Wit-Russen weer massaal de straat op tegen Loekasjenko
MINSK (ANP) - Wit-Russische demonstranten overspoelden zondag opnieuw de straten van de hoofdstad Minsk om te protesteren tegen de omstreden leider Aleksandr Loekasjenko. Het is de laatste dag van een ultimatum van de oppositie tegen Loekasjenko om af te treden na maanden van massale protesten.
Door omstanders gemaakte video's die door lokale media werden verspreid, toonden een konvooi bussen met beveiligingsmensen naar het stadscentrum, samen met metalen kordons.
Een tiental metrostations in het centrum van Minsk waren gesloten om demonstranten ervan te weerhouden samen te komen en mobiel internet werd aan banden gelegd.
Algemene staking
Ondanks de massale politie- en militaire aanwezigheid protesteerden naar schatting meer dan 100.000 mensen voor de elfde zondag op rij in Wit-Rusland tegen de president.
De verbannen oppositieleider Svetlana Tichanovskaja gaf president Loekasjenko deze maand een termijn van twee weken om af te treden, het geweld te stoppen en politieke gevangenen vrij te laten. Zij waarschuwde dat hij anders met een verlammende algemene staking zou worden geconfronteerd.
Ontvlucht
Tijdens een bezoek aan Kopenhagen vrijdag gaf ze toe dat het onduidelijk was hoeveel Wit-Russen maandag zouden ingaan op de oproep tot een algemene staking. Veel mensen zijn bezorgd over intimidatie door de overheid en ontslag uit posities bij staatsbedrijven.
"Ik weet dat veel mensen bang zijn om hun baan te verliezen", zei ze. "We organiseren de stakingen niet zelf, het zijn de mensen zelf die beslissen of ze er klaar voor zijn of niet."
De 38-jarige politieke nieuwkomer ontvluchtte Wit-Rusland nadat ze de overwinning had geclaimd bij de presidentsverkiezingen van augustus. Loekasjenko (66) bleef echter zitten en kreeg een zesde termijn. Tichanovskaja heeft de steun van Europese leiders verzameld en opgeroepen tot nieuwe verkiezingen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft vrijdag bevestigd dat Groenland valt onder de beschermingsgarantie van het Europees Verdrag. Dagenlang weigerde de Commissie antwoord te geven op de vraag of artikel 42.7, dat die garantie aan EU-lidstaten biedt, ook op Groenland van toepassing is, omdat het een overzees gebiedsdeel is.
32 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement dat de situatie van de energievoorzieningen "heel moeilijk" is en dat Oekraïne nog maar genoeg brandstof heeft voor ruim twintig dagen.
50 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse veiligheidsdiensten pleegden massamoorden op demonstranten nadat de grote protesten in het land op 8 januari escaleerden, meldt mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch. Naar schatting zijn hierbij duizenden demonstranten omgekomen, hoewel het door een internetblokkade moeilijk is een dodental vast te stellen.
3 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - In de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul heeft een bus een gebouw geramd. Daarbij zijn dertien gewonden gevallen, onder wie twee zwaargewonden. Dat melden persbureaus YTN TV en Yonhap.
3 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-president Yoon Suk-yeol is veroordeeld tot vijf jaar cel wegens het belemmeren van de rechtsgang. Hij zou de politie hebben tegengewerkt bij zijn arrestatie in januari 2025. Yoon riep een maand eerder kortstondig de militaire noodtoestand uit om het parlement buitenspel te zetten. Aanklagers hadden een gevangenisstraf van tien jaar tegen hem geëist.
4 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - In een achtergestelde wijk van het chique district Gangnam in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul woedt een grote brand. Bijna 300 brandweerlieden bestrijden de brand. In totaal werden 85 brandweerwagens naar de plek gestuurd.
6 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.
7 uur geleden