WK-tijdrit hoofddoel voor Markus, bijvangst voor Vollering
GLASGOW (ANP) - Met Demi Vollering en Riejanne Markus heeft Nederland bij de WK wielrennen donderdag twee podiumkandidaten op de individuele tijdrit voor de vrouwen. Waar Vollering de wegrace van zondag als hoofddoel heeft, is voor Markus de race tegen de klok over ruim 36 kilometer het ultieme doel van een meerjarig project.
Als kind ging ze al kijken naar tijdritten in de Tour de France. Waar de gemiddelde wielerliefhebber een mooie bergetappe opzoekt, genoot de inmiddels 28-jarige Markus van de mannen met de mooie helmen, de aerodynamische pakken en het geluid van de dichte wielen. "Fabian Cancellara was mijn held. Ik had posters van hem op mijn kamer. De manier waarop hij fietste, de overmacht waardoor hij soms zelfs bij een tijdrit juichend de finish passeerde."
Ze is een laatbloeier, bleef lang in de schaduw van rensters als Ellen van Dijk, Annemiek van Vleuten en Anna van der Breggen. WK-deelname zat er vrijwel nooit in. Eén keer eerder startte ze: in 2021 werd ze negende in Brugge. Van Dijk is zwanger, Van der Breggen gestopt en Markus werd eind juni in Elspeet Nederlands kampioen. Vollering werd tweede, Van Vleuten (derde) schoot tekort.
Kanshebbers
In de afsluitende tijdrit in de Tour de France werd Markus vijfde. Op 50 seconden van Marlen Reusser, de Zwitserse die voor haar de favoriet is op het voornamelijk vlakke parcours in Stirling, ten noorden van Glasgow. "En ik zag Chloé Dygert al goede dingen doen hier op de WK baan. Dat is een andere kanshebster."
Het NK was een eerste doel waarvoor ze hard heeft gewerkt. "Daarna de tijdrit in de Tour en nu dit WK. Ik ben trots dat ik hier sta. Het valt niet mee om je in Nederland te kwalificeren. Er ligt een mooi en eerlijk parcours met in het begin lange rechte stukken waar je goed in positie kunt liggen. Maar je moet wel wat overhouden voor het klimmetje op het laatst."
Focus
Vollering rijdt donderdag haar eerste wedstrijd sinds ze de Tour de France won. Wat volgde was een weekje vakantie aan de Franse kust met de familie. "Een beetje bijkomen, heel even zonder fiets", vertelt ze in het hotel waar de Nederlandse ploeg verblijft. "Daarna een paar goede trainingen en nu zijn we hier en is de focus terug." Die ligt uiteraard vooral op de wedstrijd van zondag, waar een trui te verdienen valt die ze het hele jaar mag dragen. "Ik ben goed hersteld. Tijdrijden is voor mij wel belangrijker geworden sinds bekend werd dat de Tour ermee zou worden afgesloten."
Ze werd in die tijdrit in Pau tweede achter ploeggenote Reusser. "En er valt nog veel te verbeteren, met name in de aerodynamica."
Meer uit Sport
USSEL (ANP) - Wielrenner Mathieu van der Poel heeft voor de derde keer in zijn carrière een etappe gewonnen in de Tour de France. De 31-jarige Nederlander van Alpecin-Premier Tech won in het hete Ussel de ingekorte negende etappe na een sprint met drie medevluchters. De oud-wereldkampioen ging als eerste aan en bleef de Noor Tobias Johannessen voor. De Brit Tom Pidcock werd derde.
27 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Chinese Guo Hanyu en de Française Kristina Mladenovic hebben op Wimbledon het vrouwendubbelspel gewonnen. Ze versloegen de Canadese Gabriele Dabrowski en de Braziliaanse Luisa Stefani in de finale: 6-3 7-5.
1 uur geledenMALEMORT (ANP/AFP) - De vakbond van wielrenners wil dat de starttijd van koersen in de zomer wordt aangepast vanwege de steeds vaker voorkomende hittegolven. "Renners willen voor het best mogelijke vermaak blijven zorgen, maar dit moet wel samengaan met aanpassingen aan de klimatologische realiteit waarmee de wielersport nu wordt geconfronteerd", schrijft vakbond CPA naar aanleiding van de ingekorte negende etappe van de Tour de France zondag.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Rolstoeltennisser Niels Vink heeft voor de vierde keer op rij Wimbledon op zijn naam geschreven en daarmee zijn tiende grandslamtitel veroverd. De 23-jarige Nederlander rekende in de finale bij de quads af met landgenoot Sam Schröder: 6-1 6-3.
2 uur geledenSACHSENRING (ANP) - De Spaanse motorcoureur Marc Márquez heeft voor de dertiende keer de Grote Prijs van Duitsland gewonnen. Hij evenaart daarmee het record van de Italiaanse racelegende Giacomo Agostini, die in de jaren zestig en zeventig in de vorige eeuw ook dertien keer de Duitse grand prix in het WK wegrace won.
3 uur geledenMALEMORT (ANP/AFP/DPA) - Tourbaas Christian Prudhomme zegt dat de ingekorte negende etappe sportief gezien een "uitdagende en veeleisende" blijft. De rit van Malemort naar Ussel behoudt namelijk de vier gecategoriseerde beklimmingen.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - Linda Nosková is blij dat ze haar eerste grandslamfinale tegen haar landgenote Karolína Muchová mocht spelen. Dat zei de 21-jarige Wimbledon-winnares na de finale tegen het publiek in het centre court. "Ik denk dat we vandaag geschiedenis hebben geschreven", zei Nosková. Het was de eerste volledig Tsjechische finale in de geschiedenis van het tennistoernooi.
21 uur geleden