Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

WK voetbal geopend met show in stadion als bedoeïenentent

WK voetbal geopend met show in stadion als bedoeïenentent

DOHA (ANP) - Met een spetterende openingsceremonie vlak voor de eerste wedstrijd tussen gastland Qatar en Ecuador is het WK voetbal geopend. De show liet de geschiedenis van Qatar zien, met nomaden en veel zand. Ook was er veel muziek, vuurwerk en aandacht voor de 32 deelnemers. Dat gebeurde allemaal in het schitterende Al Bayt Stadium in Al Khor, dat met zijn architectuur doet denken aan een bedoeïenentent.

Bijna twaalf jaar na de omstreden toewijzing van het WK was het feest in Qatar. Boven het WK, zeer waarschijnlijk met steekpenningen gekocht, hangt een donkere schaduw vanwege de schendingen van de mensenrechten in de rijke oliestaat. Als gevolg van alle aandacht voor de mondiale eindronde hebben arbeidsmigranten het in Qatar nu wel minder slecht dan in omringende landen, na een reeks hervormingen in de afgelopen jaren.

Jungkook, een van de zeven leden van de populaire Zuid-Koreaanse popgroep BTS, zong het WK-lied Dreamers. Dua Lipa was aanvankelijk ook geboekt, maar de Britse zangeres liet afgelopen week weten dat ze pas naar Qatar afreist als de mensenrechten worden gerespecteerd. Rod Stewart weigerde eerder al op te treden.

Vuurwerkshow

De openingsceremonie duurde een half uur en werd afgesloten met een vuurwerkshow. Een groepje van 46 Oranjefans volgde de openingsceremonie in de nok van het stadion, ver boven een van de hoekvlaggen. Zij zijn uitgenodigd door het organisatiecomité van het WK en maken deel uit van het zogeheten Fan Leader-programma. De fans hoeven niet te betalen voor hun vlucht en verblijf. Aanvankelijk zouden ze ook een dagvergoeding van 68 euro krijgen, maar die is inmiddels ingetrokken. Het organisatiecomité denkt de fans zo een beetje te beschermen tegen de vele kritiek die ze krijgen.

Henk van der Vlist is een van de Nederlandse supporters die de uitnodiging van het organisatiecomité heeft aangenomen. "Ik lees overal dat ik verplicht ben om positieve dingen over het WK op sociale media te zetten. Maar dat is niet zo", zegt hij. "Ze mogen alleen onze berichten over het WK gebruiken. Maar ik doe zelden aan sociale media, ook hier niet. En ik ga zeker geen mensen verraden die kritisch zijn op dit WK. Ik ben geen rat."

Koningshuis

Het koningshuis en Nederlandse regering ontbraken in het stadion. Minister Conny Helder (Sport) komt op 29 november wel naar de laatste groepswedstrijd van Oranje tegen Qatar. Op het ereterras zaten in de buurt van de Qatarese emir Tamim bin Hamad Al-Thani wel FIFA-voorzitter Gianni Infantino en de Saoedische kroonprins Mohammed bin Salman.

Meer uit Sport

Verstappen tevreden met eerste podiumplaats in 2026

MONTREAL (ANP) - Max Verstappen was tevreden met zijn eerste podiumplaats dit seizoen in de Formule 1. De viervoudig wereldkampioen eindigde in de Grote Prijs van Canada als derde achter winnaar Kimi Antonelli in de Mercedes en Ferrari-coureur Lewis Hamilton. "Om hier op het podium te staan is heel positief. Ik ben daar erg blij mee", zei hij in het interview na afloop.

7 minuten geleden
Verstappen derde in Grote Prijs van Canada, zege Antonelli

MONTREAL (ANP) - Max Verstappen is bij de Grote Prijs van Canada als derde geëindigd. De viervoudig wereldkampioen moest de zege laten aan Kimi Antonelli in de Mercedes, die zijn vierde zege op rij boekte. Lewis Hamilton werd in de Ferrari tweede.

8 minuten geleden
Verstappen derde in Grote Prijs van Canada, zege Antonelli

MONTREAL (ANP) - Max Verstappen is bij de Grote Prijs van Canada als derde geëindigd. De viervoudig wereldkampioen moest de zege laten aan Kimi Antonelli in de Mercedes, die zijn vierde zege op rij boekte. Lewis Hamilton werd in de Ferrari tweede.

1 uur geleden
Steenbergen verbetert Nederlands record op 100 meter vrije slag

MONACO (ANP) - Marrit Steenbergen heeft haar Nederlands record op de 100 meter vrije slag verbeterd. De 26-jarige zwemster won tijdens de Mare Nostrum-wedstrijden in Monaco in een tijd van 52,13 seconden.

3 uur geleden
Volleybalsters winnen in Four Nations Cup ook van Duitsland

APELDOORN (ANP) - De volleybalsters hebben in de Four Nations Cup ook de derde wedstrijd gewonnen. In Apeldoorn zegevierde de ploeg van bondscoach Felix Koslowski tegen Duitsland met 3-1 in sets: 25-22 25-27 25-22 25-21.

5 uur geleden
Noor Dversnes wint rit in Giro door peloton voor te blijven

MILAAN (ANP) - Wielrenner Fredrik Dversnes heeft voor een grote verrassing gezorgd door de vijftiende etappe van de Giro d'Italia te winnen. De Noor van Uno-X Mobility won na 157 kilometer tussen Voghera en Milaan de sprint van vier vluchters, die het peloton wisten voor te blijven. Hij bleef de Italianen Mirco Maestri en Martin Marcellusi voor. Het peloton, waar de Fransman Paul Magnier de sprint won voor Dylan Groenewegen, kwam te laat.

6 uur geleden
Zverev begint Roland Garros met overtuigende zege op Bonzi

PARIJS (ANP) - Tennisser Alexander Zverev is op overtuigende wijze begonnen aan Roland Garros. De als tweede geplaatste Duitser rekende in drie sets af met de Fransman Benjamin Bonzi, de nummer 95 van de wereld: 6-3 6-4 6-2.

8 uur geleden