Witte Huis: raket Noord-Korea geen bedreiging voor grondgebied VS
WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Witte Huis ziet de vrijdag door Noord-Korea gelanceerde langeafstandsraket die mogelijk de VS had kunnen bereiken, niet als een bedreiging voor het Amerikaanse vasteland. Veiligheidswoordvoerder John Kirby van het Witte Huis noemde de lancering van de intercontinentale ballistische raket wel zorgwekkend.
Het projectiel zou over de Stille Oceaan zelfs New York en Washington kunnen bereiken. De raket kwam in zee terecht in Japans economische zone. Volgens Seoul bereikte de raket - met een verondersteld bereik van 15.000 kilometer - een hoogte van 6100 kilometer en legde deze circa 1000 kilometer af.
Japan, Zuid-Korea en de VS hebben de lancering sterk veroordeeld. "Zelfs als de lancering mislukt of slechts gedeeltelijk succesvol is, leren ze nog steeds. Dat is destabiliserend, niet alleen voor het schiereiland, maar voor de hele regio", aldus veiligheidsadviseur Kirby.
Washington wil dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties de zaak met spoed bespreekt en kondigde aan Noord-Korea’s bondgenoot China te gaan vragen de lancering in het openbaar te veroordelen en Pyongyang te beteugelen. De Chinese president Xi Jinping had maandag op Bali een lang gesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Joe Biden. Die zei ervan overtuigd te zijn dat Beijing niet wil dat Noord-Korea de spanningen in de regio blijft verhogen.
Het communistische regime heeft de laatste twee maanden meer dan vijftig raketten afgevuurd, een recordaantal. Het ging veelal om raketten met een korter bereik dan die van vrijdag.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.
9 minuten geledenREYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft de bouw van 764 nieuwe woningen in drie nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever goedgekeurd, aldus minister van Financiën Bezalel Smotrich. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn die nederzettingen illegaal. De huizen moeten worden gebouwd rond Jeruzalem en enkele tientallen kilometers ten noordwesten van de stad.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een federale rechter in New York heeft op verzoek van het ministerie van Justitie ingestemd met de openbaarmaking van tot dusver vertrouwelijke stukken uit het proces tegen de invloedrijke zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). De magistraat beklemtoonde daarbij dat de veiligheid en anonimiteit van slachtoffers gegarandeerd blijft.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen voor de EU-top van volgende week een besluit nemen om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Nu moeten alle 27 lidstaten hier elke zes maanden opnieuw mee instemmen. De Europese Commissie wil daar een einde aan maken via een noodbevoegdheid, die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU.
2 uur geleden