Wit-Rusland sluit grenzen vanwege pandemie
MINSK (ANP/RTR) - Wit-Rusland gaat op slot vanwege de coronacrisis. De regering maakte bekend dat de landsgrenzen later deze maand worden gesloten voor Wit-Russische burgers. Een nieuwsmedium van de oppositie vergeleek die crisismaatregel met een beruchte barrière uit de Sovjettijd: het IJzeren Gordijn.
In het woensdagavond gepubliceerde decreet staat dat de maatregelen na tien dagen van kracht worden. Inwoners van het Oost-Europese land hebben dan een geldige reden nodig om het land te verlaten. Buitenlandse bezoekers worden niet tegenhouden als ze naar Wit-Rusland reizen, maar moeten dan wel tien dagen in quarantaine.
Het oppositiegezinde medium Nexta Live, dat via sociale media berichten publiceert, schrijft dat sprake is van "een nieuw IJzeren Gordijn". Op sociale media wordt gespeculeerd over waarom de regering nu besluit tot zo'n grenssluiting. "De echte reden is dat te veel mensen willen vluchten voor dit onderdrukkende regime", speculeert een Twitteraar.
Al maanden onrustig
Het is al maanden onrustig in Wit-Rusland, dat soms 'de laatste dictatuur van Europa' wordt genoemd. President Loekasjenko is ruim een kwart eeuw aan de macht en wil nog niet van wijken weten. Boze burgers gaan sinds augustus massaal de straat op omdat ze denken dat verkiezingsfraude is gepleegd om de 66-jarige leider in het zadel te houden.
Wit-Rusland heeft ook te maken met een braindrain. Buurlanden lokken mensen en bedrijven weg met belastingvoordelen en snelle migratieprocedures. De Wit-Russische premier Roman Golovtsjenko stelde onlangs maatregelen in het vooruitzicht om een uittocht van jongeren te voorkomen.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse regering wil huurders beter beschermen tegen de huizencrisis in het land. De regering wil daarom huurcontracten automatisch laten verlengen en een verbod op huisuitzettingen invoeren. Dit meldt gezondheidsminister Mónica García. Door het gefragmenteerde Spaanse parlement is het nog de vraag of de minderheidscoalitie voldoende steun kan krijgen voor de maatregelen.
7 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - Meerdere Europese bondgenoten betuigen steun aan Estland nadat het land Rusland beschuldigde van brandstichting bij een dronefabrikant. Ook laten ze weten dat hun steun aan Oekraïne standhoudt.
1 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP/DPA) - Slowakije is opnieuw opgeschrikt door een dodelijke steekpartij op een school. De politie meldt dat de verdachte een leerling van 13 is.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Rusland heeft zijn beklag gedaan bij de NAVO over volgens het Kremlin dreigende taal en manoeuvres tegen de Russische exclave Kaliningrad. De NAVO zegt de klacht te hebben ontvangen, maar dat die misplaatst is.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een vijfpuntenplan opgesteld om sneller en flexibeler te kunnen optreden tegen de plotselinge aankomst van grote aantallen asielzoekers, zoals deze zomer in de Spaanse exclave Ceuta. Doel van het plan is het versterken van de veiligheid van de EU-buitengrenzen.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Gewelddadige protesten door kolonisten hebben in Israël tot ophef geleid. Een honderdtal mensen probeerde op de Westelijke Jordaanoever te verhinderen dat een Palestijns gezin kon terugkeren naar hun woning. De Israëlische autoriteiten melden dat kolonisten met stenen gooiden en wegen blokkeerden. Drie agenten raakten gewond.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte roept op kalm te blijven na een reeks waarschuwingen over Russische plannen om Europa met sabotage en ondermijning schade toe te brengen of zelfs militair aan te vallen. Rusland staat er niet goed voor en weet dat het land het aflegt tegen de NAVO, verzekert Rutte.
2 uur geleden