Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Witte Huis erkent fouten bij terugtrekking uit Afghanistan

Witte Huis erkent fouten bij terugtrekking uit Afghanistan

WASHINGTON (ANP) - De regering-Biden erkent dat de Amerikaanse inlichtingendiensten veel steken hebben laten vallen rond de terugtrekking uit Afghanistan in de zomer van 2021. Zo was de snelle machtsovername van de Taliban niet voorspeld, schrijft het Witte Huis in samenvatting van een rapport dat naar het parlement is gestuurd.

De schuld wordt vooral gelegd bij oud-president Donald Trump, die de terugtrekking in 2020 met de Taliban overeenkwam, maar daar geen uitgewerkt plan voor zou hebben laten maken. Zijn opvolger Biden, die voor hij begin 2021 president werd zich sterk voor terugtrekking had uitgesproken, zegt er lessen uit te hebben getrokken.

Het Amerikaanse leger en zijn bondgenoten vertrokken in augustus 2021 na twintig jaar militaire aanwezigheid op een chaotische manier uit de hoofdstad Kabul, waarop de Taliban het vacuüm razendsnel vulden. De aftocht werd door critici als een nederlaag beschreven.

Zelfmoordaanslag

"Het is duidelijk dat we het niet goed hebben gedaan" op het gebied van inlichtingen, zei de veiligheidswoordvoerder van het Witte Huis. De inlichtingendiensten hadden de kracht van de Taliban en de zwakte van en corruptie binnen het Afghaanse leger verkeerd ingeschat. Maar het vertrek blijft een goed besluit, aldus de zegsman, anders hadden er weer veel meer militairen moeten worden gestuurd.

Door een zelfmoordaanslag op 26 augustus 2021 op de luchthaven van Kabul, waar de Amerikanen bezig waren met een enorme militaire luchtbrug om in enkele dagen tijd meer dan 120.000 mensen het land uit te krijgen, kwamen dertien Amerikaanse militairen en 170 Afghanen om.

Meer uit Buitenland

Politie doorzoekt hoofdbureau regeringspartij Spanje

MADRID (ANP) - De Spaanse politie doet naar het zich laat aanzien huiszoeking in het nationale hoofdkwartier van de Spaanse Socialistische Arbeiderspartij (PSOE), de partij van premier Pedro Sánchez. De Guardia Civil heeft alleen bekendgemaakt het pand te zijn binnengegaan in een onderzoek naar illegale financiering van de partij.

20 minuten geleden
Ontbossing in Amazonegebied Brazilië op laagste niveau sinds 2019

BRASILIA (ANP/AFP) - De ontbossing in het Braziliaanse Amazonegebied is vorig jaar gedaald tot het laagste niveau sinds 2019, volgens een rapport van monitor MapBiomas dat woensdag is gepubliceerd. Het grootste land van Zuid-Amerika verloor vorig jaar 985.000 hectare aan inheemse vegetatie, een daling van 20,6 procent ten opzichte van 2024, aldus MapBiomas.

4 uur geleden
Trump voegt oud-justitieminister Bondi toe aan AI-adviescommissie

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft voormalig procureur-generaal Pam Bondi benoemd tot lid van een adviescommissie van het Witte Huis die zich richt op kunstmatige intelligentie. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite Axios.

6 uur geleden
Door Trump gesteunde Paxton verslaat senator in primary Texas

AUSTIN (ANP) - De procureur-generaal van Texas, Ken Paxton, heeft dinsdag de zittende Amerikaanse senator John Cornyn verslagen in de Republikeinse voorverkiezing ('primary') in die staat. Paxton werd gesteund door president Donald Trump. De uitslag werd kort na sluiting van de stembussen in de meest westelijke districten van Texas bekendgemaakt.

6 uur geleden
Noord-Korea test nieuw multifunctioneel raketlanceersysteem

PYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft onder toezicht van leider Kim Jong-un een combinatie van tactische ballistische raketten, artillerieraketten en precisiekruisraketten getest die ontworpen zijn voor "moderne oorlogsvoering" en "verbeterde gevechtstoepassing". Dat meldt staatspersbureau KCNA.

9 uur geleden
Libanon stelt dodental door Israëlische aanvallen bij naar 31

BEIROET (ANP) - Libanon meldt dat Israëlische luchtaanvallen dinsdag in het zuiden van het land aan 31 mensen het leven hebben gekost. Israël gaf dinsdag aan de aanvallen te intensiveren, ondanks een wapenstilstand. Het land zegt dat de aanvallen gericht zijn tegen de Libanese beweging Hezbollah.

9 uur geleden
Gazaanse autoriteiten: zeven doden door Israëlische aanvallen

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Door Israëlische aanvallen in de Gazastrook zijn zeker zeven doden gevallen, melden lokale autoriteiten. Vijf van hen stierven bij een aanval in het oosten van het gebied.

12 uur geleden