Witte Huis geeft uitstel voor publicatie documenten moord Kennedy
WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft besloten geheime documenten over de moord op John F. Kennedy in 1963 niet al eind dit jaar vrij te geven, maar pas in december 2022. Volgens het Witte Huis is meer tijd nodig om te bepalen of de documenten openbaar mogen worden.
Bidens voorganger Donald Trump gaf in 2018 2800 geheime documenten over de moord vrij. Op aandringen van de veiligheidsdiensten bleef echter een deel geheim, naar verluidt tegen Trumps zin. Deze stukken moesten opnieuw beoordeeld worden, waarna ze eventueel op 15 december van dit jaar alsnog zouden worden gepubliceerd. Door de coronapandemie heeft dit proces echter vertraging opgelopen. Biden heeft het staatsarchief en de veiligheidsdiensten daarom nu tot 15 december 2022 gegeven om het werk af te maken. Stukken die al wel beoordeeld zijn, worden als gepland op 15 december van dit jaar vrijgegeven.
De Amerikaanse wet bepaalt dat alle stukken over de moord op Kennedy openbaar moeten worden. Veiligheidsdiensten moeten daarom de informatie die ze geheim willen houden tot het absolute minimum beperken, zo staat in een memorandum dat het Witte Huis vrijdag publiceerde. Alleen als de nationale veiligheid, de internationale betrekkingen of lopende inlichtingen- of politieonderzoeken in het geding zijn, mag informatie geheim worden gehouden, aldus het Witte Huis.
De moord op de 46-jarige president is volgens het Witte Huis een 'diepe nationale tragedie' die de gemoederen nog altijd bezighoudt. Sinds de jaren negentig zijn meer dan 250.000 documenten over de moord vrijgegeven, zo'n 90 procent van het totaal. Het Witte Huis wil dat het nationale archief nog dit jaar komt met een plan om al dit materiaal ook online toegankelijk te maken.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties roept de Verenigde Staten en Iran op een diplomatieke oplossing te zoeken. De landen hebben elkaar bedreigd met militair geweld. Volgens António Guterres moeten de landen met hulp van bemiddelaars in gesprek.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is de Russische president Vladimir Poetin bereid een week de aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv en andere Oekraïense steden te staken tijdens de bittere kou in het land. Trump zei dat hij aan Poetin had gevraagd een week niet te schieten en die zou daarmee hebben ingestemd.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Europa doet niets om te voorkomen dat er oorlog uitbreekt in Iran en maakt het alleen maar erger, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Dat de Iraanse Revolutionaire Garde op de terreurlijst is gezet, is volgens de minister "een grote strategische fout".
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Volgens de Spaanse regering verspreiden oppositiepartijen "absurde" informatie over de treinramp van 18 januari, waarbij 45 mensen omkwamen. De minister van Transport zegt dat rechtse partijen "angst zaaien" en "onrust aanwakkeren" na de botsing tussen twee hogesnelheidstreinen in de regio Andalusië.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De lichamen van vijftien dode Palestijnen zijn vrijgegeven door Israël en overgebracht naar Gaza. Het Rode Kruis heeft geholpen de doden over te brengen, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). "Hiermee is een eind gekomen aan een maanden durende operatie die gezinnen heeft herenigd en de implementatie van de overeenkomst van het staakt-het-vuren heeft ondersteund", aldus de organisatie.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) komt op de Europese terroristenlijst, zo hebben de EU-ministers van Buitenlandse Zaken donderdag besloten. Het heeft lang geduurd voordat de EU hiertoe is gekomen, maar nadat een aantal grote landen waaronder Frankrijk overstag ging, stemden donderdag ook kleinere landen ermee in. Voor een dergelijk besluit is unanimiteit vereist.
4 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Meer samenwerking met lokale autoriteiten kan leiden tot minder ICE-agenten op straat. Dat heeft Tom Homan, die zich bezighoudt met grenskwesties en nu in Minnesota toeziet op het werk van die federale immigratiedienst en de grenspolitie, donderdag gezegd. Homan pleit voor meer contact met lokale gevangenissen, voordat zij "veiligheidsdreigingen" vrijlaten. "Het zal minder agenten vergen op die manier", aldus Homan.
4 uur geleden