Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

WMO: cycloon Freddy verbrak wereldrecord met ruime marge

WMO: cycloon Freddy verbrak wereldrecord met ruime marge

GENÈVE (ANP) - De verwoestende storm Freddy, die vorig jaar van Australië naar zuidelijk Afrika raasde, heeft het wereldrecord van de langst aanhoudende tropische cycloon verpulverd. Experts van de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) hebben op basis van een uitgebreide analyse officieel vastgesteld dat Freddy 36 dagen lang cycloonkracht had. Dat is ruim 6 dagen langer dan de vorige 'recordhouder', een storm die in 1994 over het noorden van de Stille Oceaan trok en de naam John kreeg.

Freddy legde als cycloon een afstand af van 12.785 kilometer, bijna een derde van de omtrek van de aarde. John kwam enkele honderden kilometers verder.

De tropische storm veroorzaakte tussen 4 februari en 14 maart 2023 veel leed en schade, vooral in Malawi, Madagaskar en Mozambique. In het zwaar getroffen Malawi kwamen meer dan 1200 mensen om het leven en raakten 2100 mensen gewond. De economische schade bedroeg volgens modelberekeningen bijna een half miljard euro.

Dat de WMO pas meer dan een jaar later het record officieel bevestigt, heeft te maken met de uitgebreide analyses die de organisatie daarvoor opstelt. De organisatie noemt de extremen die het bijhoudt "momentopnames van ons huidige klimaat" en voegt eraan toe dat het waarschijnlijk is dat de weersextremen groter worden in het veranderende klimaat.

Meer uit Buitenland

Brand stadhuis Limoges onder controle, justitie doet onderzoek

LIMOGES (ANP/AFP) - De brand in het stadhuis van Limoges is onder controle, zeggen de autoriteiten. "De brand werd bewust aangestoken", stelt bestuurder Maurice Barate, die spreekt van "een wilde horde". Justitie zegt tegen BFMTV dat in de stad zeventien mensen zijn aangehouden, onder wie zeven minderjarigen.

39 minuten geleden
Tientallen aanhoudingen bij scholierenprotest Luik

LUIK (ANP/BELGA) - Bij scholierenprotesten in Luik zijn zaterdag 45 mensen aangehouden, meldt de politie zondag. Daar waren ook twaalf minderjarigen bij. In het Franstalige deel van België werd geprotesteerd tegen bezuinigingen op het onderwijs. Daarbij werden ook in Brussel volgens mediaberichten aanhoudingen verricht.

1 uur geleden
Oekraïne voert droneaanvallen uit op Sint-Petersburg

SINT-PETERSBURG (ANP/DPA/AFP) - Oekraïne heeft met tientallen drones de Russische stad Sint-Petersburg aangevallen. Volgens de autoriteiten werden in de omgeving drones neergehaald, maar er zijn ook doelen geraakt. Het Russische staatspersbureau TASS meldt dat een olieterminal en een datacentrum werden getroffen. Oekraïense media melden aanvallen op een brug.

1 uur geleden
Politie doorzoekt luchthaven Leipzig na ontdekking gat in hek

LEIPZIG (ANP) - Op de luchthaven van Leipzig lijkt een voertuig door een hek te zijn gereden. Na de ontdekking van een groot gat in de omheining, werd een start- en landingsbaan afgesloten en het Duitse vliegveld werd afgezocht naar mensen, voorwerpen en voertuigen die daar niet horen te zijn. Op het vliegveld werd in augustus een mislukte drone-aanval uitgevoerd.

2 uur geleden
Doden en gewonden door incident op militaire basis in Canada

WAINWRIGHT (ANP/AFP/RTR) - Op een militaire basis in de Canadese provincie Alberta zijn doden en gewonden gevallen. Premier Mark Carney spreekt op X van "een ernstig incident dat een grote brand heeft veroorzaakt".

2 uur geleden
Rubio vraagt om hard optreden van Israël tegen kolonisten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De VS willen dat Israël meer doet om aanvallen door kolonisten op de bezette Westelijke Jordaanoever te voorkomen. Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zaterdag.

4 uur geleden
Vance: immigratie is verantwoordelijk voor geweld in Frankrijk

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance stelt dat immigratie verantwoordelijk is voor het geweld tijdens de grootschalige protesten in Frankrijk. Op X reageert de conservatieve politicus op een video waarin te zien is hoe het stadhuis van Limoges in brand werd gestoken.

4 uur geleden