Witte Huis in de tegenaanval na rel over gesneuvelde militairen
WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis probeert te voorkomen dat een rel over vermeende uitspraken van president Donald Trump over gesneuvelde militairen de verkiezingscampagne gaat domineren. Trump heeft gedode soldaten volgens een artikel omschreven als "sukkels" en "losers". Zelf spreekt hij dat tegen.
Trump zou de gewraakte uitspraken in 2018 hebben gedaan tijdens een reis naar Frankrijk. Hij had daar naar een begraafplaats moeten gaan waar Amerikanen liggen begraven die zijn gesneuveld tijdens de Eerste Wereldoorlog. Dat bezoek ging uiteindelijk niet door, volgens bronnen van het tijdschrift The Atlantic omdat de president vreesde dat de regen zijn haar zou ruïneren en omdat hij het bezoek niet belangrijk vond. Hij zou zich ook laatdunkend over de gevallenen hebben uitgelaten.
Tegenstanders van de president grijpen het artikel aan om hem af te schilderen als iemand die niet is begaan met militairen. Het anti-Trump-kamp wijst volgens The New York Times in televisie-optredens, verklaringen en advertenties op de vermeende uitspraken. De Democratische presidentskandidaat Joe Biden noemde die walgelijk en on-Amerikaans. Biden zei dat zijn overleden zoon, die voor de strijdkrachten in Irak zat, geen sukkel was.
Extra gevoelig
De kwestie ligt extra gevoelig omdat Trump zich opwerpt als een president die vierkant achter het leger staat. Het Witte Huis doet dan ook verwoede pogingen om de geest weer in de fles te krijgen. Een hoge functionaris zei tegen The Washington Post dat snel wordt opgetreden om te voorkomen dat de rel "een grote kwestie wordt" in de aanloop naar de verkiezingen in november. Meerdere topfunctionarissen verklaarden dat ze zich niet herkennen in het kritische artikel.
Naaste medewerkers van Trump zeggen dat de president heeft laten zien dat het welzijn van militairen wel degelijk belangrijk voor hem is. De woordvoerster van het Witte Huis noemde het artikel van The Atlantic bovendien "propaganda" waarin "vier laffe anonieme bronnen die waarschijnlijk niet eens bestaan" worden opgevoerd. Ook Trump houdt vol dat het bericht niet klopt. "Het is een hoax", reageerde hij. "Net als Rusland, Rusland, Rusland."
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
29 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.
1 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Het dodental blijft oplopen na het noodweer in delen van Zuid- en Zuidoost-Azië. Er zijn sinds eind vorige maand meer dan 1500 doden gevallen en het dodental loopt waarschijnlijk nog op.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Volgens het Kremlin heeft de Russische president Vladimir Poetin ingestemd met sommige van de Amerikaanse voorstellen voor vrede in Oekraïne. Maar een aantal andere voorstellen zou hij hebben verworpen. Volgens Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov is dit normaal in een onderhandelingsproces en zijn de Russen bereid om zo vaak af te spreken met de Amerikanen als nodig is voor een akkoord.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De bondgenoten van Oekraïne zullen volgend jaar nog meer Amerikaanse wapens voor het land moeten kopen dan in 2025, waarschuwt NAVO-topman Mark Rutte. De ongeveer 1 miljard dollar per maand die ze daarvoor nu met pijn en moeite bijeenbrengen, schiet volgens hem in 2026 tekort.
3 uur geleden