Wit-Rusland sluit grenzen vanwege pandemie
MINSK (ANP/RTR) - Wit-Rusland gaat op slot vanwege de coronacrisis. De regering maakte bekend dat de landsgrenzen later deze maand worden gesloten voor Wit-Russische burgers. Een nieuwsmedium van de oppositie vergeleek die crisismaatregel met een beruchte barrière uit de Sovjettijd: het IJzeren Gordijn.
In het woensdagavond gepubliceerde decreet staat dat de maatregelen na tien dagen van kracht worden. Inwoners van het Oost-Europese land hebben dan een geldige reden nodig om het land te verlaten. Buitenlandse bezoekers worden niet tegenhouden als ze naar Wit-Rusland reizen, maar moeten dan wel tien dagen in quarantaine.
Het oppositiegezinde medium Nexta Live, dat via sociale media berichten publiceert, schrijft dat sprake is van "een nieuw IJzeren Gordijn". Op sociale media wordt gespeculeerd over waarom de regering nu besluit tot zo'n grenssluiting. "De echte reden is dat te veel mensen willen vluchten voor dit onderdrukkende regime", speculeert een Twitteraar.
Al maanden onrustig
Het is al maanden onrustig in Wit-Rusland, dat soms 'de laatste dictatuur van Europa' wordt genoemd. President Loekasjenko is ruim een kwart eeuw aan de macht en wil nog niet van wijken weten. Boze burgers gaan sinds augustus massaal de straat op omdat ze denken dat verkiezingsfraude is gepleegd om de 66-jarige leider in het zadel te houden.
Wit-Rusland heeft ook te maken met een braindrain. Buurlanden lokken mensen en bedrijven weg met belastingvoordelen en snelle migratieprocedures. De Wit-Russische premier Roman Golovtsjenko stelde onlangs maatregelen in het vooruitzicht om een uittocht van jongeren te voorkomen.
Meer uit Buitenland
WELLINGTON (ANP) - Inwoners van huizen langs de kust ten zuiden van de Nieuw-Zeelandse hoofdstad Wellington zijn maandag opgeroepen te evacueren. Langs de kuststrook geldt een lokale noodtoestand vanwege metershoge golven.
1 uur geledenCHARKIV (ANP) - In de Oekraïense regio Charkiv, in het noordoosten van het land, zijn vier mensen om het leven gekomen en tien anderen gewond geraakt bij Russische aanvallen. De dodelijke slachtoffers vielen in de plaats Tsjoehoejiv, meldt gouverneur Oleh Synjehoebov op Telegram.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Donald Trump is uitgejoeld en uitgefloten in Madison Square Garden, waar maandag de derde wedstrijd in de finale van de NBA plaatsvindt. Tijdens het volkslied salueerde de Amerikaanse president. Toen dat op grote schermen in het stadion getoond werd, klonk gedurende enkele seconden een fluitconcert.
1 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De Chinese president Xi Jinping en de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un hebben maandag met elkaar afgesproken de banden verder aan te halen. De bilaterale relaties gaan volgens staatspersbureau KCNA "een nieuw hoofdstuk" tegemoet, met samenwerkingen in verschillende sectoren.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof (ICC), Karim Khan, is officieel geschorst vanwege beschuldigingen van seksueel wangedrag. Een toezichthoudend orgaan van het ICC, bestaande uit 21 leden, heeft maandag laten weten dat de schorsing per direct ingaat.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De gezondheid van de oceanen is ernstig in gevaar, staat in de World Ocean Assessment van de Verenigde Naties. "Klimaatverandering, vervuiling, overbevissing en een verlies aan biodiversiteit" zetten de oceanische systemen zwaar onder druk, terwijl ze cruciaal zijn voor de planeet.
7 uur geledenROME (ANP/RTR) - In Italië is een onderzoek ingesteld naar de Israëlische minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben-Gvir om diens behandeling van opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De opvarenden van die actievloot die op weg was naar Gaza werden nabij Kreta onderschept door Israël, waarna de activisten werden gearresteerd.
7 uur geleden