Wit-Russisch regime begint gevangenen vrij te laten
MINSK (ANP/RTR/AFP) - Het Wit-Russische regime is begonnen gevangenen vrij te laten die de afgelopen dagen waren opgepakt tijdens demonstraties tegen dictator Loekasjenko. Van de betogers die in de hoofdstad Minsk vrijkwamen, hadden sommige blauwe plekken. Ze zeiden dat ze dicht opeengepakt in cellen hadden gezeten. Gevangen zouden zijn mishandeld, bijvoorbeeld afgeranseld.
Volgens een vrijgelaten betoger moesten 28 personen een cel delen die voor hooguit vijf personen is bedoeld. Met zijn allen moesten ze twee dagen een brood delen.
Na vier nachten van betogingen en schermutselingen met de politie zijn er ook steeds meer demonstraties overdag. Er worden menselijke ketens gevormd als protest tegen het politiegeweld. Veel vrouwen in witte kleren en met bloemen, maar ook mannen, doen eraan mee.
Keiharde optreden
Het keiharde optreden van de Wit-Russische autoriteiten heeft ertoe geleid dat de Europese Unie nieuwe strafmaatregelen tegen de voormalige Sovjetrepubliek in het oosten van Europa overweegt. In 2016 waren eerdere sancties nog verlicht toen het beter leek te gaan met de naleving van de mensenrechten in wat de laatste dictatuur van Europa wordt genoemd.
Het regime in Minsk liet duizenden personen vastzetten die het niet eens zijn met de herverkiezing van president Loekasjenko afgelopen zondag. Volgens de betogers is er met de uitslag geknoeid. Ook westerse landen beschouwen de verkiezingen als een poppenkast. Loekasjenko regeert al 26 jaar met harde hand.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - De twee activisten van de Global Sumud Flotilla die Israël ruim een week geleden had opgepakt, komen weer vrij. Het advocatenteam van de vloot meldt dat gehoord te hebben van de Israëlische autoriteiten.
20 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Slowaakse premier Robert Fico beloofd dat Rusland er alles aan zal doen om te voldoen aan de energievraag van Slowakije. Dat deed hij zaterdag tijdens een bezoek van Fico aan Moskou.
21 minuten geledenWENEN (ANP) - De organisatie van het Eurovisie Songfestival heeft een formele waarschuwing gegeven aan de Israëlische omroep KAN voor het overtreden van de regels. De Israëlische deelnemer Noam Bettan had in verschillende talen opgeroepen op Israël te stemmen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin stelt dat er een lange weg is te gaan naar een vredesdeal met Oekraïne. Er geldt sinds zaterdag een driedaags staakt-het-vuren tussen Rusland en Oekraïne, die al ruim vier jaar in oorlog zijn.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft voormalig premier Gordon Brown aangewezen als zijn speciale gezant op het gebied van mondiale financiën. De stap volgt na zware nederlagen van zijn partij bij de lokale verkiezingen van donderdag.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zaterdag op de Dag van de Overwinning een uitgeklede militaire parade gehouden op het Rode Plein in Moskou. Er werd geen zwaar materieel zoals tanks getoond, terwijl dat doorgaans wel gebeurt met de viering van de overwinning op nazi-Duitsland in de Tweede Wereldoorlog.
5 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrië heeft een generaal uit de tijd van de verdreven president Bashar al-Assad opgepakt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken was Khardal Ahmed Dayoub betrokken bij de chemische aanval op Oost-Ghouta, een buitenwijk van Damascus, in 2013.
9 uur geleden