Wit-Rusland stelt commissie in die Ryanair-incident onderzoekt
MINSK (ANP/RTR) - Het Wit-Russische ministerie van Transportzaken heeft een commissie ingesteld om de militair afgedwongen landing van een Ryanair-vliegtuig in de hoofdstad Minsk te onderzoeken. De resultaten van het onderzoek worden binnenkort bekendgemaakt, meldt het persbureau RIA.
De Wit-Russische autoriteiten lieten zondag een straaljager bij het toestel vliegen en gaven een valse bommelding af om een Ryanair-vliegtuig te dwingen te landen. Vervolgens hielden ze Roman Protasevitsj aan, een journalist die kritiek heeft op de regering. Hij zat in het vliegtuig.
Op het incident en de arrestatie is internationaal met grote woede gereageerd. De Europese Unie heeft opgeroepen tot een internationaal onderzoek en bespreekt maandag mogelijke sancties tegen Wit-Rusland. De Ierse minister van Buitenlandse Zaken noemde de actie van Wit-Rusland "piraterij". Brits Lagerhuislid Tom Tugendhat sprak van een actie die lijkt op een oorlogsdaad.
Het Wit-Russische staatsagentschap voor de luchtvaart zei maandag dat zijn luchtverkeersleiders slechts "aanbevelingen" hebben gegeven aan de bemanning van het Ryanair-vliegtuig dat werd omgeleid naar Minsk. Er zouden geen dreigementen zijn geuit om de landing af te dwingen. Het toestel was van Athene op weg naar Vilnius, de hoofdstad van Litouwen.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag bereidt zich voor op mogelijk nieuwe Amerikaanse sancties tegen het hof. Daarom gebruikt het bijvoorbeeld niet langer de software van het Amerikaanse Microsoft maar die van openDesk uit Duitsland, aldus de Financial Times (FT).
42 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben er vrijdag mee ingestemd om 6,6 miljard euro vrij te maken voor militaire ondersteuning aan Oekraïne, meldt EU-buitenlandschef Kaja Kallas op X. Het geld komt vrij uit de Europese Vredesfaciliteit (EPF).
44 minuten geledenMEKELLE (ANP/RTR/AFP) - Internet- en telefoonnetwerken in de Ethiopische regio Tigray zijn sinds donderdagavond verstoord. Deze week zijn er gevechten uitgebroken tussen de federale krijgsmacht en het Volksbevrijdingsfront van Tigray (TPLF). Het gaat om de ernstigste escalatie van geweld sinds een vredesakkoord in 2022.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Canadees-Haïtiaanse schrijver Thélyson Orélien maakt geen kans meer op de belangrijkste Franse literaire prijs na claims dat zijn genomineerde boek tot stand is gekomen met behulp van AI. De roman C'était ça ou mourir stond op de longlist voor de prijs.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Paus Leo XIV roept de wereld op om zich opnieuw te beraden over de ontwikkeling van AI. De eerste Amerikaanse paus maakt zich grote zorgen over de gevolgen van de technologie, maakte hij duidelijk tijdens zijn vierdaagse bezoek aan Frankrijk. Hij waarschuwde voor het verliezen van de menselijkheid aan een "paradijs van machines".
2 uur geledenMILAAN (ANP) - De grootste luchthaven van Milaan draagt vanaf vrijdag de naam van de Italiaanse oud-premier en miljardair Silvio Berlusconi. De naamswijziging werd al twee jaar geleden aangekondigd, maar nu is het vliegveld officieel omgedoopt tot 'Aeroporto Milano-Malpensa Silvio Berlusconi', meldt persbureau ANSA.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse minister van Buitenlandse Zaken Ed Miliband heeft zijn Iraanse ambtgenoot gewaarschuwd in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. Hij heeft Abbas Araghchi laten weten dat het VK "geen intimidatie, bedreigingen of vijandige activiteiten op Brits grondgebied" zal tolereren van aan Iran gelieerde groepen, staat in een Britse verklaring.
3 uur geleden