Wit-Russisch oppositielid Kovalkova naar Warschau uitgeweken
WARSCHAU (ANP) - De Wit-Russische oppositieactivist Olga Kovalkova is zaterdag aangekomen in de Poolse hoofdstad Warschau. Zij zegt dat ze door het Loekasjenko-regime in Wit-Rusland is gedwongen om het land te verlaten.
Kovalkova, een prominent lid van de coördinatieraad van de oppositie, werd op 25 augustus veroordeeld tot tien dagen cel. Volgens haar hebben de autoriteiten haar te verstaan gegeven dat er meer arrestaties wachten als zij niet weg zou gaan uit Wit-Rusland.
"Vertegenwoordigers van de politie en het ministerie van Binnenlandse Zaken kwamen naar me toe en zeiden dat ik lange tijd zou worden vastgezet als ik niet zou weggaan. Ze zeiden dat ik oneindig vaak opnieuw gearresteerd zou worden", aldus Kovalkova tijdens een persconferentie in Warschau.
Grensovergang
"Ze kwamen naar het detentiecentrum waar ik in isolatie zat, gaven me een pet, een masker en namen me mee uit de gevangenis. Ik lag op de achterbank, zodat ik niets kon zien." Kovalkova vertelde dat ze daarna is meegenomen naar een grensovergang, vanwaar ze naar de Poolse hoofdstad is gereisd.
Op dezelfde dag dat Kovalkova in Polen aankwam maakten de autoriteiten daar bekend dat oppositieleider Svetlana Tichanovskaja, die in Litouwen in ballingschap verblijft, woensdag de Poolse premier Mateusz Morawiecki ontmoet.
Massale protesten
Wit-Rusland is sinds begin augustus in de greep van massale protesten. President Aleksandr Loekajsenko, die de voormalige Sovjet-Republiek al 26 jaar op autoritaire wijze bestuurt, claimt dat hij de presidentsverkiezingen die toen werden gehouden, met 80 procent van de stemmen heeft gewonnen. Vrijwel iedereen is ervan overtuigd dat die uitslag het resultaat van verkiezingsfraude is.
Mensenrechtenexperts van de Verenigde Naties hebben honderden gevallen van marteling en mishandeling van Wit-Russische demonstranten door de politie gemeld. "Al deze activiteiten zullen me niet tegenhouden", aldus een vastberaden Kovalkova. "Ik zal doorgaan met politiek bedrijven en ik ben van plan om naar Wit-Rusland terug te gaan om mijn activiteiten voort te zetten."
Meer uit Buitenland
ATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.
47 minuten geledenKYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsbodems maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het ministerie van Defensie weten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met nieuwe bombardementen op Iran als dat land niet akkoord gaat met Amerikaanse eisen. "Als ze niet instemmen, beginnen de bombardementen", schrijft Trump op zijn Truth Social.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Het verzoek van Marius Borg Høiby om zijn voorarrest om te zetten in huisarrest met een enkelband is door de rechtbank in Oslo afgewezen. Dat meldt Noorse persbureau NTB.
4 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Maxime Prévot, heeft de Amerikaanse ambassadeur in België, Bill White, opnieuw op zijn taken gewezen. White haalde via X opnieuw uit naar de Belgische regering vanwege het besluit van het Antwerpse parket om een zaak over joodse rituele besnijders door de rechter te laten behandelen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis denkt dicht bij een conceptovereenkomst met Iran te zijn over een einde aan de vijandelijkheden, meldt het Amerikaanse nieuwsmedium Axios op basis van ingewijden. De Amerikanen zouden de komende twee dagen een antwoord van Iran verwachten.
5 uur geleden