Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Witte Huis noemt ombrengen nieuwe leider IS een 'mijlpaal'

Witte Huis noemt ombrengen nieuwe leider IS een 'mijlpaal'

WASHINGTON (ANP) - Het ombrengen van de nieuwe leider van terreurorganisatie Islamitische Staat (IS) in het noorden van Syrië is een "mijlpaal", meldt het Witte Huis donderdag. Terroristenleider Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurayshi blies zichzelf op tijdens een Amerikaanse operatie. Dat gebeurde nadat hij zijn familieleden als een "beschermend schild" had gebruikt.

De Amerikaanse president Joe Biden zei eerder op de dag al dat met het ombrengen van Al-Hashimi al-Qurayshi een "grote terroristische dreiging is verwijderd". Het Witte Huis stelt dat de omgebrachte leider, die Abu Bakr al-Baghdadi na zijn dood in 2019 opvolgde, een "significante rol" had in de organisatie. De VS verwachten dat IS hem gaat vervangen en houden contact met coalitiepartners om de dreiging van de terreurorganisatie nauwlettend in de gaten te houden.

De operatie, waar geen Amerikanen bij sneuvelden, begon woensdag op het moment dat Biden zijn telefoontje met de Franse president Emmanuel Macron over een ander onderwerp afrondde. Naar verluidt kwamen meerdere familieleden om het leven toen Al-Hashimi al-Qurayshi zichzelf opblies.

Er werd bewust gekozen voor een aanval met speciale eenheden van het Amerikaanse leger in plaats van een luchtaanval. "We hebben deze keuze gemaakt om het aantal burgerslachtoffers tot een minimum te beperken", aldus Biden. Het Amerikaanse leger ligt onder vuur vanwege luchtaanvallen die in het verleden aan tientallen burgers in onder meer Syrië het leven kostten. Defensieminister Lloyd Austin vroeg de top van zijn ministerie vorige week in een brief om "meer inspanningen om burgerdoden te voorkomen".

Amerikaanse media hebben op basis van getuigen en berichten op sociale media gereconstrueerd wat is voorgevallen in het noordwesten van Syrië. Amerikaanse speciale eenheden arriveerden met helikopters en omsingelden een huis in de buurt van de grens met Turkije. Bewoners zouden via luidsprekers zijn opgeroepen zich over te geven, schrijft The New York Times.

Uiteindelijk ontstonden zware gevechten. Het huis liep daarbij zware schade op. Een van de helikopters zou tijdens de operatie technische problemen hebben gekregen. Het toestel moest aan de grond worden gezet en zou later zijn verwoest door een Amerikaanse luchtaanval. De speciale eenheden vertrokken uiteindelijk in de overgebleven helikopters. Het Witte Huis deelde op Twitter een foto van Biden die de operatie live volgt vanuit de VS.

Meer uit Buitenland

Britse parlementsvoorzitter tipte politie vluchtgevaar Mandelson

LONDEN (ANP) - Lindsay Hoyle, de voorzitter van het Britse Lagerhuis, zegt dat hij naar de politie is gestapt met informatie over oud-minister Peter Mandelson voordat die gearresteerd werd om zijn banden met Jeffrey Epstein. Hij deelde niet om wat voor informatie het ging, maar volgens de BBC en Sky News heeft hij de politie gewaarschuwd dat Mandelson van plan zou zijn om naar de Britse Maagdeneilanden te vluchten.

11 minuten geleden
Brussel verdeeld over fonds voor toegankelijkheid abortus

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie neemt donderdag een besluit over het toegankelijk maken van abortus voor alle Europese vrouwen. De Commissie is verdeeld en daarmee is de uitkomst van de stemming onzeker.

38 minuten geleden
Iran arresteert bekende journaliste Elaheh Mohammadi

TRONDHEIM/TEHERAN (ANP/DPA) - De Iraanse autoriteiten hebben de bekende journaliste Elaheh Mohammadi gearresteerd. Dat meldt de in Noorwegen gevestigde mensenrechtenorganisatie Hengaw op basis van bronnen in Teheran. Justitie in Iran heeft de arrestatie nog niet bevestigd en de reden is onduidelijk.

1 uur geleden
Ex-topman geheime dienst Sri Lanka opgepakt om bomaanslagen 2019

COLOMBO (ANP/AFP) - Een voormalige topman van de geheime dienst van Sri Lanka, generaal Suresh Sallay, is gearresteerd omdat hij wordt verdacht van samenzwering en van medeplichtigheid aan een reeks bomaanslagen in 2019.

2 uur geleden
EU zoekt driftig naar opties blokkade Hongarije te omzeilen

BRUSSEL (ANP) - Op alle mogelijke niveaus wordt met Hongarije gesproken in een poging de blokkades op te heffen die het land heeft opgeworpen tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland.

2 uur geleden
Slachtoffers brand Crans-Montana krijgen elk bijna 55.000 euro

ZÜRICH (ANP/RTR) - Zwitserland gaat een eenmalige betaling van 50.000 Zwitserse frank (bijna 55.000 euro) doen aan zwaargewonde overlevenden en nabestaanden van de nieuwjaarsbrand in een bar in het skigebied Crans-Montana. Bij de brand kwamen 41 mensen om het leven. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie velen ernstig.

2 uur geleden
Zelensky verwacht direct overleg met Rusland en VS begin maart

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky denkt dat er in de eerste dagen van maart weer direct overleg is tussen zijn land, Rusland en de VS. De drie hebben al onderhandelingsrondes gehad in Abu Dhabi en Genève. Het is niet bekend waar de volgende ronde zou zijn.

2 uur geleden