Wit-Rusland sluit grenzen vanwege pandemie
MINSK (ANP/RTR) - Wit-Rusland gaat op slot vanwege de coronacrisis. De regering maakte bekend dat de landsgrenzen later deze maand worden gesloten voor Wit-Russische burgers. Een nieuwsmedium van de oppositie vergeleek die crisismaatregel met een beruchte barrière uit de Sovjettijd: het IJzeren Gordijn.
In het woensdagavond gepubliceerde decreet staat dat de maatregelen na tien dagen van kracht worden. Inwoners van het Oost-Europese land hebben dan een geldige reden nodig om het land te verlaten. Buitenlandse bezoekers worden niet tegenhouden als ze naar Wit-Rusland reizen, maar moeten dan wel tien dagen in quarantaine.
Het oppositiegezinde medium Nexta Live, dat via sociale media berichten publiceert, schrijft dat sprake is van "een nieuw IJzeren Gordijn". Op sociale media wordt gespeculeerd over waarom de regering nu besluit tot zo'n grenssluiting. "De echte reden is dat te veel mensen willen vluchten voor dit onderdrukkende regime", speculeert een Twitteraar.
Al maanden onrustig
Het is al maanden onrustig in Wit-Rusland, dat soms 'de laatste dictatuur van Europa' wordt genoemd. President Loekasjenko is ruim een kwart eeuw aan de macht en wil nog niet van wijken weten. Boze burgers gaan sinds augustus massaal de straat op omdat ze denken dat verkiezingsfraude is gepleegd om de 66-jarige leider in het zadel te houden.
Wit-Rusland heeft ook te maken met een braindrain. Buurlanden lokken mensen en bedrijven weg met belastingvoordelen en snelle migratieprocedures. De Wit-Russische premier Roman Golovtsjenko stelde onlangs maatregelen in het vooruitzicht om een uittocht van jongeren te voorkomen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een nationale rechter heeft tijdelijk het begin van de bouw van een 76 meter hoge triomfboog in de Amerikaanse hoofdstad Washington geblokkeerd. De beslissing van de rechter kwam vrijwel direct nadat een federale commissie groen licht had gegeven voor de bouw van het monument. De triomfboog is een idee van president Donald Trump.
49 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft het Oval Office, de presidentiële werkkamer in het Witte Huis, tot nationaal monument verklaard. Daartoe zette hij donderdag zijn handtekening. Trump wil zo vermijden dat zijn opvolgers de wijzigingen die hij aanbracht in het kantoor weer ongedaan kunnen maken. Hij liet er onder meer de muren met bladgoud decoreren.
4 uur geledenAUSTIN (ANP) - De aankomende gouverneur van de Amerikaanse staat Texas, de Democraat Gina Hinojosa, wil dat de staat zijn coulante houding tegen datacenters laat varen zolang er geen maatregelen zijn getroffen om de inwoners van Texas te beschermen. Dat zei ze in een interview met CNN.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Thomas Massie, een Republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden, heeft tegen persbureau Bloomberg gezegd dat hij "absoluut" een voorstel tot afzetting indient tegen minister van Defensie Pete Hegseth zodra het Huis volgende week weer bijeenkomt. Om zo'n procedure te starten is een gewone meerderheid in het Huis genoeg.
5 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De onafhankelijke journalist Yoani Sánchez, een gerespecteerde verslaggever in Cuba, heeft bekendgemaakt dat ze is vrijgelaten na een "willekeurige detentie" van enkele uren in Havana.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - De opwarming van de aarde kan in theorie rond 2050 tot stilstand worden gebracht, bij een opwarming van circa 1,7 graden ten opzichte van de pre-industriële tijd, concluderen onderzoekers van Climate Analytics in een vrijdag verschenen rapport. Om dat voor elkaar te krijgen, moeten er twee dingen gebeuren: fossiele brandstoffen als olie, gas en kolen moeten zo snel mogelijk worden afgebouwd én de uitstoot van methaangas en andere broeikasgassen die relatief kort in de atmosfeer blijven hangen moet nu echt worden aangepakt.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - Volgens voorlopige cijfers die het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken om 20.00 uur naar buiten bracht, zijn er donderdag door heel Frankrijk 448 mensen gearresteerd bij nieuwe protesten tegen onder meer hoge kosten voor levensonderhoud en de staat van het onderwijs. Daarnaast raakten in totaal 53 leden van de veiligheidstroepen gewond.
5 uur geleden