WMO bezorgd om Latijns-Amerika: vaker droogte en meer orkanen
GENÈVE (ANP) - Grote delen van Latijns-Amerika krijgen steeds vaker te maken met droogte. Ook nemen mogelijk de gevolgen van tropische orkanen toe, signaleert de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) in een vrijdag gepubliceerd klimaatrapport over de regio. Extreme weersomstandigheden en klimaatverandering treffen het hele gebied, stellen de onderzoekers.
Uit het jaarrapport blijkt volgens WMO-chef Petteri Taalas dat de afgelopen droogtes, hittegolven, koudegolven, tropische cyclonen en overstromingen honderden levens hebben gekost. Ook hebben deze gevolgen van klimaatverandering in 2021 ernstige schade toegebracht aan steden, wegen en gewassen.
De zeespiegelstijging en de opwarming van de oceaan zullen levens van mensen aan de kust "blijvend beïnvloeden", zegt de chef. Verder leiden de smeltende gletsjers in het Andes-gebergte en de aanhoudende kap van het Amazone-regenwoud tot veel zorgen.
Stagnatie
Deze problemen leiden volgens Mario Cimoli van de Economische Commissie voor Latijns-Amerika en het Caribisch gebied (ECLAC) ook tot een stagnatie van de "tientallen jaren van vooruitgang op het gebied van armoede, voedselonzekerheid en de vermindering van ongelijkheid". Het WMO-rapport stelt dat alleen al in Guatemala, El Salvador en Nicaragua 7,7 miljoen mensen niet of onvoldoende toegang hebben tot voedsel. Dat is onder meer een gevolg van orkanen eind 2020 en de coronacrisis.
"De Andes-gletsjers hebben in minder dan vijftig jaar tijd meer dan 30 procent van hun oppervlak verloren en de 'mega-droogte' in Centraal-Chili is de langste in minstens duizend jaar", sommen de wetenschappers op. Bovendien noemen ze de ontbossingscijfers een klap voor het milieu en het tegengaan van klimaatverandering. De ontbossing in het Amazone-regenwoud versnelt. In 2021 ging 22 procent meer bosgebied verloren dan een jaar eerder.
De WMO verwacht dat de gevolgen van klimaatverandering voor de regio nog groter worden. "De gezondheid en het welzijn van de mens worden aangetast, evenals natuurlijke ecosystemen", schrijven de onderzoekers. Het noordoosten van Brazilië, Midden-Amerika, het Caribisch gebied en sommige delen van Mexico krijgen waarschijnlijk te maken met meer droogte en het Caribisch gebied en Midden-Amerika hebben mogelijk nog meer last van orkanen. Het Atlantische orkaanseizoen van 2021 was het zesde achtereenvolgende seizoen dat heviger was dan normaal.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP/DPA) - Europese leiders zijn in Kyiv om te gedenken dat Rusland vier jaar geleden Oekraïne op grote schaal binnenviel. Onder hen zijn Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen en raadsvoorzitter António Costa. Verder zijn er regeringsleiders uit meerdere Europese landen, zoals de Finse president Alexander Stubb, de Zweedse premier Ulf Kristersson en de Noorse premier Jonas Gahr Støre. De Noorse premier beloofde bij aankomst Oekraïne dit jaar weer met ruim 7,5 miljard euro bij te staan.
10 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Een helikopter van het Iraanse leger is dinsdag neergestort op een fruitmarkt in de stad Khomeynishahr. Vier mensen zijn om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de piloot, copiloot en twee fruitverkopers op de grond, meldt staatspersbureau IRNA.
28 minuten geledenKYIV (ANP) - Rusland heeft na vier jaar oorlog zijn doelen niet bereikt, zegt Volodymyr Zelensky op X. Het is dinsdag precies vier jaar geleden dat Rusland met een grootschalige invasie Oekraïne binnenviel.
1 uur geledenKASARIA (ANP/AFP/RTR) - Bij het neerstorten van een gecharterde medische vlucht in India zijn zeven mensen om het leven gekomen. Dat melden functionarissen dinsdag. Het vliegtuig stortte neer in het gebied Kasaria in de oostelijke staat Jharkhand.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse politie heeft de voormalige ambassadeur voor de Verenigde Staten Peter Mandelson op borgtocht vrijgelaten in afwachting van verder onderzoek.
5 uur geledenSEOUL (ANP) - De oud-president van Zuid-Korea, Yoon Suk-yeol, gaat in beroep tegen zijn veroordeling tot levenslange gevangenisstraf voor het leiden van een opstand.
6 uur geledenMOSKOU (ANP) - Een explosie bij een treinstation in de Russische hoofdstad Moskou heeft het leven gekost aan een politieagent. Twee anderen raakten gewond. Dat meldt het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken in een verklaring op Telegram.
6 uur geleden