WMO: afgelopen week was wereldwijd de heetste week ooit gemeten
GENÈVE (ANP/AFP) - Vorige week was de heetste week die de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) ooit heeft gemeten. Vrijdag sneuvelde al het dagelijkse temperatuurrecord en juni was ook al de warmste juni tot nu toe. De wetenschappers van de Verenigde Naties waarschuwen voor "mogelijk verwoestende gevolgen" voor ecosystemen en het milieu.
Het gaat nog om voorlopige data, maar het was de hele week extreem warm. Maandag werd al direct het wereldwijde temperatuurrecord verbroken met 17,01 graden Celsius, meer dan het record uit 2016 van 16,94 graden. Maar dat record ging er een dag later alweer aan en donderdag weer, voordat vrijdag de hoogste temperatuur werd gemeten: 17,24 graden Celsius.
Volgens de WMO valt de hitte samen met het begin van El Niño, het natuurverschijnsel waardoor de Stille Oceaan opwarmt. De verwachting is dat de wereldwijde temperatuur daardoor oploopt en dat er nog meer weerrecords zullen sneuvelen. De wetenschappers stellen dat klimaatverandering het effect van El Niño versterkt.
Door de hoge zeetemperatuur smelt ook het zee-ijs sneller. Niet eerder lag er in de maand juni zo weinig ijs op Antarctica.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
5 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.
5 uur geledenBOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt definitief de EU-lening van 90 miljard euro, zo zijn alle lidstaten overeengekomen. Hongarije heeft zijn blokkade opgeheven. Dit betekent dat Oekraïne nu zo snel mogelijk de eerste 45 miljard euro voor 2026 ontvangt, voor onder meer de aanschaf van militair materieel. Dat heeft een woordvoerder van het Cypriotische voorzitterschap van de EU donderdag bekendgemaakt.
5 uur geleden