Witte Huis noemt ombrengen nieuwe leider IS een 'mijlpaal'
WASHINGTON (ANP) - Het ombrengen van de nieuwe leider van terreurorganisatie Islamitische Staat (IS) in het noorden van Syrië is een "mijlpaal", meldt het Witte Huis donderdag. Terroristenleider Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurayshi blies zichzelf op tijdens een Amerikaanse operatie. Dat gebeurde nadat hij zijn familieleden als een "beschermend schild" had gebruikt.
De Amerikaanse president Joe Biden zei eerder op de dag al dat met het ombrengen van Al-Hashimi al-Qurayshi een "grote terroristische dreiging is verwijderd". Het Witte Huis stelt dat de omgebrachte leider, die Abu Bakr al-Baghdadi na zijn dood in 2019 opvolgde, een "significante rol" had in de organisatie. De VS verwachten dat IS hem gaat vervangen en houden contact met coalitiepartners om de dreiging van de terreurorganisatie nauwlettend in de gaten te houden.
De operatie, waar geen Amerikanen bij sneuvelden, begon woensdag op het moment dat Biden zijn telefoontje met de Franse president Emmanuel Macron over een ander onderwerp afrondde. Naar verluidt kwamen meerdere familieleden om het leven toen Al-Hashimi al-Qurayshi zichzelf opblies.
Er werd bewust gekozen voor een aanval met speciale eenheden van het Amerikaanse leger in plaats van een luchtaanval. "We hebben deze keuze gemaakt om het aantal burgerslachtoffers tot een minimum te beperken", aldus Biden. Het Amerikaanse leger ligt onder vuur vanwege luchtaanvallen die in het verleden aan tientallen burgers in onder meer Syrië het leven kostten. Defensieminister Lloyd Austin vroeg de top van zijn ministerie vorige week in een brief om "meer inspanningen om burgerdoden te voorkomen".
Amerikaanse media hebben op basis van getuigen en berichten op sociale media gereconstrueerd wat is voorgevallen in het noordwesten van Syrië. Amerikaanse speciale eenheden arriveerden met helikopters en omsingelden een huis in de buurt van de grens met Turkije. Bewoners zouden via luidsprekers zijn opgeroepen zich over te geven, schrijft The New York Times.
Uiteindelijk ontstonden zware gevechten. Het huis liep daarbij zware schade op. Een van de helikopters zou tijdens de operatie technische problemen hebben gekregen. Het toestel moest aan de grond worden gezet en zou later zijn verwoest door een Amerikaanse luchtaanval. De speciale eenheden vertrokken uiteindelijk in de overgebleven helikopters. Het Witte Huis deelde op Twitter een foto van Biden die de operatie live volgt vanuit de VS.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Jeff Landry, de door president Donald Trump aangestelde Groenland-gezant, is van plan om dat arctische eiland in maart te bezoeken. Hij zei tegen Fox News dat hij denkt dat er een deal kan worden gesloten over het betwiste gebied.
27 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De militaire verkenners die in Groenland aan de slag gaan, onderzoeken onder meer of er fregatten en gevechtsvliegtuigen naartoe kunnen worden gestuurd, zegt Duitsland. Dat land maakt, samen met Nederland en een aantal andere Europese bondgenoten, deel uit van de verkenningsmissie onder Deense leiding.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Een delegatie van Amerikaanse parlementariërs is afgereisd naar Kopenhagen om te praten over de spanningen rond Groenland. Bij aankomst bij het overleg spraken enkelen van hen al hun solidariteit met Denemarken uit.
1 uur geledenCARACAS (ANP) - CIA-directeur John Ratcliffe is afgereisd naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas voor een ontmoeting met interim-leider Delcy Rodríguez, meldt The New York Times. Volgens de krant is dat een teken dat de Amerikaanse regering verder wil met haar als machthebber na het gevangennemen van president Nicolás Maduro, en dus niet met de oppositie.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft vrijdag gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en de Iraanse president Masoud Pezeshkian, meldt Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. Hij bood hierbij aan te bemiddelen in de regio. "Poetin zal zijn inspanningen voortzetten om de situatie in de regio te de-escaleren", aldus Peskov.
2 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Naast de drie Nederlanders die zijn vrijgelaten uit Venezolaanse gevangenissen, heeft dat land ook andere buitenlanders laten gaan. Het gaat volgens de Tsjechische minister Petr Macinka om mensen uit Tsjechië, Ierland, Roemenië, Duitsland, Albanië en Oekraïne.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft vrijdag bevestigd dat Groenland valt onder de beschermingsgarantie van het Europees Verdrag. Dagenlang weigerde de Commissie antwoord te geven op de vraag of artikel 42.7, dat die garantie aan EU-lidstaten biedt, ook op Groenland van toepassing is, omdat het een overzees gebiedsdeel is.
3 uur geleden