WMO bezorgd om Latijns-Amerika: vaker droogte en meer orkanen
GENÈVE (ANP) - Grote delen van Latijns-Amerika krijgen steeds vaker te maken met droogte. Ook nemen mogelijk de gevolgen van tropische orkanen toe, signaleert de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) in een vrijdag gepubliceerd klimaatrapport over de regio. Extreme weersomstandigheden en klimaatverandering treffen het hele gebied, stellen de onderzoekers.
Uit het jaarrapport blijkt volgens WMO-chef Petteri Taalas dat de afgelopen droogtes, hittegolven, koudegolven, tropische cyclonen en overstromingen honderden levens hebben gekost. Ook hebben deze gevolgen van klimaatverandering in 2021 ernstige schade toegebracht aan steden, wegen en gewassen.
De zeespiegelstijging en de opwarming van de oceaan zullen levens van mensen aan de kust "blijvend beïnvloeden", zegt de chef. Verder leiden de smeltende gletsjers in het Andes-gebergte en de aanhoudende kap van het Amazone-regenwoud tot veel zorgen.
Stagnatie
Deze problemen leiden volgens Mario Cimoli van de Economische Commissie voor Latijns-Amerika en het Caribisch gebied (ECLAC) ook tot een stagnatie van de "tientallen jaren van vooruitgang op het gebied van armoede, voedselonzekerheid en de vermindering van ongelijkheid". Het WMO-rapport stelt dat alleen al in Guatemala, El Salvador en Nicaragua 7,7 miljoen mensen niet of onvoldoende toegang hebben tot voedsel. Dat is onder meer een gevolg van orkanen eind 2020 en de coronacrisis.
"De Andes-gletsjers hebben in minder dan vijftig jaar tijd meer dan 30 procent van hun oppervlak verloren en de 'mega-droogte' in Centraal-Chili is de langste in minstens duizend jaar", sommen de wetenschappers op. Bovendien noemen ze de ontbossingscijfers een klap voor het milieu en het tegengaan van klimaatverandering. De ontbossing in het Amazone-regenwoud versnelt. In 2021 ging 22 procent meer bosgebied verloren dan een jaar eerder.
De WMO verwacht dat de gevolgen van klimaatverandering voor de regio nog groter worden. "De gezondheid en het welzijn van de mens worden aangetast, evenals natuurlijke ecosystemen", schrijven de onderzoekers. Het noordoosten van Brazilië, Midden-Amerika, het Caribisch gebied en sommige delen van Mexico krijgen waarschijnlijk te maken met meer droogte en het Caribisch gebied en Midden-Amerika hebben mogelijk nog meer last van orkanen. Het Atlantische orkaanseizoen van 2021 was het zesde achtereenvolgende seizoen dat heviger was dan normaal.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.
2 uur geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.
2 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
8 uur geledenROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.
9 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De aanpassing van het aantal beschikbare Amerikaanse hulptroepen voor Europa is geen reden voor ongerustheid, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Wat de Verenigde Staten zullen aankondigen is absoluut te doen", zei hij een dag voor de VS de NAVO-landen willen inlichten over de volgens bronnen aanzienlijke vermindering.
10 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In het oosten van de Democratische Republiek Congo is een geval van ebola vastgesteld. Dat meldt de rebellengroep die dat deel van het land onder controle heeft, M23.
11 uur geleden