Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Witkoff: 15-puntenplan heeft geleid tot goede gesprekken met Iran

Witkoff: 15-puntenplan heeft geleid tot goede gesprekken met Iran

WASHINGTON (ANP) - Het vijftienpuntenplan dat de VS hebben voorgelegd aan Iran, is ontvangen en leidde tot "sterke en positieve berichten en gesprekken". Dat zegt de Amerikaanse onderhandelaar Steve Witkoff in een toelichting over de toenadering die de VS hebben gezocht tot Iran.

"U hebt ons geïnstrueerd uiterst vertrouwelijk om te gaan met de specifieke onderhandelpunten, en om niet via de nieuwsmedia te onderhandelen, zoals anderen doen", zei Witkoff tegen Trump tijdens het kabinetsoverleg. "We zullen zien waartoe dit alles leidt, en of we Iran ervan kunnen overtuigen dat we op een breekpunt staan. Dat Iran geen alternatieven meer heeft, anders dan meer dood en vernietiging."

Volgens Witkoff zijn er "sterke tekenen" dat een deal in het verschiet ligt; Iran zou op zoek zijn naar "een uitweg". "Als er een deal ligt, dan zal dat fantastisch zijn voor Iran, voor de gehele regio, en in het verlengde daarvan: de hele wereld", aldus Witkoff.

Elf kernwapens

Voordat de VS en Israël Iran aanvielen eind februari, vonden er al onderhandelingen plaats. Die hebben volgens Witkoff niet geleid tot een akkoord dat voldeed aan de Amerikaanse eisen. De VS hebben altijd geëist dat Iran het verrijken van uranium zou staken en zijn atoom- en raketprogramma zou terugschroeven.

Iran was in die gesprekken volgens Witkoff niet bereid te voldoen aan de Amerikaanse eisen. Bovendien vernamen de VS rond die tijd dat Iran beschikte over 460 kilo 60 procent verrijkt uranium, wat genoeg zou zijn om elf kernwapens mee te maken.

"Meneer Trump, uw beleid van vrede door krachtig optreden is de beste weg naar een diplomatieke oplossing hier", besluit Witkoff zijn toelichting. "Net zoals het dat was in de conflicten die u eerder oploste, in uw eerste termijn."

Meer uit Buitenland

Lichaam tweede vermiste Amerikaanse militair gevonden in Marokko

TAN TAN (ANP) - Het lichaam van de tweede Amerikaanse militair die begin mei vermist raakte in Marokko tijdens een militaire oefening, is gevonden. Dat melden de Marokkaanse strijdkrachten.

1 uur geleden
VAE ontkennen berichten over geheim bezoek Netanyahu

ABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) ontkennen de berichten dat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu onlangs het land heeft bezocht. Het kantoor van de Israëlische premier zei woensdag dat Netanyahu in het geheim een ontmoeting had gehad met de president van de VAE.

1 uur geleden
Bloomberg: onderzoek hantavirusvaccin werd gestaakt om geldtekort

SANTIAGO (ANP/BLOOMBERG) - Chileense wetenschappers waren dicht bij een vaccin tegen het hantavirus, maar moesten hun onderzoek staken omdat het geld op was. Dat schrijft persbureau Bloomberg. Voordat het vaccin getest kon worden op mensen, kwam het project stil te liggen tijdens de coronapandemie.

4 uur geleden
Regisseur krijgt 2 jaar cel voor leveren drugs aan Matthew Perry

LOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse filmregisseur Erik Fleming is woensdag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor het leveren van ketamine aan acteur Matthew Perry, meldden Amerikaanse media. Perry verdronk in 2023 in zijn jacuzzi door de gevolgen van de ketaminedosis. Fleming pleitte schuldig in augustus 2024.

4 uur geleden
Britse media: minister gaat Starmers positie donderdag uitdagen

LONDEN (ANP) - Gezondheidsminister Wes Streeting gaat zichzelf donderdag opwerpen als mogelijke opvolger van premier Keir Starmer, verwachten Britse media. De Labour-leider staat onder grote druk om af te treden, maar wil daar vooralsnog niets van weten. Volgens onder meer The Times heeft hij tegen partijgenoten gezegd de strijd met Streeting niet uit de weg te gaan.

6 uur geleden
Libanon: Israël verwoestte duizenden huizen sinds begin bestand

BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft sinds het begin van het bestand vorige maand nog duizenden huizen in Libanon verwoest, meldt het Libanese nationale onderzoeksinstituut. De overheidsorganisatie telde sinds 17 april al 5386 huizen die totaal vernietigd zijn en nog eens 5246 die schade hebben opgelopen.

6 uur geleden
Hongarije ontbiedt Russische ambassadeur om aanval op Oekraïne

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije heeft de Russische ambassadeur ontboden vanwege een droneaanval op het westen van Oekraïne, dicht bij de grens met Hongarije. Dat deelde premier Péter Magyar mee na het eerste kabinetsoverleg sinds hij afgelopen weekend werd geïnstalleerd als leider van het land.

6 uur geleden