Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Witte Huis erkent fouten bij terugtrekking uit Afghanistan

Witte Huis erkent fouten bij terugtrekking uit Afghanistan

WASHINGTON (ANP) - De regering-Biden erkent dat de Amerikaanse inlichtingendiensten veel steken hebben laten vallen rond de terugtrekking uit Afghanistan in de zomer van 2021. Zo was de snelle machtsovername van de Taliban niet voorspeld, schrijft het Witte Huis in samenvatting van een rapport dat naar het parlement is gestuurd.

De schuld wordt vooral gelegd bij oud-president Donald Trump, die de terugtrekking in 2020 met de Taliban overeenkwam, maar daar geen uitgewerkt plan voor zou hebben laten maken. Zijn opvolger Biden, die voor hij begin 2021 president werd zich sterk voor terugtrekking had uitgesproken, zegt er lessen uit te hebben getrokken.

Het Amerikaanse leger en zijn bondgenoten vertrokken in augustus 2021 na twintig jaar militaire aanwezigheid op een chaotische manier uit de hoofdstad Kabul, waarop de Taliban het vacuüm razendsnel vulden. De aftocht werd door critici als een nederlaag beschreven.

Zelfmoordaanslag

"Het is duidelijk dat we het niet goed hebben gedaan" op het gebied van inlichtingen, zei de veiligheidswoordvoerder van het Witte Huis. De inlichtingendiensten hadden de kracht van de Taliban en de zwakte van en corruptie binnen het Afghaanse leger verkeerd ingeschat. Maar het vertrek blijft een goed besluit, aldus de zegsman, anders hadden er weer veel meer militairen moeten worden gestuurd.

Door een zelfmoordaanslag op 26 augustus 2021 op de luchthaven van Kabul, waar de Amerikanen bezig waren met een enorme militaire luchtbrug om in enkele dagen tijd meer dan 120.000 mensen het land uit te krijgen, kwamen dertien Amerikaanse militairen en 170 Afghanen om.

Meer uit Buitenland

Frankrijk ziet geen bewijs van mijnen in Straat van Hormuz

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse autoriteiten hebben nog niet vastgesteld dat er mijnen zijn gelegd in de Straat van Hormuz. Dat zei minister van Defensie Catherine Vautrin tegen radiozender France Info. "Op dit moment heb ik geen zekerheid over dit onderwerp, maar we bereiden ons in ieder geval voor op de mogelijke noodzaak om mijnen te ruimen."

10 minuten geleden
Xi en Poetin halen banden verder aan: meer samenwerking

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese president Xi Jinping en de Russische president Vladimir Poetin hebben in Beijing de banden tussen hun landen verder aangehaald met nieuwe samenwerkingsdocumenten. Ze zeiden daarnaast dat de relatie tussen hun landen van zeer hoog niveau was.

16 minuten geleden
Inwoners Vilnius opgeroepen te schuilen vanwege dronemelding

VILNIUS (ANP) - Inwoners van de Litouwse hoofdstad Vilnius werden woensdag korte tijd opgeroepen te schuilen vanwege een dronemelding. Onder meer de Litouwse president en premier gaven gehoor aan die oproep, nadat ook in het parlement het luchtalarm was afgegaan, melden staatsmedia. Ook het vliegveld nabij de stad sloot enige tijd.

57 minuten geleden
NYT: VS en Israël wilden Iraanse hardliner als leider installeren

TEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten en Israël wilden bij aanvang van de oorlog in Iran de voormalige president Mahmoud Ahmadinejad aan de macht helpen. Dat schrijft de Amerikaanse krant The New York Times, die zich baseert op informatie van anonieme bronnen. Het plan zou al meteen zijn misgelopen toen Ahmadinejad daarbij gewond raakte.

1 uur geleden
Laatste lichamen van omgekomen duikers Malediven geborgen

MALÉ (ANP/AFP/RTR) - Op de Malediven zijn de twee laatste lichamen van de vijf omgekomen Italiaanse duikers geborgen. De Italianen stierven vorige week donderdag tijdens een duiktocht naar onderwatergrotten.

1 uur geleden
Oekraïense vrouwen weer geheel vrij om land in en uit te reizen

KYIV (ANP) - Vrouwen in Oekraïne kunnen weer vrijelijk de grens oversteken. Dat melden RBC Ukraine en Ukrinform op gezag van de grenswacht in het land. Eerder golden nog restricties voor vrouwen in bepaalde posities, zoals sommige overheidsmedewerkers, parlementariërs, hoogwaardigheidsbekleders en rechters. De opheffing volgt op een vrijdag aangekondigd kabinetsbesluit.

1 uur geleden
Kremlin: Witkoff snel naar Rusland voor onderhandelingen

MOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zal binnenkort Rusland aandoen, meldt een Kremlinverslaggever op gezag van Witkoffs Russische evenknie, Kirill Dmitriev.

4 uur geleden