
WMO-chef: hoge dodental Libië had voorkomen kunnen worden
GENÈVE (ANP/AFP) - De vloedgolf en de overstromingen in de Libische kustplaats Derna hadden niet zo veel slachtoffers hoeven maken volgens de chef van de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO), Petteri Taalas. De meesten hadden gered kunnen worden als er in het land niet zo'n politieke en bestuurlijke chaos was. Er was in Derna geen functionerend waarschuwingssysteem en geen capaciteit om de burgers te evacueren uit door het water bedreigde delen van de stad.
Tijdens noodweer in het afgelopen weekeinde als gevolg van de storm Daniel is een slecht onderhouden stuwdam bij de stad doorgebroken en stroomden grote hoeveelheden water plotseling naar zee. Ook de hevige regens en de storm vanuit zee veroorzaakten overstromingen in grote delen van Derna. In totaal zou een kwart van de stad zijn verwoest. Berichten over het aantal slachtoffers zijn op schattingen gebaseerd. Er zouden volgens plaatselijke autoriteiten nu tussen de 5300 en 6000 doden zijn gevallen en nog zeker 12.000 mensen worden vermist.
Volgens het in Derna gevormde crisiscomité zijn er nog tal van slachtoffers onder het puin van gebouwen en onder de modder. Ook spoelen lichamen aan op het strand. Volgens Hamad al-Shalwi van het comité, is de stad door water "verdeeld in drie eilanden" wat de hulpverlening nog moeilijker maakt. Hij zei tegen de Libya Observer dat in drie dagen van bergingsoperaties 6000 doden zijn geborgen.
Verscheurd
De eerste gespecialiseerde buitenlandse reddingswerkers met moderne apparatuur zijn volgens al-Shalwi vanuit Turkije gearriveerd. De havenautoriteit heeft donderdag laten weten dat de haven weer bruikbaar is en schepen met hulp kunnen aanmeren. Egypte stuurt een groot marinevaartuig dat tot noodhospitaal is omgebouwd.
In Libië is geen centrale regering meer sinds een burgeroorlog en een militaire interventie van de NAVO in 2011. Daarbij kwam een einde aan het regime van kolonel Muammar Kaddafi (1942-2011). De oude wrijvingen tussen stammen en bevolkingsgroepen, vooral die tussen het noordwesten en het noordoosten, verscheurden het land. Dat heeft nu een Libische regering in de noordoostelijke regio Cyrenaica, waar Derna ligt. In het noordwesten, in Tripoli, zetelt een door de VN erkende Libische regering.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten moeten wat soepeler omspringen met hun eigen wapen- en munitievoorraden zodat Oekraïne niet zonder komt te zitten, vindt NAVO-topman Mark Rutte. De VS houden de levering van onder meer beloofde, cruciale luchtverdedigingsmunitie tegen uit angst zelf tekort te komen.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het debat over de zogenoemde Big Beautiful Bill van Donald Trump, loopt weer uit. Het Huis van Afgevaardigden had er officieel een uur voor vrijgemaakt, maar is al drie uur bezig. Dat komt onder meer door oppositieleider Hakeem Jeffries, die gebruikmaakt van zijn "magische minuut".
17 minuten geledenKORENEVO (ANP/RTR/AFP) - De Russische generaal Michaïl Goedkov, de tweede man van de marine, is omgekomen bij een Oekraïense luchtaanval. Dat bevestigt een Russische gouverneur na berichten van Russische en Oekraïense militaire bloggers.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Francesca Albanese, de speciaal rapporteur voor de bezette Palestijnse gebieden van de Verenigde Naties, heeft landen opgeroepen om de handelsbetrekkingen met Israël te verbreken. Ze stelt dat Israël zich schuldig maakt aan "een van de wreedste genocides van de moderne geschiedenis" en pleit voor een wapenembargo.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Amnesty International stelt dat Israël nog steeds uithongering gebruikt als oorlogswapen in de Gazastrook. Een maand geleden begon de omstreden hulporganisatie Gaza Humanitarian Foundation (GHF) met het leveren van voedselhulp, maar volgens Amnesty heeft dat weinig veranderd aan het beleid van Israël, dat gericht zou zijn op de "fysieke vernietiging" van Palestijnen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft na grote vertraging een procedurele horde genomen en kan overgaan tot de definitieve stemming over de grote uitgavenwet van president Donald Trump. Die zal naar verwachting binnen een paar uur plaatsvinden, maar het is nog onzeker of er genoeg steun zal zijn onder Trumps partijgenoten.
2 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Het Zuid-Koreaanse parlement heeft ingestemd met aanpassingen van de oorlogsnoodwetgeving. Zo wil het parlement herhaling van de gebeurtenissen uit december voorkomen, toen president Yoon Suk-yeol de staat van beleg afkondigde. Dat leidde tot protesten en een politieke crisis.
3 uur geleden