Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Witte Huis: dreiging ging over Russisch antisatellietsysteem

Witte Huis: dreiging ging over Russisch antisatellietsysteem

WASHINGTON (ANP) - De geheime informatie over een mogelijke veiligheidsdreiging voor de Verenigde Staten waar woensdag informatie over is uitgelekt, heeft te maken met de ontwikkeling van een antisatellietsysteem door Rusland. Het Witte Huis vindt die ontwikkeling zorgelijk, maar ziet geen reden om meer details naar buiten te brengen, zegt veiligheidsadviseur John Kirby. De voorzitter van de inlichtingencommissie van het Huis van Afgevaardigden Mike Turner pleitte er woensdag wel voor om details rond een toen nog niet gespecificeerde dreiging in de openbaarheid te brengen, gezien de consequenties die die zou kunnen hebben.

"Ik weet dat de brief aan leden van het Huis en een daaropvolgend bericht op sociale media van voorzitter Turner over een bedreiging voor de nationale veiligheid veel vragen heeft opgeroepen. En hoewel ik niet veel kan delen over de aard van de dreiging, kan ik wel bevestigen dat het te maken heeft met een antisatellietcapaciteit die Rusland ontwikkelt", zei Kirby. Hij benadrukte daarbij dat van een concreet gevaar nu geen sprake is. "We hebben het hier niet over een wapen dat gebruikt kan worden om mensen aan te vallen of fysieke verwoestingen aan te richten hier op aarde."

De Amerikaanse inlichtingendiensten houden de ontwikkeling van het antisatellietsysteem nauwgezet in de gaten en zullen de politiek daarover blijven informeren, zo zei de adviseur. Er wordt ook informatie gedeeld met bondgenoten en andere landen die daar belang bij hebben. Of en wanneer informatie naar buiten wordt gebracht, hangt volgens hem af van veel factoren. Zo mogen de werkwijzen en bronnen van de inlichtingendiensten niet in gevaar komen en moet gekeken worden hoe de informatie strategisch gebruikt kan worden door de politiek en diplomatie. Er is al over gesproken met Rusland, aldus Kirby.

Meer uit Buitenland

Trump meldt aanval op Iraanse luchtafweer

WEST PALM BEACH (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn land "kleine" aanvallen uitvoert op Iran. Hij reageerde daarmee op berichten over een nieuw bombardement op dat land na de Amerikaanse verkiezingen van deze week.

22 minuten geleden
Kind uit VS doodgeschoten door politie in Mexico

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse autoriteiten bevestigen dat een meisje is doodgeschoten bij een operatie tegen drugscriminaliteit. Agenten hadden vanuit een helikopter het vuur geopend. De zevenjarige Aranza, die is geboren in de Verenigde Staten, zou in het hoofd zijn geraakt en overleefde dat niet.

52 minuten geleden
Prognose: Californië verwerpt vermogensbelasting voor miljardairs

SACRAMENTO (ANP) - Kiezers in de Amerikaanse staat Californië verwerpen naar verwachting een unieke belasting voor miljardairs, voorspelt Decision Desk HQ, dat de Amerikaanse verkiezingsuitslagen bijhoudt, op X. Met bijna drie kwart van de stemmen geteld, steunt slechts 46 procent van de kiezers het voorstel, 54 procent is tegen.

3 uur geleden
Net afgezette president van Paraguay onder huisarrest geplaatst

ASUNCIÓN (ANP/RTR) - De autoriteiten in Paraguay hebben voormalig president Santiago Peña onder huisarrest geplaatst. Kort daarvoor had het parlement hem afgezet te midden van een politieke en financiële crisis die was ontstaan door het faillissement van de digitale bank ueno.

6 uur geleden
Paraguay beëdigt nieuwe president na afzetting Peña

ASUNCIÓN (ANP/RTR/AFP) - Paraguay heeft Pedro Alliana beëdigd als president van het land. Hij vervangt Santiago Peña, die kort daarvoor door het parlement was afgezet. De 52-jarige Alliana was vicepresident onder Peña en behoort tot dezelfde conservatieve Colorado-partij als zijn voorganger, wiens ambtstermijn tot 2028 zou duren.

6 uur geleden
Trump benoemt Stephen Miller tot nieuwe stafchef

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft Stephen Miller aangesteld als nieuwe stafchef. Dat meldt de Amerikaanse president op Truth Social. Miller, nu nog plaatsvervangend stafchef, vervangt Susie Wiles, die sinds januari 2025 die functie bekleedde. Wiles krijgt een functie binnen Trumps politieke organisatie. Miller vervangt haar vanaf komende maandag.

11 uur geleden
EU-buitenlandchef tegen VS: Europa heeft al veiligheidsordening

BERLIJN (ANP) - Europa vraagt niet om een nieuwe veiligheidsordening, zoals de Verenigde Staten voorstellen, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Het probleem ligt volgens haar bij Rusland, dat blijft proberen de bestaande afspraken onderuit te halen. "We hebben al een Europese veiligheidsarchitectuur."

14 uur geleden