Witte Huis ontkent betrokkenheid bij zaak tegen Assange
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis was op geen enkele manier betrokken bij de zaak tegen WikiLeaks-oprichter Julian Assange, zegt een woordvoerder. De Australiër is woensdag op vrije voeten gekomen na een deal met de Verenigde Staten.
"Dit was een kwestie voor het ministerie van Justitie en zij zijn de enigen die erover kunnen spreken", zegt de woordvoerder over de zaak-Assange. Justitie in de VS beschuldigde hem van het stelen en publiceren van geheime documenten over de Amerikaanse militaire operaties in Irak en Afghanistan. Daarbij zou hij de levens van Amerikaanse burgers in gevaar hebben gebracht.
De reacties op de vrijlating zijn in de Verenigde Staten gemengd. Onder anderen voormalig vicepresident Mike Pence vindt dat Assange vervolgd had moeten worden. Justitie heeft jarenlang geprobeerd Assange terecht te laten staan. Dat lukte niet omdat hij zich eerst zeven jaar schuilhield in de ambassade van Ecuador in Londen, totdat zijn asielstatus werd ingetrokken, en vervolgens jarenlang in een Londense gevangenis zijn uitlevering aan de VS probeerde te verhinderen.
Assange erkende woensdag voor een Amerikaanse rechtbank op het eilandje Saipan in de Grote Oceaan schuld aan een van de achttien aanklachten tegen hem. In ruil daarvoor werd hij veroordeeld tot 62 maanden celstraf, een straf die hij niet meer hoeft uit te zitten vanwege zijn even lang durende gevangenschap in Londen. Hij is na de zitting direct doorgereisd naar zijn thuisland Australië.
Meer uit Buitenland
SANTA MARTA (ANP) - In de Colombiaanse kustplaats Santa Marta is vrijdag de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen begonnen, die Colombia samen met Nederland organiseert. Voor de zesdaagse conferentie hebben zich 56 landen aangemeld, zei de Colombiaanse milieuminister Irene Vélez Torres bij aanvang. Samen zijn die landen goed voor zo'n 20 procent van de wereldwijde productie van fossiele brandstoffen en 30 procent van de mondiale vraag.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Ten minste twaalf mensen zijn vrijdag omgekomen bij Israëlische aanvallen in Gaza, zeggen de autoriteiten in het gebied. Onder hen zouden ook zes politieagenten zijn geweest.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie wil de doodstraf op federaal niveau uitbreiden en het ook mogelijk maken om die uit te voeren met een vuurpeloton, door elektrocutie of verstikking met een gas. President Donald Trump beloofde daar eerder werk van te gaan maken tijdens zijn tweede termijn.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP) - Amerikaanse en Iraanse delegaties treffen elkaar "mogelijk" zondag in Islamabad, aldus een Pakistaanse vertegenwoordiger tegen de Amerikaanse zender ABC News. De Iraniërs en de Amerikanen zouden zaterdag eerst afzonderlijk met Pakistaanse onderhandelaars praten, en als dat goed gaat houden ze de dag erna directe gesprekken, aldus de zender.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump stuurt zijn gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner zaterdag naar Pakistan voor overleg met Iran. Dat heeft het Witte Huis gemeld. Iran zou hier volgens het Witte Huis om hebben gevraagd. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi is vrijdagavond op bezoek in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad.
5 uur geledenATLANTA/WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump stuurt zijn gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan voor overleg met de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. Dat meldt nieuwszender CNN. Vicepresident JD Vance zou volgens Amerikaanse media niet meegaan. Hij was eerder wel in Pakistan bij overleg met de Iraniërs. Pakistan bemiddelt in het conflict.
5 uur geledenBINT JBEIL (ANP) - Het Israëlische leger (IDF) heeft zes "terroristen" van Hezbollah gedood, meldt het op X. Het leger zegt door te gaan met operaties in het zuiden van Libanon, ondanks een bestand tussen Israël en Libanon dat donderdag werd verlengd met drie weken.
5 uur geleden