Witte Huis: dreiging ging over Russisch antisatellietsysteem
WASHINGTON (ANP) - De geheime informatie over een mogelijke veiligheidsdreiging voor de Verenigde Staten waar woensdag informatie over is uitgelekt, heeft te maken met de ontwikkeling van een antisatellietsysteem door Rusland. Het Witte Huis vindt die ontwikkeling zorgelijk, maar ziet geen reden om meer details naar buiten te brengen, zegt veiligheidsadviseur John Kirby. De voorzitter van de inlichtingencommissie van het Huis van Afgevaardigden Mike Turner pleitte er woensdag wel voor om details rond een toen nog niet gespecificeerde dreiging in de openbaarheid te brengen, gezien de consequenties die die zou kunnen hebben.
"Ik weet dat de brief aan leden van het Huis en een daaropvolgend bericht op sociale media van voorzitter Turner over een bedreiging voor de nationale veiligheid veel vragen heeft opgeroepen. En hoewel ik niet veel kan delen over de aard van de dreiging, kan ik wel bevestigen dat het te maken heeft met een antisatellietcapaciteit die Rusland ontwikkelt", zei Kirby. Hij benadrukte daarbij dat van een concreet gevaar nu geen sprake is. "We hebben het hier niet over een wapen dat gebruikt kan worden om mensen aan te vallen of fysieke verwoestingen aan te richten hier op aarde."
De Amerikaanse inlichtingendiensten houden de ontwikkeling van het antisatellietsysteem nauwgezet in de gaten en zullen de politiek daarover blijven informeren, zo zei de adviseur. Er wordt ook informatie gedeeld met bondgenoten en andere landen die daar belang bij hebben. Of en wanneer informatie naar buiten wordt gebracht, hangt volgens hem af van veel factoren. Zo mogen de werkwijzen en bronnen van de inlichtingendiensten niet in gevaar komen en moet gekeken worden hoe de informatie strategisch gebruikt kan worden door de politiek en diplomatie. Er is al over gesproken met Rusland, aldus Kirby.
Meer uit Buitenland
BORISOGLEBSK (ANP/RTR) - De Oekraïense marine zegt zes Russische gevechtsvliegtuigen te hebben vernietigd bij een aanval op een vliegveld. Het zou gaan om bommenwerpers van het type Soechoj Soe-34M, die gebruikt zouden worden om Oekraïne te bombarderen.
39 minuten geledenDANDONG (ANP/RTR/AFP) - China en Noord-Korea hebben na jaren vertraging feestelijk een grote brug tussen de landen geopend. Trucks met vlaggen van de buurlanden reden over de verbinding over de rivier Yalu en toeschouwers in de Chinese grensstad Dandong maakten selfies.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten roept alle EU-regeringsleiders op meer te doen om Oekraïne te ondersteunen. Het moet gaan om onder meer financiële en militaire steun. Veel Europese landen blijven achter in hun hulp aan Oekraïne, zei Jetten voor het begin van de EU-top. "Laten we dus een tandje bijzetten." Ook de Amerikanen moeten Oekraïne meer steunen, vindt de premier.
2 uur geledenBRUSSEL/WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben opnieuw voorgesteld dat Europese landen miljarden euro's aan bevroren tegoeden van de Russische centrale bank afstaan. De VS zouden die willen gaan beheren om zo de onderhandelingen met Rusland over een einde aan de oorlog op gang te brengen, meldt de Financial Times.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP) - Zeker 29 leerlingen zijn in Pakistan om het leven gekomen toen het dak van een school instortte. Ook een docente overleefde dat niet, berichten Pakistaanse media.
2 uur geledenSAN JOSÉ (ANP/RTR/AFP) - Costa Rica heeft een eigen megagevangenis geopend. Die heet CACCO en moet ruimte bieden voor meer dan 5000 gevangenen. "Wie de wet breekt, moet daarvoor de prijs betalen", zei de rechtse president Laura Fernández in een grote gang met rijen cellen. Ze beloofde misdaad hard aan te pakken.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Oekraïne gaat weer Russische olieraffinaderijen bestoken, ondanks Amerikaanse druk om af te zien van dergelijke aanvallen. Dat zei president Volodymyr Zelensky in een interview met zakenkrant Financial Times.
3 uur geleden