Witte Huis ziet staakt-het-vuren Gaza naderbij komen
WASHINGTON/CAÏRO (ANP/DPA/RTR) - Het Witte Huis is optimistisch over een snelle wapenstilstand in de crisis rond de Gazastrook. "We gaan de goede kant op in de richting van een bestand", aldus een woordvoerder. Volgens de Amerikaanse regering hebben de Israëli's belangwekkende militaire doelen bereikt en zijn ze daarom nu in staat de operaties af te bouwen.
Bronnen in Caïro stellen dat dit donderdagavond nog tot stand komt. Ze verwachten dat de Israëlische premier Netanyahu tijdens overleg met zijn kabinet een voorstel voor een staakt-het-vuren bespreekt en dat het wordt goedgekeurd. Volgens de zegslieden zijn Egyptische diplomaten druk in de weer om te bemiddelen tussen Israëli's en Palestijnen. Zodra de Israëlische regering instemt en het vuren staakt, kan Egypte garanderen dat er geen raketten meer worden afgeschoten vanuit de Gazastrook.
In de strook zijn in tien dagen van beschietingen en bombardementen meer dan tweehonderd doden en 1500 gewonden gevallen. De schade aan de infrastructuur van de geïsoleerde strook land is volgens waarnemers rampzalig door de verwoesting van bijvoorbeeld panden bestemd voor de gezondheidszorg en schade aan de stroom- en watervoorziening.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR/DPA) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz heeft op zijn kantoor in Berlijn de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, diens veiligheidsadviseur Roestem Oemjerov, de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff en diens begeleider Jared Kushner verwelkomd. De begroeting van de delegaties vormt de opmaat voor nieuw overleg over het Amerikaanse vredesplan dat een einde moet maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne. Het is de bedoeling dat maandag Europese bondgenoten aansluiten.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de dodelijke aanval op een Joods evenement in het Australische Sydney veroordeeld. "Terreur en de moord op mensen, waar die ook worden gepleegd, zijn te verwerpen en te veroordelen", schrijft een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken op X.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn Australische ambtgenoot te hebben gewaarschuwd dat door het erkennen van een Palestijnse staat Australië olie gooit op "het antisemitische vuur". Volgens Netanyahu, die op televisie reageerde op de schietpartij bij Bondi Beach, heeft hij Anthony Albanese in augustus een brief gestuurd waarin hij die stap ten zeerste afraadde. Ook zou Netanyahu hebben geschreven dat antisemitisme "zich verspreidt als leiders zich er niet tegen uitspreken". Hij voegde eraan toe dat Albanese "zwakte moet vervangen door handelen".
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldleiders hebben met afschuw gereageerd op de dodelijke aanslag op een Joodse chanoekaviering in Australië. Zo schreef de Franse president Emmanuel Macron op X dat Frankrijk "genadeloos zal blijven vechten tegen antisemitische haat".
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dodelijke schietpartij op het Australische Bondi Beach is een "daad van haat tegen alle Joodse vrouwen en mannen wereldwijd op de eerste dag van Chanoeka". Dat schreef de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul op X.
4 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Honderdduizenden Oekraïense huishoudens zitten nog steeds zonder stroom na Russische aanvallen. De situatie blijft moeilijk, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op Telegram.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie is "geschokt" door de dodelijke schietpartij in het Australische Bondi Beach. Op X sprak ze van een "walgelijke daad van geweld tegen de Joodse gemeenschap". Volgens de Australische politie gaat het om een terreuraanslag.
4 uur geleden