Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wit-Russisch oppositielid Kovalkova naar Warschau uitgeweken

Wit-Russisch oppositielid Kovalkova naar Warschau uitgeweken

WARSCHAU (ANP) - De Wit-Russische oppositieactivist Olga Kovalkova is zaterdag aangekomen in de Poolse hoofdstad Warschau. Zij zegt dat ze door het Loekasjenko-regime in Wit-Rusland is gedwongen om het land te verlaten.

Kovalkova, een prominent lid van de coördinatieraad van de oppositie, werd op 25 augustus veroordeeld tot tien dagen cel. Volgens haar hebben de autoriteiten haar te verstaan gegeven dat er meer arrestaties wachten als zij niet weg zou gaan uit Wit-Rusland.

"Vertegenwoordigers van de politie en het ministerie van Binnenlandse Zaken kwamen naar me toe en zeiden dat ik lange tijd zou worden vastgezet als ik niet zou weggaan. Ze zeiden dat ik oneindig vaak opnieuw gearresteerd zou worden", aldus Kovalkova tijdens een persconferentie in Warschau.

Grensovergang

"Ze kwamen naar het detentiecentrum waar ik in isolatie zat, gaven me een pet, een masker en namen me mee uit de gevangenis. Ik lag op de achterbank, zodat ik niets kon zien." Kovalkova vertelde dat ze daarna is meegenomen naar een grensovergang, vanwaar ze naar de Poolse hoofdstad is gereisd.

Op dezelfde dag dat Kovalkova in Polen aankwam maakten de autoriteiten daar bekend dat oppositieleider Svetlana Tichanovskaja, die in Litouwen in ballingschap verblijft, woensdag de Poolse premier Mateusz Morawiecki ontmoet.

Massale protesten

Wit-Rusland is sinds begin augustus in de greep van massale protesten. President Aleksandr Loekajsenko, die de voormalige Sovjet-Republiek al 26 jaar op autoritaire wijze bestuurt, claimt dat hij de presidentsverkiezingen die toen werden gehouden, met 80 procent van de stemmen heeft gewonnen. Vrijwel iedereen is ervan overtuigd dat die uitslag het resultaat van verkiezingsfraude is.

Mensenrechtenexperts van de Verenigde Naties hebben honderden gevallen van marteling en mishandeling van Wit-Russische demonstranten door de politie gemeld. "Al deze activiteiten zullen me niet tegenhouden", aldus een vastberaden Kovalkova. "Ik zal doorgaan met politiek bedrijven en ik ben van plan om naar Wit-Rusland terug te gaan om mijn activiteiten voort te zetten."

Meer uit Buitenland

Voorzitter Huis VS spreekt van enkel diplomatie over Groenland

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Republikeinse voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zegt dat naar diplomatieke manieren wordt gekeken voor een Amerikaanse overname van Groenland. "Ik denk niet dat iemand het heeft over het gebruik van militaire kracht", aldus voorzitter Mike Johnson.

50 minuten geleden
Kremlin noemt inbeslagname tanker door VS in strijd met recht

MOSKOU (ANP/AFP) - Moskou heeft de inbeslagname door de VS van een olietanker die nabij IJsland voer onder Russische vlag sterk veroordeeld. Volgens het Kremlin heeft onder het maritiem recht "geen enkele staat het recht" zich te bemoeien met "vaartuigen die rechtmatig geregistreerd staan onder jurisdictie van andere staten". De Russische parlementariër Andrej Klisjas noemde de inbeslagname woensdag "regelrecht piraterij", aldus staatspersbureau Tass.

1 uur geleden
Rusland stuurt onderzeeër naar tanker die gevolgd wordt door VS

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een onderzeeër en andere marineschepen ingezet om een lege olietanker te beschermen tegen de Amerikaanse krijgsmacht. Amerikaanse media en persbureau Reuters melden dat de VS bezig zijn om het schip in beslag te nemen.

4 uur geleden
Syrisch leger bombardeert Koerdische wijken in Aleppo

ALEPPO (ANP/AFP) - Het Syrische leger is begonnen met het bombarderen van Koerdische wijken in Aleppo. De regering had die gebieden eerder op de ochtend al tot 'militaire zones' verklaard, waarna duizenden burgers de wijken verlieten.

4 uur geleden
President Iran: geen actie tegen vreedzame betogers

TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de veiligheidstroepen opdracht gegeven geen actie te ondernemen tegen vreedzame betogers. Volgens mensenrechtenactivisten zijn minstens 36 doden gevallen bij protesten tegen de slechte economische situatie in Iran.

4 uur geleden
Tsjechië gaat toch door met verzamelen munitie voor Oekraïne

PRAAG (ANP/DPA) - Een belangrijk aankoopprogramma voor munitie voor Oekraïne gaat toch door. Tsjechië blijft ook onder de minder Oekraïnegezinde nieuwe regering de levering van artilleriegranaten coördineren, zegt premier Andrej Babiš.

5 uur geleden
Ook in buitenland overlast door winters weer

PARIJS (ANP) - Het winterse weer leidt niet alleen in Nederland tot problemen. Ook Frankrijk, België en het Verenigd Koninkrijk kampen met overlast door een sneeuwstorm, die door de Franse weerdienst de naam Goretti heeft gekregen.

6 uur geleden