Witte Huis is het 'oneens' met klimaatopmerking Wereldbank-baas
WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering van de Amerikaans president Joe Biden is het oneens met klimaatuitingen van hoogste baas van de Wereldbank, David Malpass. Hij ontweek eerder deze week openlijk de vraag of klimaatverandering het gevolg was van het gebruik van fossiele brandstoffen, waarop een storm van verontwaardiging ontstond.
"We zijn het oneens met de opmerkingen van president Malpass", zei een persvoorlichter van het Witte Huis. "We rekenen erop dat de Wereldbank wereldwijd vooroploopt als het om klimaatambities gaat." De zegsvrouw ging niet in op de vraag of Biden vertrouwen heeft in Malpass als hoogste leidinggevende van de bank.
Dinsdag antwoordde Malpass op de vraag of hij vond dat fossiele brandstoffen de oorzaak van opwarming van de aarde zijn: "Ik weet het niet, ik ben geen wetenschapper."
Interview
Na alle ontstane tumult drukte Malpass het personeel van de Wereldbank op het hart dat hij wel degelijk gelooft dat klimaatverandering door mensen wordt veroorzaakt. Ook in een interview met nieuwszender CNN probeerde hij zijn eerdere optreden recht te zetten.
"Het is duidelijk dat broeikasgassen afkomstig zijn van door de mens gecreëerde bronnen, waaronder fossiele brandstoffen, methaan, de landbouw en de industrie, dus we werken hard om dat te veranderen", zei hij tegen CNN. Malpass voegde daar vrijdag aan toe dat hij niet van plan is om zijn functie neer te leggen en dat geen enkele aandeelhouder van de Wereldbank daarom heeft gevraagd.
De Republikeinse Malpass trad aan toen Donald Trump president was van de Verenigde Staten. Volgens ongeschreven regels wijzen de VS, als grootste aandeelhouder van de Wereldbank, doorgaans de hoogste baas van 's werelds grootste financier voor ontwikkelingssamenwerking aan.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.
10 minuten geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.
3 uur geledenMIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische overheid is niet welkom op de aanstaande grote wapenbeurs bij Parijs. Dat geldt ook voor sommige Israëlische defensiebedrijven, zegt het Israëlische ministerie van Defensie. Zij mogen alleen luchtverdedigingssystemen aan de man brengen op de zogeheten Eurosatory.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX reserveert tot 5 procent van de aandelen voor bepaalde werknemers en familie en vrienden van leidinggevenden bij de komende beursgang. Dat staat in een aangepaste aanvraag van het bedrijf van Elon Musk. De verwachting is dat het bedrijf op 12 juni naar de beurs gaat.
5 uur geleden