Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wit-Russen weer massaal de straat op tegen Loekasjenko

Wit-Russen weer massaal de straat op tegen Loekasjenko

MINSK (ANP) - Wit-Russische demonstranten overspoelden zondag opnieuw de straten van de hoofdstad Minsk om te protesteren tegen de omstreden leider Aleksandr Loekasjenko. Het is de laatste dag van een ultimatum van de oppositie tegen Loekasjenko om af te treden na maanden van massale protesten.

Door omstanders gemaakte video's die door lokale media werden verspreid, toonden een konvooi bussen met beveiligingsmensen naar het stadscentrum, samen met metalen kordons.

Een tiental metrostations in het centrum van Minsk waren gesloten om demonstranten ervan te weerhouden samen te komen en mobiel internet werd aan banden gelegd.

Algemene staking

Ondanks de massale politie- en militaire aanwezigheid protesteerden naar schatting meer dan 100.000 mensen voor de elfde zondag op rij in Wit-Rusland tegen de president.

De verbannen oppositieleider Svetlana Tichanovskaja gaf president Loekasjenko deze maand een termijn van twee weken om af te treden, het geweld te stoppen en politieke gevangenen vrij te laten. Zij waarschuwde dat hij anders met een verlammende algemene staking zou worden geconfronteerd.

Ontvlucht

Tijdens een bezoek aan Kopenhagen vrijdag gaf ze toe dat het onduidelijk was hoeveel Wit-Russen maandag zouden ingaan op de oproep tot een algemene staking. Veel mensen zijn bezorgd over intimidatie door de overheid en ontslag uit posities bij staatsbedrijven.

"Ik weet dat veel mensen bang zijn om hun baan te verliezen", zei ze. "We organiseren de stakingen niet zelf, het zijn de mensen zelf die beslissen of ze er klaar voor zijn of niet."

De 38-jarige politieke nieuwkomer ontvluchtte Wit-Rusland nadat ze de overwinning had geclaimd bij de presidentsverkiezingen van augustus. Loekasjenko (66) bleef echter zitten en kreeg een zesde termijn. Tichanovskaja heeft de steun van Europese leiders verzameld en opgeroepen tot nieuwe verkiezingen.

Meer uit Buitenland

Tien mensen veroordeeld voor online lastigvallen Brigitte Macron

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - In Frankrijk zijn tien mensen veroordeeld voor het online lastigvallen van Brigitte Macron, de vrouw van president Emmanuel Macron. Ze noemden haar onder meer een pedofiel omdat ze 24 jaar ouder is dan haar echtgenoot en verspreidden het nepnieuws dat ze een transpersoon zou zijn.

1 uur geleden
EU staat achter soevereiniteit Groenland na dreiging Trump

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie blijft achter de nationale soevereiniteit van Groenland staan, ook na nieuwe dreigingen van de Amerikaanse president Donald Trump om het eiland te annexeren. "We hebben dit eerder al gehoord, we houden vast aan wat we hier eerder over hebben gezegd", zei een woordvoerder van de Europese Commissie.

1 uur geleden
Zwitserse Bondsraad bevriest Maduro's tegoeden

BERN (ANP/RTR/AFP) - Zwitserland bevriest de tegoeden van de door de VS gevangengenomen Venezolaanse gewezen president Nicolás Maduro. Dat besluit is genomen door de zogenoemde Bondsraad, de hoogste uitvoerende macht in Zwitserland.

1 uur geleden
Personeel Louvre kondigt opnieuw werkonderbreking aan

PARIJS (ANP/AFP) - Het personeel van het Louvre heeft besloten opnieuw te staken. Afgelopen maand werd uit onvrede het werk al drie dagen neergelegd in het bekende Parijse museum, wat ertoe leidde dat het museum één hele dag helemaal en twee dagen gedeeltelijk de deuren sloot. Vanwege het stakingsoverleg ging het Louvre maandag later open dan gepland. Sommige expositieruimten blijven maandag gesloten, staat op de website.

1 uur geleden
Kou en sneeuw zorgen voor overlast in Europa

AMSTERDAM (ANP/DPA) - Het koude weer leidt op verschillende plekken in Europa tot overlast. Zo zijn in Schotland honderden scholen gesloten door zware sneeuwval en de dagenlang aanhoudende kou. In Aberdeen en regio's ten noorden daarvan heeft het weg-, spoor- en luchtverkeer hinder ondervonden van de temperaturen.

2 uur geleden
Monitor: olietankers verlaten Venezuela ondanks blokkade VS

CARACAS (ANP/RTR) - Zo'n tien olietankers hebben de afgelopen dagen Venezuela verlaten met ruwe olie en brandstof aan boord, meldt TankerTrackers.com, dat vrachtvaartuigen monitort. Ze doorbreken daarmee een Amerikaanse blokkade voor olieschepen die van en naar Venezuela varen, het land waar de Amerikanen zaterdag president Nicolás Maduro gevangennamen.

2 uur geleden
Colombiaanse president verwerpt cocaïneverwijt van Trump

BOGOTÁ (ANP) - De Colombiaanse president Gustavo Petro weerlegt de Amerikaanse aantijgingen dat hij zou bijdragen aan de cocaïnehandel in zijn land. In een lang bericht op X somt Petro de verdiensten van zijn diensten op in het opsporen en in beslag nemen van drugstransporten. Ook noemt het Colombiaanse staatshoofd zijn eigen leiderschap "niet illegitiem". Hij wijst onder meer op een grote, recente cocaïnevangst.

3 uur geleden