Witte Huis neemt controle over perstoegang tot Trump
WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - Het Witte Huis selecteert voortaan zelf welke nieuwsorganisaties worden gekozen voor de perspools die de Amerikaanse president Donald Trump verslaan. Sinds 1914 was die selectie in handen van een onafhankelijke vereniging, de White House Correspondents' Association (WHCA).
Witte Huis-woordvoerster Karoline Leavitt zei dat de WHCA al tientallen jaren "dicteert welke journalisten vragen mogen stellen aan de president van de Verenigde Staten in deze intieme ruimtes. Dat is niet meer zo. Het persteam van het Witte Huis onder deze regering bepaalt wie toegang krijgt tot ruimtes zoals Air Force One en de Oval Office."
De WHCA zei in een verklaring dat "deze stap de onafhankelijkheid van een vrije pers" in het land aantast. "In een vrij land mogen leiders niet hun eigen perskorps kiezen." The New York Times noemde het besluit "een poging de toegang van het publiek tot onafhankelijke, betrouwbare informatie over de machtigste persoon in Amerika te ondermijnen", schreef de krant op X.
De stap komt te midden van een geschil tussen het Witte Huis en het Amerikaanse persbureau Associated Press (AP). Het Witte Huis weigerde AP eerder deze maand toegang tot de Oval Office en Air Force One, omdat het persbureau weigert mee te gaan in de naamsverandering van de Golf van Mexico in de Golf van Amerika.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar wijst EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten op de Westoever resoluut af. De sancties werden maandag goedgekeurd door de ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten.
33 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De man die vorige maand langs de beveiliging van het Amerikaanse Correspondents' Dinner rende en schoten loste, heeft voor de rechter ontkend schuldig te zijn aan alle aanklachten. De 31-jarige Cole Allen is onder meer aangeklaagd voor een moordpoging op president Donald Trump.
34 minuten geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby hoort zijn vonnis op 15 juni. De rechtbank van Oslo heeft dit tegenover het Noorse TV 2 bevestigd. Tegen de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft het Noorse OM zeven jaar en zeven maanden gevangenisstraf geëist.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle 27 EU-landen zijn het maandag eens geworden over sancties tegen gewelddadige Israëlische kolonisten. Dat meldt EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X. De sancties lagen al langer op tafel, maar werden geblokkeerd door Hongarije. Onder de nieuwe premier Péter Magyar is dat veto opgeheven.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties heeft alarm geslagen over het hoge aantal burgerdoden dat in Soedan valt door droneaanvallen. Het gaat dit jaar al om zeker 880 personen, zegt Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Volker Türk.
1 uur geledenQUEZON CITY (ANP/AFP/RTR) - Een meerderheid van het Filipijnse parlement heeft ingestemd met een afzettingsprocedure tegen vicepresident Sara Duterte. Ze wordt beschuldigd van fraude, corruptie en doodsbedreigingen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben maandag sancties ingesteld tegen nog eens zestien mensen en zeven instellingen die verantwoordelijk zijn voor de ontvoering van Oekraïense kinderen. Sinds het begin van de oorlog heeft Rusland naar schatting bijna 20.500 Oekraïense kinderen gedeporteerd en gedwongen naar Rusland overgeplaatst, melden de ministers in een verklaring.
2 uur geleden