Witte Huis zegt dat VS proberen het bestand in Gaza te verlengen
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering werkt samen met Egypte om de tijdelijke wapenstilstand in Gaza nog eens te verlengen. De VS stellen alles in het werk om het huidige staakt-het-vuren te "ondersteunen en verlengen", zei woordvoerder John Kirby van het Witte Huis in een persconferentie.
De wapens werden bijna zeven dagen geleden tijdelijk neergelegd. Volgens Kirby is niet te voorspellen hoe het verder gaat met het bestand. "Dat kan ik u niet zeggen, behalve dat ik u zeg dat we hier letterlijk uur na uur aan werken om te kijken of we deze zevende dag kunnen omzetten in een achtste, een negende, een tiende en zo verder. Het enige wat ik u kan zeggen is hoe we er nu voor staan en we zijn blij dat we een zevende dag voor elkaar hebben gekregen."
Kirby herhaalde dat de VS vinden dat alle gijzelaars die Hamas vasthoudt vrijgelaten moeten worden. Hij veroordeelde ook de "terreuraanslag" in Jeruzalem waarbij deze donderdag ten minste drie doden vielen. Ook die is door Hamas opgeëist.
Niet te lichtzinnig denken
De huidige gevechtspauze heeft al veel opgeleverd, zei Kirby. Hij verwees naar de vele tientallen gijzelaars die zijn vrijgelaten en de "honderden vrachtwagens" met humanitaire steun die Gaza zijn binnengekomen. Ook die zijn "belangrijk", aldus de woordvoerder.
"We erkennen allemaal dat er meer gedaan moet worden, dat er méér naar binnen moet worden gelaten. Maar we moeten ook niet te lichtzinnig denken over de ongelofelijke krachtsinspanning die ter plekke geleverd is om deze week meer voedsel, water, medicijnen en brandstof bij de mensen in Gaza te krijgen", aldus Kirby.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Hamas is bereid de macht in de Gazastrook over te dragen aan het Palestijnse comité dat tijdelijk de Gazastrook moet besturen, zegt een functionaris van de Palestijnse groepering. Egypte maakte woensdag bekend dat er overeenstemming is bereikt over de vijftien leden van het technocratische comité.
26 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Een deel van het Europees Parlement wil een stemming over de handelsdeal met de Verenigde Staten uitstellen in het licht van de huidige geopolitieke ontwikkelingen, waaronder die rondom Groenland. Deze maand stond een stemming op de planning over een deel van de handelsafspraak die de EU en de VS afgelopen zomer sloten. Maar de sociaaldemocraten, het liberale Renew en de Groenen willen uitstel.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft in een verklaring op Facebook haar Europese bondgenoten bedankt voor het sturen van militairen naar Groenland. Ze is inmiddels door haar buitenlandminister Lars Løkke Rasmussen bijgepraat over het overleg met de Amerikanen en zegt dat het "geen makkelijk gesprek" was.
1 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - In Oeganda worden donderdag presidentsverkiezingen gehouden, maar in veel gebieden zijn de stembureaus uren na de geplande opening nog steeds gesloten. President Yoweri Museveni spreekt over "technische problemen" met stemcomputers, maar volgens de oppositie veroorzaakt de regering de vertraging expres.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Rusland maakt zich "ernstige zorgen" over de komst van militairen uit NAVO-landen naar Groenland. Dat ze in het noordpoolgebied Rusland en China het hoofd moeten bieden is onzin, stelt de Russische ambassade in Brussel.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De internetblokkade in Iran is donderdag de zevende dag ingegaan, meldt internetwaakhond NetBlocks. De maatregel werd door Teheran ingevoerd wegens de aanhoudende demonstraties tegen het regime. De blokkade behoort volgens NetBlocks tot de langste ooit in Iran.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn luchtruim heropend na een sluiting van bijna vijf uur vanwege mogelijke militaire acties van de Verenigde Staten.
7 uur geleden