
Wit-Russen weer massaal de straat op tegen Loekasjenko
MINSK (ANP) - Wit-Russische demonstranten overspoelden zondag opnieuw de straten van de hoofdstad Minsk om te protesteren tegen de omstreden leider Aleksandr Loekasjenko. Het is de laatste dag van een ultimatum van de oppositie tegen Loekasjenko om af te treden na maanden van massale protesten.
Door omstanders gemaakte video's die door lokale media werden verspreid, toonden een konvooi bussen met beveiligingsmensen naar het stadscentrum, samen met metalen kordons.
Een tiental metrostations in het centrum van Minsk waren gesloten om demonstranten ervan te weerhouden samen te komen en mobiel internet werd aan banden gelegd.
Algemene staking
Ondanks de massale politie- en militaire aanwezigheid protesteerden naar schatting meer dan 100.000 mensen voor de elfde zondag op rij in Wit-Rusland tegen de president.
De verbannen oppositieleider Svetlana Tichanovskaja gaf president Loekasjenko deze maand een termijn van twee weken om af te treden, het geweld te stoppen en politieke gevangenen vrij te laten. Zij waarschuwde dat hij anders met een verlammende algemene staking zou worden geconfronteerd.
Ontvlucht
Tijdens een bezoek aan Kopenhagen vrijdag gaf ze toe dat het onduidelijk was hoeveel Wit-Russen maandag zouden ingaan op de oproep tot een algemene staking. Veel mensen zijn bezorgd over intimidatie door de overheid en ontslag uit posities bij staatsbedrijven.
"Ik weet dat veel mensen bang zijn om hun baan te verliezen", zei ze. "We organiseren de stakingen niet zelf, het zijn de mensen zelf die beslissen of ze er klaar voor zijn of niet."
De 38-jarige politieke nieuwkomer ontvluchtte Wit-Rusland nadat ze de overwinning had geclaimd bij de presidentsverkiezingen van augustus. Loekasjenko (66) bleef echter zitten en kreeg een zesde termijn. Tichanovskaja heeft de steun van Europese leiders verzameld en opgeroepen tot nieuwe verkiezingen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht naar eigen zeggen niet dat Oekraïne de oorlog tegen Rusland wint. "Ze kunnen nog steeds winnen. Ik denk niet dat het gaat gebeuren, maar de kans is er nog steeds", zei de president tegen journalisten tijdens een bijeenkomst met de Australische premier Anthony Albanese.
9 minuten geledenSANAA (ANP/AFP) - Een deel van de twintig gevangengenomen medewerkers van de VN-missie in de Jemenitische hoofdstad Sanaa is vrijgelaten, meldt de VN-missie. Vijf Jemenieten zijn vrijgelaten, vijftien internationale VN-medewerkers zijn nu 'vrij om rond te lopen' binnen het VN-kantoor. Wat de organisatie hiermee precies bedoelt, is onduidelijk. De Houthi-rebellen die de locatie zaterdag binnenvielen, zouden het terrein hebben verlaten. Een van de gearresteerde medewerkers zou Peter Hawkins zijn, de UNICEF-vertegenwoordiger in Jemen. Elf anderen werden eerder al na verhoor vrijgelaten.
34 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Bulgarije sluit niet uit dat het zijn luchtruim zal openstellen als de Russische president Vladimir Poetin naar Boedapest wil vliegen. De Amerikaanse president Donald Trump wil daar met Poetin over een einde aan de oorlog in Oekraïne spreken. "Wanneer er vredesinspanningen worden geleverd, en de voorwaarde daarvoor is dat zo'n bijeenkomst plaatsvindt, dan is de meest logische stap dat die bijeenkomst op alle mogelijke manieren wordt gefaciliteerd", zei de Bulgaarse minister Georg Georgiev (Buitenlandse Zaken) maandag in Luxemburg.
56 minuten geledenMANCHESTER (ANP) - In het Verenigd Koninkrijk is na een aanscherping van de wet voor het eerst iemand veroordeeld tot een gevangenisstraf voor het aanzetten van een kind tot zelfverminking. Karl Davies (42), zelf vader, creëerde volgens Sky News een reeks nepidentiteiten op internet om het slachtoffer te manipuleren en misbruiken. De rechter in Manchester legde hem 20 jaar cel op.
1 uur geledenLONDEN/BRUSSEL (ANP) - De bondgenoten die Oekraïne na een bestand willen beschermen, komen vrijdag weer bijeen in Londen. De leiders van de zogenoemde coalitie van bereidwillige landen willen onder meer de aangekondigde nieuwe Amerikaans-Russische top bespreken, zeggen ingewijden. De Amerikaanse president Donald Trump wil zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin binnenkort in Boedapest ontmoeten.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De kans is gegroeid dat de lidstaten later deze week het negentiende EU-sanctiepakket tegen Rusland aannemen. Aan Slowakije zijn beloften gedaan, waardoor het land zijn verzet ertegen wil opgeven, melden verscheidene EU-diplomaten. Het negentiende pakket zal niet het laatste zijn, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas na afloop van de vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg.
1 uur geledenSEOUL (ANP) - Bezoeken aan een dorp op de zwaarbewaakte grens van Noord- en Zuid-Korea worden komende week opgeschort. Dat berichten Zuid-Koreaanse media na speculatie dat de Amerikaanse president Donald Trump de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un gaat opzoeken.
2 uur geleden