Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Witte Huis: dreiging ging over Russisch antisatellietsysteem

Witte Huis: dreiging ging over Russisch antisatellietsysteem

WASHINGTON (ANP) - De geheime informatie over een mogelijke veiligheidsdreiging voor de Verenigde Staten waar woensdag informatie over is uitgelekt, heeft te maken met de ontwikkeling van een antisatellietsysteem door Rusland. Het Witte Huis vindt die ontwikkeling zorgelijk, maar ziet geen reden om meer details naar buiten te brengen, zegt veiligheidsadviseur John Kirby. De voorzitter van de inlichtingencommissie van het Huis van Afgevaardigden Mike Turner pleitte er woensdag wel voor om details rond een toen nog niet gespecificeerde dreiging in de openbaarheid te brengen, gezien de consequenties die die zou kunnen hebben.

"Ik weet dat de brief aan leden van het Huis en een daaropvolgend bericht op sociale media van voorzitter Turner over een bedreiging voor de nationale veiligheid veel vragen heeft opgeroepen. En hoewel ik niet veel kan delen over de aard van de dreiging, kan ik wel bevestigen dat het te maken heeft met een antisatellietcapaciteit die Rusland ontwikkelt", zei Kirby. Hij benadrukte daarbij dat van een concreet gevaar nu geen sprake is. "We hebben het hier niet over een wapen dat gebruikt kan worden om mensen aan te vallen of fysieke verwoestingen aan te richten hier op aarde."

De Amerikaanse inlichtingendiensten houden de ontwikkeling van het antisatellietsysteem nauwgezet in de gaten en zullen de politiek daarover blijven informeren, zo zei de adviseur. Er wordt ook informatie gedeeld met bondgenoten en andere landen die daar belang bij hebben. Of en wanneer informatie naar buiten wordt gebracht, hangt volgens hem af van veel factoren. Zo mogen de werkwijzen en bronnen van de inlichtingendiensten niet in gevaar komen en moet gekeken worden hoe de informatie strategisch gebruikt kan worden door de politiek en diplomatie. Er is al over gesproken met Rusland, aldus Kirby.

Meer uit Buitenland

Zelensky wil stoppen met energieaanvallen, twijfelt aan Rusland

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt dat het land wil stoppen met aanvallen op energiedoelen, als Rusland dit ook doet. Dat schrijft hij op X. De Amerikaanse president Donald Trump schreef maandag op zijn Truth Social dat beide landen daarmee akkoord zijn. Zelensky betwijfelt wel of Rusland zich aan een akkoord zal houden.

30 minuten geleden
Trump: Kyiv en Moskou beloven geen energiedoelen meer te raken

WASHINGTON (ANP/AFP) - Oekraïne en Rusland hebben aan de Amerikaanse president Donald Trump beloofd geen energiedoelen van elkaar meer te zullen aanvallen. Dat zegt Trump op zijn Truth Social. Volgens Trump zorgen dit soort aanvallen in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland voor hoge dieselprijzen wereldwijd.

1 uur geleden
Duitsland stuurt militairen verplicht naar Litouwen, meldt krant

BERLIJN (ANP) - Duitsland wil militairen verplicht naar Litouwen sturen, meldt Bild. Duitsland legert daar een brigade van zo'n 5000 man om te helpen de NAVO-bondgenoot te beschermen tegen Rusland. Die zou uit vrijwilligers bestaan, maar er blijkt volgens de Duitse krant te weinig animo.

3 uur geleden
Europese leiders roepen op tot versterken Noordpoolgebied

ROVANIEMI (ANP/AFP) - De Europese Unie moet zich meer inspannen om haar rol in het Arctisch gebied te versterken. Die oproep doen twaalf Europese leiders, onder wie de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Deense premier Mette Frederiksen, maandag in de Finse stad Rovaniemi. Daar waren zij op uitnodiging van Finland bijeen om tot een verenigd antwoord te komen op de alsmaar toenemende druk op de regio, onder meer vanuit Rusland en de Verenigde Staten.

3 uur geleden
Rutte: treinaanval toont dat Rusland steeds roekelozer wordt

BRUSSEL (ANP) - Rusland wordt steeds roekelozer, maakt NAVO-topman Mark Rutte op uit de aanval op een trein tussen Kyiv en NAVO-land Polen. De NAVO heeft volgens hem genoeg mogelijkheden om terug te slaan als zij slachtoffer wordt van bijvoorbeeld een sabotageaanval. Voor het uitstralen van zwakte, als tegenmaatregelen van NAVO-kant uitblijven, zegt hij niet bang te zijn.

4 uur geleden
Britse nationalistenleiders zien toekomst in EU

LONDEN (ANP) - De nationalistische leiders van Schotland, Wales en Noord-Ierland willen intensiever samenwerken in hun streven het Verenigd Koninkrijk te verlaten en aansluiting te zoeken bij de EU. "We geloven dat de toekomst van onze landen in de Europese Unie ligt", schrijven John Swinney, Rhun ap Iorwerth en Michelle O'Neill in een verklaring. Ze stellen dat de Brexit heeft geleid tot economische schade.

5 uur geleden
Houthi's melden aanvallen op Saudische militaire bases

SANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's zeggen tientallen aanvallen te hebben uitgevoerd op militaire voorzieningen in Saudi-Arabië. De groep meldt dat deze aanvallen een reactie zijn op Saudische luchtaanvallen op Jemen.

5 uur geleden