Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wit-Rusland maakt zich op voor nieuwe massaprotesten

Wit-Rusland maakt zich op voor nieuwe massaprotesten

MINSK (ANP/DPA) - Na de arrestatie van oppositie-activiste Maria Kolesnikova heeft de democratiebeweging in Wit-Rusland voor zondag opgeroepen tot nieuwe landelijke massaprotesten tegen president Aleksandr Loekasjenko. In de hoofdstad Minsk vindt dan een "Mars van de Helden" plaats, die ook aan Kolesnikova is gewijd.

De 38-jarige had haar paspoort verscheurd na haar brute ontvoering deze week en voorkwam zo uitzetting naar buurland Oekraïne. Ze zit nu in hechtenis op beschuldiging van een poging tot een machtsgreep.

Kolesnikova beschuldigt de geheime dienst KGB en de politie van gewelddadig gedrag. Ze heeft ook een aanklacht ingediend wegens doodsbedreiging en ontvoering.

Dagelijks acties

De initiatiefnemers van de protestoproep benadrukten dat er veel helden in de democratiebeweging zijn die met de mars geëerd zouden worden. Het verzet tegen Loekasjenko, die wordt omschreven als de laatste dictator van Europa, is sinds de presidentsverkiezingen meer dan een maand geleden ongebroken gebleven.

Ondanks het verbod op demonstraties, honderden arrestaties en grootschalig geweld door gemaskerde mannen in uniform, gaan mensen elke dag de straat op voor acties. De demonstraties op zondag waren verreweg de grootste in de geschiedenis van het land. Alleen al in de hoofdstad Mink kwamen honderdduizenden bijeen.

De democratiebeweging beschouwt Svetlana Tichanovskaja, die vrijdag 38 jaar werd, als de rechtmatige winnaar van de verkiezingen van 9 augustus. De burgerrechtenactivist is onder druk van de autoriteiten naar buurland Litouwen gevlucht. In een nieuwe videoclip riep ze haar landgenoten op om de strijd voor vrijheid niet op te geven.

Meer uit Buitenland

Nederland haalt oude NAVO-norm ruim, handvol landen ternauwernood

BRUSSEL (ANP) - Nederland heeft de oude NAVO-norm voor defensie-uitgaven vorig jaar, toen de deadline verliep, ruim gehaald. Een handvol andere NAVO-landen lukte dat maar ternauwernood, terwijl de lidstaten sinds de top in Den Haag alweer moeten toewerken naar een veel hogere ondergrens. Het afgesproken minimum voor het aandeel dat voor wapens is bestemd, is niet door alle landen nagekomen.

15 minuten geleden
Europarlement maakt weg vrij voor terugkeerhubs voor migranten

BRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europees Parlement heeft donderdag de weg vrijgemaakt voor strengere straffen voor illegale migranten en hun mogelijke uitzetting naar zogenoemde terugkeerhubs buiten de EU. De maatregelen, die door mensenrechtenorganisaties worden bekritiseerd, maken deel uit van een aanscherping van Europese immigratieregels als reactie op de druk binnen de lidstaten om migratie in te dammen.

17 minuten geleden
Russische rechter verbiedt Oscar-winnende documentaire om kritiek

TSJELJABINSK (ANP/AFP) - Een Russische rechter heeft de Oscar-winnende documentaire Mr. Nobody against Putin verboden voor een aantal streamingplatforms. Volgens de rechter promoot de film terrorisme en "negatieve houdingen" ten opzichte van het Kremlin.

54 minuten geleden
Iran zegt Israëlische nucleaire installaties te hebben bestookt

TEHERAN (ANP) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft naar eigen zeggen Israëlische nucleaire installaties in Zuid-Israël bestookt. Dit is volgens de garde onderdeel van de 82e golf van luchtaanvallen sinds Israël eind februari samen met de VS Iran begon te bombarderen.

1 uur geleden
Rusland dreigt demonstranten tegen internetblokkade op te pakken

MOSKOU (ANP/AFP) - Iedereen die in Rusland wil demonstreren tegen de grootschalige internetverstoringen zal worden opgepakt, dreigt de Russische regering donderdag. Er is in Rusland steeds meer onvrede over de internetbeperkingen die zijn opgelegd door de staat.

1 uur geleden
Doden en gewonden bij neerhalen raket in Abu Dhabi

ABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Twee mensen zijn omgekomen en drie gewond geraakt toen wrakstukken neerkwamen op een weg in Abu Dhabi. De wrakstukken kwamen van een ballistische raket die was neergehaald door de luchtafweer. Verscheidene auto's raakten beschadigd.

3 uur geleden
Pakistan vroeg VS en Israël om Araghchi en Qalibaf niet te doden

ISLAMABAD (ANP/RTR) - Israël heeft na een verzoek van Pakistan de Iraanse kopstukken Abbas Araghchi en Mohammad ⁠Baqer Qalibaf van de dodenlijst gehaald, claimt een Pakistaanse functionaris. Volgens diegene had Israël de coördinaten voor een gerichte aanval op die twee al klaarliggen, maar werd toch besloten om ze niet uit te schakelen.

3 uur geleden