WMO: Beryl zet toon voor zeer gevaarlijk orkaanseizoen
GENÈVE (ANP/RTR) - Orkaan Beryl in het Caribische gebied zet de toon voor een "zeer gevaarlijk orkaanseizoen" in de Atlantische Oceaan, meent de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO). Er heeft nooit eerder zo vroeg in het orkaanseizoen een orkaan de hoogste categorie bereikt zoals Beryl.
Beryl trok over Grenada en Saint Vincent en de Grenadines, waardoor huishoudens zonder stroom kwamen te zitten, en is nu op weg naar Jamaica. De verwachting is dat Jamaica woensdag wordt getroffen en de Kaaimaneilanden later deze week. Volgens Clare Nullis van de WMO zijn in het Caribische gebied kleine eilandjes getroffen die niet gewend zijn aan een krachtige orkaan zoals Beryl.
Volgens Nullis schept Beryl een precedent voor het orkaanseizoen. De WMO vreest dat dit seizoen "zeer actief en zeer gevaarlijk" gaat worden. Het seizoen in de Atlantische Oceaan loopt van begin juni tot eind november. Dat er nu al zo'n krachtige orkaan ontstaat, heeft volgens Nullis te maken met de warmere oceaantemperaturen. "De plek in de oceaan waar de orkanen zich ontwikkelen is warmer dan ooit."
Het National Hurricane Center (NHC) verwacht dat dit jaar uitzonderlijk veel orkanen zich zullen vormen boven de Atlantische Oceaan. De schatting van de Amerikaanse organisatie ligt op zeventien tot 25 orkanen, waarvan vier tot zeven zware orkanen. Gemiddeld telt een seizoen veertien orkanen waarvan drie zware orkanen.
Meer uit Buitenland
COURMAYEUR (ANP) - In Italië is een persoon omgekomen door een lawine, meldt nieuwssite RAI News. Twee mensen raakten zwaargewond. Zij zijn naar het ziekenhuis in Aosta gebracht.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische regering heeft ingestemd met omstreden plannen om de controle over de bezette Westelijke Jordaanoever uit te breiden. Vorige week ging het Israëlische veiligheidskabinet al akkoord, wat leidde tot kritiek uit onder meer de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk.
8 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De VS zien geen reden de conclusies uit het Europese rapport naar de doodsoorzaak van de Russische oppositieleider Aleksej Navalny in twijfel te trekken. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Slowaakse premier Robert Fico in antwoord op vragen uit de zaal.
8 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense oud-minister Herman Haloesjtsjenko is in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt terwijl hij het land probeerde te verlaten. Volgens nieuwssite Ukrainska Pravda is de oud-minister, die in verband wordt gebracht met een grote corruptiezaak, op de grens uit een trein gehaald.
11 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Europese Unie wil nog geen datum noemen waarop Oekraïne EU-lid kan worden, denkt buitenlandchef Kaja Kallas. Oekraïne wil een datum vastleggen in een vredesregeling met Rusland, waarover nu wordt onderhandeld. Het land ziet dat als een van de 'veiligheidsgaranties' die het tegen Rusland moeten beschermen.
12 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn zondag zeker elf mensen gedood door Israëlische aanvallen, meldt de Palestijnse burgerbeschermingsdienst. Het Israëlische leger zegt dat de aanval werd uitgevoerd als reactie op schendingen van het staakt-het-vuren.
12 uur geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse politie heeft niemand gearresteerd in verband met de ontvoering van Nancy Guthrie. Lokale media meldden eerder dat drie mensen waren opgepakt bij een huiszoeking in de nacht van vrijdag op zaterdag, maar de politie zei later dat die personen niet zijn gearresteerd. Een man werd wel ondervraagd, meldt CNN op basis van de politie. Hij wordt er niet van verdacht de kidnapper te zijn.
13 uur geleden