
Meer uit Buitenland
EDMONTON (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft vrijdag in zijn thuisprovincie Alberta een laatste oproep gedaan aan kiezers die overwegen voor onafhankelijkheid van de provincie te stemmen. Dat melden diverse lokale media, waaronder CTV News. Hij waarschuwde dat een referendum een gevaarlijke gok is in een tijd waarin de bedreigingen voor de Canadese soevereiniteit toenemen.
2 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Een Mexicaanse rechter heeft drie mannen veroordeeld tot elk 158 jaar en negen maanden cel voor de moord op twee Australische broers en hun Amerikaanse vriend tijdens een surftrip in 2024 in de deelstaat Baja California. Dat meldt een bron binnen het gerecht aan persbureau Reuters.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump ziet af van enorme importheffingen op Russische energie. Deze waren vorige maand opgelegd in een wet die hij had ondertekend. De sancties komen namelijk slecht uit bij Trumps streven om de dieselprijzen te verlagen voor de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen van begin november.
5 uur geledenOLFEN (ANP/DPA) - Bij een aanval in een verzorgingshuis in het westen van Duitsland is een vrouw om het leven gekomen en zijn twee anderen zwaargewond geraakt. Dat meldde de politie vrijdagavond. Een van de gewonde vrouwen verkeert na de aanval in de stad Olfen, nabij Dortmund, in levensgevaar.
8 uur geledenBEND (ANP/AFP) - De tiener die ervan wordt verdacht de schutter te zijn geweest bij de schietpartij op een basisschool in Oregon was een voormalig leerling op de school. Dat heeft de politie bekendgemaakt tijdens een persconferentie.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmiljardair Elon Musk heeft zelf de Amerikaanse president Donald Trump benaderd met het voorstel om satellietinternet te beperken in Oekraïne. Dat schrijft de krant The Telegraph, die zich baseert op anonieme bronnen.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben de Europese Commissie gevraagd om te kijken hoe de EU kan voorzien in geld dat Oekraïne nodig heeft in 2027. Eerder vrijdag zei Zelensky op de EU-top volgend jaar 70 miljard euro extra nodig te hebben.
12 uur geleden