Witte Huis ontkent betrokkenheid bij zaak tegen Assange
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis was op geen enkele manier betrokken bij de zaak tegen WikiLeaks-oprichter Julian Assange, zegt een woordvoerder. De Australiër is woensdag op vrije voeten gekomen na een deal met de Verenigde Staten.
"Dit was een kwestie voor het ministerie van Justitie en zij zijn de enigen die erover kunnen spreken", zegt de woordvoerder over de zaak-Assange. Justitie in de VS beschuldigde hem van het stelen en publiceren van geheime documenten over de Amerikaanse militaire operaties in Irak en Afghanistan. Daarbij zou hij de levens van Amerikaanse burgers in gevaar hebben gebracht.
De reacties op de vrijlating zijn in de Verenigde Staten gemengd. Onder anderen voormalig vicepresident Mike Pence vindt dat Assange vervolgd had moeten worden. Justitie heeft jarenlang geprobeerd Assange terecht te laten staan. Dat lukte niet omdat hij zich eerst zeven jaar schuilhield in de ambassade van Ecuador in Londen, totdat zijn asielstatus werd ingetrokken, en vervolgens jarenlang in een Londense gevangenis zijn uitlevering aan de VS probeerde te verhinderen.
Assange erkende woensdag voor een Amerikaanse rechtbank op het eilandje Saipan in de Grote Oceaan schuld aan een van de achttien aanklachten tegen hem. In ruil daarvoor werd hij veroordeeld tot 62 maanden celstraf, een straf die hij niet meer hoeft uit te zitten vanwege zijn even lang durende gevangenschap in Londen. Hij is na de zitting direct doorgereisd naar zijn thuisland Australië.
Meer uit Buitenland
LOS ANGELES (ANP) - Rob Reiner en zijn vrouw Michele Singer zijn overleden aan de gevolgen van "meerdere steekwonden". Dat melden Amerikaanse media, waaronder CNN, op basis van documenten die de lijkschouwer van Los Angeles heeft vrijgegeven.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een pakket wapenleveranties aan Taiwan ter waarde van maximaal 11,15 miljard dollar (zo'n 9,5 miljard euro) goedgekeurd. De stap leidt mogelijk tot een boze reactie uit China. Beijing beschouwt het autonoom bestuurde Taiwan als een afvallige provincie.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft 600 miljoen pond (ongeveer 680 miljoen euro) toegezegd aan de luchtverdediging van Oekraïne, om het land de winter door te helpen. Het gaat onder andere om geavanceerde systemen die Shahed-drones van Rusland kunnen neerhalen.
13 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft gezegd dat zijn land zich terugtrekt uit het project om tot een vrijhandelsakkoord met de Europese Unie te komen als het deze maand niet gereedkomt. De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zou eind deze week naar Brazilië gaan om het akkoord te tekenen. Frankrijk en Italië hebben verklaard niet achter het vrijhandelsakkoord te staan en hebben aangedrongen op uitstel.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag in persoon bij de EU-top in Brussel. Op die top wordt gesproken over het gebruik van Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne.
14 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.
18 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.
18 uur geleden