Wit-Rusland sluit grenzen vanwege pandemie
MINSK (ANP/RTR) - Wit-Rusland gaat op slot vanwege de coronacrisis. De regering maakte bekend dat de landsgrenzen later deze maand worden gesloten voor Wit-Russische burgers. Een nieuwsmedium van de oppositie vergeleek die crisismaatregel met een beruchte barrière uit de Sovjettijd: het IJzeren Gordijn.
In het woensdagavond gepubliceerde decreet staat dat de maatregelen na tien dagen van kracht worden. Inwoners van het Oost-Europese land hebben dan een geldige reden nodig om het land te verlaten. Buitenlandse bezoekers worden niet tegenhouden als ze naar Wit-Rusland reizen, maar moeten dan wel tien dagen in quarantaine.
Het oppositiegezinde medium Nexta Live, dat via sociale media berichten publiceert, schrijft dat sprake is van "een nieuw IJzeren Gordijn". Op sociale media wordt gespeculeerd over waarom de regering nu besluit tot zo'n grenssluiting. "De echte reden is dat te veel mensen willen vluchten voor dit onderdrukkende regime", speculeert een Twitteraar.
Al maanden onrustig
Het is al maanden onrustig in Wit-Rusland, dat soms 'de laatste dictatuur van Europa' wordt genoemd. President Loekasjenko is ruim een kwart eeuw aan de macht en wil nog niet van wijken weten. Boze burgers gaan sinds augustus massaal de straat op omdat ze denken dat verkiezingsfraude is gepleegd om de 66-jarige leider in het zadel te houden.
Wit-Rusland heeft ook te maken met een braindrain. Buurlanden lokken mensen en bedrijven weg met belastingvoordelen en snelle migratieprocedures. De Wit-Russische premier Roman Golovtsjenko stelde onlangs maatregelen in het vooruitzicht om een uittocht van jongeren te voorkomen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft geweigerd een door Republikeinen opgestelde kaart van kiesdistricten in Missouri te herstellen voorafgaand aan de tussentijdse verkiezingen ('midterms') in november. De Republikeinen hadden het hof daartoe verzocht.
39 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Op het Iraanse eiland Kharg, in de Perzische Golf, zijn explosies gehoord. Volgens Iraanse staatsmedia is een olietanker vlak bij het eiland geraakt door een Amerikaanse raket.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het kantoor van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu spreekt tegen dat hij in aanloop naar de Hamas-aanval op 7 oktober 2023 al was gewaarschuwd. "De berichten in de media zijn onjuist", staat in een verklaring op X. "De premier is voor 7 oktober niet gewaarschuwd vanuit de Verenigde Arabische Emiraten."
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran claimt dat het een Amerikaanse onderzeedrone in handen heeft gekregen. Het zou gaan om een hypermodern toestel.
6 uur geledenOSLO (ANP) - Tienduizenden Noren hebben afgelopen week gebruikgemaakt van de gelegenheid om de overleden koning Harald een laatste groet te brengen. In totaal hebben meer dan 46.000 mensen afscheid genomen, meldt het Noorse hof dinsdagavond.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben sancties ingesteld tegen tientallen bedrijven die de Iraanse luchtvaartsector ondersteunen. Het gaat onder meer om luchtvaartmaatschappijen als Kish Airlines, Iran Air Tour en ATA Airlines.
7 uur geledenCEUTA (ANP/AFP) - Spanje geeft woensdag een aantal inlichtingenrapporten vrij over de plotselinge aankomst van tienduizenden migranten in Ceuta eind juli. De regering probeert twijfels weg te nemen over welke kennis er al op voorhand was over de toestroom en over de rol die Marokko daar mogelijk bij gespeeld heeft.
7 uur geleden