Wit-Rusland maakt zich op voor nieuwe massaprotesten
MINSK (ANP/DPA) - Na de arrestatie van oppositie-activiste Maria Kolesnikova heeft de democratiebeweging in Wit-Rusland voor zondag opgeroepen tot nieuwe landelijke massaprotesten tegen president Aleksandr Loekasjenko. In de hoofdstad Minsk vindt dan een "Mars van de Helden" plaats, die ook aan Kolesnikova is gewijd.
De 38-jarige had haar paspoort verscheurd na haar brute ontvoering deze week en voorkwam zo uitzetting naar buurland Oekraïne. Ze zit nu in hechtenis op beschuldiging van een poging tot een machtsgreep.
Kolesnikova beschuldigt de geheime dienst KGB en de politie van gewelddadig gedrag. Ze heeft ook een aanklacht ingediend wegens doodsbedreiging en ontvoering.
Dagelijks acties
De initiatiefnemers van de protestoproep benadrukten dat er veel helden in de democratiebeweging zijn die met de mars geëerd zouden worden. Het verzet tegen Loekasjenko, die wordt omschreven als de laatste dictator van Europa, is sinds de presidentsverkiezingen meer dan een maand geleden ongebroken gebleven.
Ondanks het verbod op demonstraties, honderden arrestaties en grootschalig geweld door gemaskerde mannen in uniform, gaan mensen elke dag de straat op voor acties. De demonstraties op zondag waren verreweg de grootste in de geschiedenis van het land. Alleen al in de hoofdstad Mink kwamen honderdduizenden bijeen.
De democratiebeweging beschouwt Svetlana Tichanovskaja, die vrijdag 38 jaar werd, als de rechtmatige winnaar van de verkiezingen van 9 augustus. De burgerrechtenactivist is onder druk van de autoriteiten naar buurland Litouwen gevlucht. In een nieuwe videoclip riep ze haar landgenoten op om de strijd voor vrijheid niet op te geven.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De humanitaire situatie in Cuba zal verslechteren, of zelfs instorten, als er niet in de oliebehoefte wordt voorzien, waarschuwt de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Guterres, volgens zijn woordvoerder. De Verenigde Staten dreigen met importheffingen voor landen die olie aan Cuba leveren.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De aanpak van (illegale) immigranten in de VS kan mogelijk een wat "zachtere hand" gebruiken. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump in een interview met NBC News. "Ik heb ingezien dat we misschien wat minder hardhandig kunnen zijn. Maar je moet nog steeds streng zijn", aldus Trump.
21 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - De Russische aanvallen op het Oekraïense spoor zijn erop gericht om "hele regio's" van het land onbereikbaar te maken met de trein, zegt de topman van het Oekraïense spoorbedrijf tegen persbureau AFP. De aanvallen op het spoor zijn de afgelopen maanden opgevoerd.
1 uur geledenTAMPA (ANP) - De VS hebben vijf aanvallen uitgevoerd in Syrië gericht tegen Islamitische Staat. Dat meldt het operationeel commando in de regio, CENTCOM, in een bericht op X. Het commando voegt eraan toe dat ook andere landen militaire druk blijven uitoefenen op de terroristische beweging.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten laten de laatst overgebleven afspraken over kernwapenbeheersing verlopen als China blijft weigeren mee te doen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Het New START-verdrag, waarin de VS en Rusland limieten op hun arsenaal hebben afgesproken, loopt donderdag af.
1 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De eerste dag van de nieuwe gesprekken tussen Oekraïne en Rusland met de VS als bemiddelaar is woensdag in Abu Dhabi afgerond. De onderhandelingen over een vredesregeling voor Oekraïne gaan volgens plan donderdag verder, aldus betrokkenen.
1 uur geledenFORT PIERCE (ANP/RTR) - De man die zich in september 2024 met een wapen had verschanst op een golfbaan van Donald Trump in Florida is veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Ryan Routh was vorig jaar september door een jury al schuldig bevonden aan onder meer poging tot moord.
2 uur geleden