Witte Huis: dreiging ging over Russisch antisatellietsysteem
WASHINGTON (ANP) - De geheime informatie over een mogelijke veiligheidsdreiging voor de Verenigde Staten waar woensdag informatie over is uitgelekt, heeft te maken met de ontwikkeling van een antisatellietsysteem door Rusland. Het Witte Huis vindt die ontwikkeling zorgelijk, maar ziet geen reden om meer details naar buiten te brengen, zegt veiligheidsadviseur John Kirby. De voorzitter van de inlichtingencommissie van het Huis van Afgevaardigden Mike Turner pleitte er woensdag wel voor om details rond een toen nog niet gespecificeerde dreiging in de openbaarheid te brengen, gezien de consequenties die die zou kunnen hebben.
"Ik weet dat de brief aan leden van het Huis en een daaropvolgend bericht op sociale media van voorzitter Turner over een bedreiging voor de nationale veiligheid veel vragen heeft opgeroepen. En hoewel ik niet veel kan delen over de aard van de dreiging, kan ik wel bevestigen dat het te maken heeft met een antisatellietcapaciteit die Rusland ontwikkelt", zei Kirby. Hij benadrukte daarbij dat van een concreet gevaar nu geen sprake is. "We hebben het hier niet over een wapen dat gebruikt kan worden om mensen aan te vallen of fysieke verwoestingen aan te richten hier op aarde."
De Amerikaanse inlichtingendiensten houden de ontwikkeling van het antisatellietsysteem nauwgezet in de gaten en zullen de politiek daarover blijven informeren, zo zei de adviseur. Er wordt ook informatie gedeeld met bondgenoten en andere landen die daar belang bij hebben. Of en wanneer informatie naar buiten wordt gebracht, hangt volgens hem af van veel factoren. Zo mogen de werkwijzen en bronnen van de inlichtingendiensten niet in gevaar komen en moet gekeken worden hoe de informatie strategisch gebruikt kan worden door de politiek en diplomatie. Er is al over gesproken met Rusland, aldus Kirby.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Journalisten van CNN en MS NOW zijn weer toegelaten tot het Witte Huis, melden de desbetreffende media. Eerder op donderdag mochten hun journalisten het gebouw niet betreden, ondanks dat een federale rechter had opgedragen de hen ontzegde toegang tijdelijk te herstellen.
33 minuten geledenLONDEN (ANP) - Mensenrechtenorganisatie Amnesty International pleit na eigen onderzoek voor het afschaffen van de Amerikaanse vreemdelingenpolitie. "ICE is fundamenteel kapot en kan niet worden gerepareerd", stelt topvrouw Nadia Daar van de Amerikaanse tak van de organisatie in een verklaring.
39 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP) - In de Venezolaanse hoofdstad Caracas zijn honderden mensen de straat opgegaan uit solidariteit met oppositieleider en Nobelprijslaureaat Maria Corina Machado. Die leeft in ballingschap, vanwege aantijgingen van de Venezolaanse regering dat ze zou hebben opgeroepen tot een coup in het land.
46 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - CNN, MS NOW en Politico hebben een federale rechtbank om een spoedzitting gevraagd nadat sommigen van hun journalisten ondanks het besluit van de rechter donderdag geen toegang hadden gekregen tot het Witte Huis.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oekraïne-bondgenoten die aangevallen worden door Rusland, moeten terugslaan door de steun aan Oekraïne nog op te voeren, vindt NAVO-topman Mark Rutte. "Zorg dat voor elk incident - hybride of wat dan ook - Oekraïne niet minder, maar meer geld krijgt", zei Rutte na een toespraak in New York.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft donderdag in zijn bijdrage aan het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de VN hard uitgehaald naar de Amerikanen. In een videoboodschap die werd vertoond in New York, hekelt Abbas de keuze van gastland VS om de Palestijnse delegatie geen visum te verlenen.
1 uur geledenMADRID (ANP) - Meer dan 10.000 mensen zijn in Madrid spontaan de straat opgegaan in protest tegen de alsmaar duurder wordende huizenmarkt. De demonstratie kwam op gang nadat Maricarmen Abascal woensdag uit haar appartement werd gezet. De 87-jarige vrouw had daar 71 jaar in gewoond. Dit meldt de Spaanse krant El País.
2 uur geleden