Witte Huis bagatelliseert rol Amerikaanse inlichtingen in Oekraïne
WASHINGTON (ANP/DPA/RTR) - Het Witte Huis weerspreekt dat het Oekraïense leger vooral dankzij informatie van Amerikaanse inlichtingendiensten Russische generaals en militaire doelen heeft kunnen uitschakelen. Een woordvoerder zei dat berichtgeving daarover niet accuraat is en dat de rol van de VS wordt overschat. "De Oekraïners hebben meer informatie dan wij."
The New York Times schreef deze week op basis van anonieme bronnen dat de regering in Washington informatie met Oekraïne deelt over de Russische militaire plannen en posities in onder meer de oostelijke Donbas-regio. Oekraïense troepen zouden die info gebruiken om artilleriebeschietingen uit te voeren waarbij Russische generaals zijn omgekomen.
De regering in Oekraïne stelt dat sinds het begin van de oorlog twaalf Russische generaals zijn gedood. Hoeveel Russische topmilitairen met behulp van Amerikaanse inlichtingen zouden zijn omgebracht, wilden de bronnen niet zeggen tegen The New York Times. Wel schreef de krant dat de regering-Biden de operatie geheim wil houden, omdat het Kremlin die zou kunnen zien als directe bemoeienis met het conflict. Het ministerie van Defensie erkende wel dat Oekraïne informatie krijgt "zodat het land zichzelf kan verdedigen".
De woordvoerder van het Witte Huis weersprak ook dat het gezonken Russische oorlogsschip Moskva door een Oekraïense raketaanval werd uitgeschakeld dankzij informatie van Amerikaanse inlichtingendiensten, zoals NBC News had gemeld. Volgens die zender hielpen de Amerikanen bij het bepalen van de exacte locatie, maar wist het Amerikaanse leger niet van het Oekraïense plan het vlaggenschip te beschieten. De Amerikaanse informatie diende volgens het Witte Huis om Oekraïne zich voor te laten bereiden op mogelijke aanvallen vanuit zee.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij niet veel meer geduld met Iran zal hebben. Hij deed die uitspraak in een interview op Fox News.
10 minuten geledenPALM BEACH (ANP) - Palm Beach International Airport in Florida zal vanaf 9 juli officieel naar de Amerikaanse president Donald Trump vernoemd worden. Dat heeft de Federal Aviation Administration (FAA) bekendgemaakt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft donderdag besloten de toegang tot mifepristone na een telefonisch consult per post tijdelijk te handhaven. Mifepristone is de pil die in de overgrote meerderheid van de abortussen in het land gebruikt wordt.
3 uur geledenBEIJING (ANP) - De relatie tussen de VS en China "zal hopelijk sterker en beter zijn dan ooit tevoren". Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
3 uur geledenWENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.
6 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door de zware Russische aanvallen op Kyiv is opgelopen tot zeker zestien, onder wie twee kinderen. Rusland bestookt Oekraïne al twee dagen lang met honderden drones en tientallen raketten, met Kyiv als voornaamste doelwit. Voor vrijdag is een dag van rouw afgekondigd in de hoofdstad.
6 uur geledenAMMAN (ANP/AFP) - De strijdende partijen in Jemen gaan zeker 1600 gevangenen uitwisselen. De door Iran gesteunde Houthi-rebellen en de door Saudi-Arabië gesteunde internationaal erkende regering kwamen dat overeen op een door de VN georganiseerde bijeenkomst in Jordanië.
7 uur geleden