Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Witte Huis erkent fouten bij terugtrekking uit Afghanistan

Witte Huis erkent fouten bij terugtrekking uit Afghanistan

WASHINGTON (ANP) - De regering-Biden erkent dat de Amerikaanse inlichtingendiensten veel steken hebben laten vallen rond de terugtrekking uit Afghanistan in de zomer van 2021. Zo was de snelle machtsovername van de Taliban niet voorspeld, schrijft het Witte Huis in samenvatting van een rapport dat naar het parlement is gestuurd.

De schuld wordt vooral gelegd bij oud-president Donald Trump, die de terugtrekking in 2020 met de Taliban overeenkwam, maar daar geen uitgewerkt plan voor zou hebben laten maken. Zijn opvolger Biden, die voor hij begin 2021 president werd zich sterk voor terugtrekking had uitgesproken, zegt er lessen uit te hebben getrokken.

Het Amerikaanse leger en zijn bondgenoten vertrokken in augustus 2021 na twintig jaar militaire aanwezigheid op een chaotische manier uit de hoofdstad Kabul, waarop de Taliban het vacuüm razendsnel vulden. De aftocht werd door critici als een nederlaag beschreven.

Zelfmoordaanslag

"Het is duidelijk dat we het niet goed hebben gedaan" op het gebied van inlichtingen, zei de veiligheidswoordvoerder van het Witte Huis. De inlichtingendiensten hadden de kracht van de Taliban en de zwakte van en corruptie binnen het Afghaanse leger verkeerd ingeschat. Maar het vertrek blijft een goed besluit, aldus de zegsman, anders hadden er weer veel meer militairen moeten worden gestuurd.

Door een zelfmoordaanslag op 26 augustus 2021 op de luchthaven van Kabul, waar de Amerikanen bezig waren met een enorme militaire luchtbrug om in enkele dagen tijd meer dan 120.000 mensen het land uit te krijgen, kwamen dertien Amerikaanse militairen en 170 Afghanen om.

Meer uit Buitenland

Interim-president Venezuela: klaar met orders uit Washington

CARACAS (ANP) - Waarnemend president van Venezuela Delcy Rodríguez heeft zondag aangegeven dat ze genoeg heeft van bevelen uit de Verenigde Staten. Daarmee verwees ze naar de druk die Washington op Venezuela uitoefent sinds de gevangenneming van Nicolás Maduro.

25 minuten geleden
Meer politieke gevangenen vrijgelaten in Venezuela

CARACAS (ANP) - In Venezuela zijn zondag 104 politieke gevangenen vrijgelaten. Eerder had de non-gouvernementele organisatie Foro Penal al melding gemaakt van zo'n 80 vrijgelaten gevangenen, met de hoop dat er meer zouden volgen.

1 uur geleden
Doden en veel vermisten bij veerongeluk op de Filipijnen

MANILLA (ANP) - Zeker zeven mensen zijn omgekomen toen een veerboot voor de kust van de zuid-Filipijnse provincie Basilan kapseisde. De kustwacht wist volgens lokale media 215 opvarenden te redden, maar 144 personen worden nog vermist.

1 uur geleden
Trump: overheid onderzoekt dood van man in Minneapolis

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse regering onderzoekt de actie van de grenspolitie waarbij een man werd doodgeschoten in Minneapolis, en zal met een conclusie komen. Dat laat president Donald Trump weten aan de Wall Street Journal.

1 uur geleden
Israël opent grens pas na zoektocht lichaam laatste gijzelaar

JERUZALEM (ANP) - Israël zal de grensovergang bij Rafah tussen de Gazastrook en Egypte pas weer openstellen als de zoektocht naar het lichaam van de laatste Israëlische gijzelaar is voltooid. Dat meldde het kantoor van premier Benjamin Netanyahu zondagavond laat.

3 uur geleden
1 miljoen huishoudens VS zonder stroom door winterstorm, 5 doden

WASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 1 miljoen huishoudens in de Verenigde Staten zitten zondag zonder stroom als gevolg van een zware winterstorm die de oostelijke en zuidelijke staten heeft lamgelegd met hevige sneeuwval en ijzel. Volgens de website PowerOutage waren de zwaarst getroffen staten Tennessee (330.000 klanten zonder stroom) en Mississippi en Louisiana (elk meer dan 100.000).

7 uur geleden
Obama: dodelijk geweld tegen burgers Minneapolis is alarmsignaal

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Barack Obama heeft de dood van een tweede burger door federale agenten in Minneapolis scherp veroordeeld. In een samen met zijn vrouw Michelle afgegeven verklaring zei Obama dat de dodelijke incidenten een "wake-upcall" moeten zijn, omdat de fundamentele Amerikaanse waarden "steeds meer onder vuur liggen".

8 uur geleden