Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wit-Rusland: 'Ryanair-vlucht tegengehouden na dreiging Hamas'

Wit-Rusland: 'Ryanair-vlucht tegengehouden na dreiging Hamas'

MINSK (ANP/AFP) - De Wit-Russische autoriteiten zeggen maandag dat zij Ryanair-vlucht FR4978 met het prominente oppositielid Roman Protasevitsj aan boord dwongen te landen omdat Hamas zou hebben gezegd een bom te hebben geplaatst in het toestel. Het vliegtuig was zondag onderweg van Griekenland naar Litouwen.

Het hoofd van de luchtvaartafdeling van het Wit-Russische ministerie van transport en communicatie las maandag een brief voor die afkomstig zou zijn van Hamas. Hierin staat dat "de soldaten van Hamas" eisen dat Israël stopt met het geweld in de Gazastrook en dat de Europese Unie afziet van steun voor Israël in dit conflict. "Er is een bom aan boord van deze vlucht. Als jullie niet aan onze eisen voldoen, zal deze bom ontploffen boven Vilnius op 23 mei", zou er verder in de brief staan.

Wegens de vermeende noodsituatie rukte de brandweer van Minsk na de landing in groten getale uit naar de internationale luchthaven. Het toestel werd door een gevechtsvliegtuig van de Wit-Russische luchtmacht geëscorteerd. Kort na de landing meldden lokale media dat de vlucht door de overheid was gedwongen om te landen zodat Protasevitsj gearresteerd kon worden. Naar verluidt heeft de Wit-Russische president Aleksandr Loekasjenko zelf het bevel gegeven om het toestel aan de grond te laten zetten. Litouwen spreekt van een vooropgezet plan en beweert dat Loekasjenko wist dat Protasevitsj aan boord was.

Nexta

Protasevitsj is de oprichter van het oppositiekanaal Nexta op het berichtenplatform Telegram. Dat kanaal bericht onder meer over de massale betogingen tegen het regime van Loekasjenko. Die regeert de voormalige Sovjet-Republiek al sinds 1994 met harde hand en zou de verkiezingen in augustus door middel van fraude naar zijn hand hebben gezet.

De gedwongen landing en de arrestatie hebben geleid tot veel woedende internationale reacties.

Meer uit Buitenland

ICC bereidt zich voor op meer sancties VS, gestopt met Microsoft

DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag bereidt zich voor op mogelijk nieuwe Amerikaanse sancties tegen het hof. Daarom gebruikt het bijvoorbeeld niet langer de software van het Amerikaanse Microsoft maar die van openDesk uit Duitsland, aldus de Financial Times (FT).

42 minuten geleden
EU maakt 6,6 miljard vrij voor militaire ondersteuning Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben er vrijdag mee ingestemd om 6,6 miljard euro vrij te maken voor militaire ondersteuning aan Oekraïne, meldt EU-buitenlandschef Kaja Kallas op X. Het geld komt vrij uit de Europese Vredesfaciliteit (EPF).

44 minuten geleden
Internet verstoord in Tigray terwijl conflict voortduurt

MEKELLE (ANP/RTR/AFP) - Internet- en telefoonnetwerken in de Ethiopische regio Tigray zijn sinds donderdagavond verstoord. Deze week zijn er gevechten uitgebroken tussen de federale krijgsmacht en het Volksbevrijdingsfront van Tigray (TPLF). Het gaat om de ernstigste escalatie van geweld sinds een vredesakkoord in 2022.

1 uur geleden
Schrijver maakt geen kans meer op Franse prijs na AI-claims

PARIJS (ANP/AFP) - De Canadees-Haïtiaanse schrijver Thélyson Orélien maakt geen kans meer op de belangrijkste Franse literaire prijs na claims dat zijn genomineerde boek tot stand is gekomen met behulp van AI. De roman C'était ça ou mourir stond op de longlist voor de prijs.

1 uur geleden
Paus Leo waarschuwt opnieuw voor gevolgen van AI

PARIJS (ANP/RTR) - Paus Leo XIV roept de wereld op om zich opnieuw te beraden over de ontwikkeling van AI. De eerste Amerikaanse paus maakt zich grote zorgen over de gevolgen van de technologie, maakte hij duidelijk tijdens zijn vierdaagse bezoek aan Frankrijk. Hij waarschuwde voor het verliezen van de menselijkheid aan een "paradijs van machines".

2 uur geleden
Luchthaven Milaan officieel vernoemd naar oud-premier Berlusconi

MILAAN (ANP) - De grootste luchthaven van Milaan draagt vanaf vrijdag de naam van de Italiaanse oud-premier en miljardair Silvio Berlusconi. De naamswijziging werd al twee jaar geleden aangekondigd, maar nu is het vliegveld officieel omgedoopt tot 'Aeroporto Milano-Malpensa Silvio Berlusconi', meldt persbureau ANSA.

2 uur geleden
Britse minister waarschuwt Iran om aanslagen op Brits grondgebied

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse minister van Buitenlandse Zaken Ed Miliband heeft zijn Iraanse ambtgenoot gewaarschuwd in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. Hij heeft Abbas Araghchi laten weten dat het VK "geen intimidatie, bedreigingen of vijandige activiteiten op Brits grondgebied" zal tolereren van aan Iran gelieerde groepen, staat in een Britse verklaring.

3 uur geleden