Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wit-Russisch oppositielid Kovalkova naar Warschau uitgeweken

Wit-Russisch oppositielid Kovalkova naar Warschau uitgeweken

WARSCHAU (ANP) - De Wit-Russische oppositieactivist Olga Kovalkova is zaterdag aangekomen in de Poolse hoofdstad Warschau. Zij zegt dat ze door het Loekasjenko-regime in Wit-Rusland is gedwongen om het land te verlaten.

Kovalkova, een prominent lid van de coördinatieraad van de oppositie, werd op 25 augustus veroordeeld tot tien dagen cel. Volgens haar hebben de autoriteiten haar te verstaan gegeven dat er meer arrestaties wachten als zij niet weg zou gaan uit Wit-Rusland.

"Vertegenwoordigers van de politie en het ministerie van Binnenlandse Zaken kwamen naar me toe en zeiden dat ik lange tijd zou worden vastgezet als ik niet zou weggaan. Ze zeiden dat ik oneindig vaak opnieuw gearresteerd zou worden", aldus Kovalkova tijdens een persconferentie in Warschau.

Grensovergang

"Ze kwamen naar het detentiecentrum waar ik in isolatie zat, gaven me een pet, een masker en namen me mee uit de gevangenis. Ik lag op de achterbank, zodat ik niets kon zien." Kovalkova vertelde dat ze daarna is meegenomen naar een grensovergang, vanwaar ze naar de Poolse hoofdstad is gereisd.

Op dezelfde dag dat Kovalkova in Polen aankwam maakten de autoriteiten daar bekend dat oppositieleider Svetlana Tichanovskaja, die in Litouwen in ballingschap verblijft, woensdag de Poolse premier Mateusz Morawiecki ontmoet.

Massale protesten

Wit-Rusland is sinds begin augustus in de greep van massale protesten. President Aleksandr Loekajsenko, die de voormalige Sovjet-Republiek al 26 jaar op autoritaire wijze bestuurt, claimt dat hij de presidentsverkiezingen die toen werden gehouden, met 80 procent van de stemmen heeft gewonnen. Vrijwel iedereen is ervan overtuigd dat die uitslag het resultaat van verkiezingsfraude is.

Mensenrechtenexperts van de Verenigde Naties hebben honderden gevallen van marteling en mishandeling van Wit-Russische demonstranten door de politie gemeld. "Al deze activiteiten zullen me niet tegenhouden", aldus een vastberaden Kovalkova. "Ik zal doorgaan met politiek bedrijven en ik ben van plan om naar Wit-Rusland terug te gaan om mijn activiteiten voort te zetten."

Meer uit Buitenland

Kunstveilingen in New York maken comeback met recordprijzen

NEW YORK (ANP/AFP) - Met recordprijzen voor werken van onder anderen Jackson Pollock, Constantin Brâncuși en Mark Rothko staan de voorjaarsveilingen in New York in bloei. Volgens cijfers van persbureau AFP zijn er in mei in New York al twaalf werken verkocht voor meer dan 30 miljoen dollar, waaronder twee die de grens van 100 miljoen dollar overschreden.

11 minuten geleden
Venezuela laat voor vrijdag 300 politieke gevangenen vrij

CARACAS (ANP/AFP) - De voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Rodríguez, heeft beloofd om voor vrijdag driehonderd politieke gevangenen vrij te laten.

13 minuten geleden
Poetin met ceremonieel onthaal in China aangekomen

BEIJING (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin is met ceremonieel onthaal aangekomen in China voor zijn bezoek aan de Chinese president Xi Jinping. Op beelden van Al Jazeera is te zien hoe Poetin uit zijn vliegtuig stapt en onder meer wordt ontvangen door een groep schoolkinderen die met vlaggetjes zwaaien. De Amerikaanse president Donald Trump kreeg bij zijn bezoek vorige week een vergelijkbaar onthaal.

6 uur geleden
Laatste livestream van Gaza-vloot weggevallen na onderschepping

MARMARIS (ANP) - Op zo'n 200 kilometer voor de kust van Gaza is de laatste livestream met de boten van de Global Sumud Flotilla uitgevallen. De boot Sirius met zes opvarenden lijkt de laatste boot te zijn die door Israël is onderschept bij een poging de blokkade naar het Palestijnse gebied te breken en daar noodhulp te bieden.

7 uur geleden
Alle boten van Global Sumud Flotilla onderweg naar Gaza gestopt

MARMARIS (ANP) - Er is geen enkele boot van de Global Sumud Flotilla meer onderweg naar Gaza. Dat bevestigt de organisatie nadat ook de laatste livestream van een boot is gestopt toen het Israëlische leger dat schip enterde.

7 uur geleden
Niet 9000 maar 5000 militairen VS minder, vooral Polen geraakt

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten verminderen hun troepental in Europa niet met 9000, maar met 5000 militairen. Het grootste deel ervan zou in Polen worden gelegerd, zegt een hoge NAVO-bron. De Amerikaanse president Donald Trump meldde eerder 5000 troepen uit Duitsland terug te trekken uit woede over kritiek uit Berlijn op de oorlog tegen Iran. Meerdere media meldden dat daarnaast 4000 Amerikanen in Polen bij hun aanstaande vertrek niet zouden worden afgelost.

8 uur geleden
Luchtalarm moet vervangen worden door alternatief systeem

DEN HAAG (ANP) - Het luchtalarm dat in 2028 verdwijnt, moet worden vervangen door een alternatief systeem. Dat zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdag. Het systeem moet nog worden uitgekozen, maar het kan volgens de minister voor 2028 actief zijn.

8 uur geleden